Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.04. 2019
Dnes má svátek Valérie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak se chránit před rakovinou děložního čípku

9. 11. 2018 | Nemoci
Téměř tisícovka žen si u nás každý rok vyslechne diagnózu rakovina děložního čípku. Špatná zpráva je, že neexistuje žádná stoprocentní metoda, která by zaručovala, že se nám onemocnění úplně vyhne. Ale dobrá zpráva dodává: každoročním testováním při preventivní gynekologické prohlídce můžete maximálně zvýšit šanci, že lékař nemoc zachytí včas.

Je tedy jasné, že prvním správným krokem je nezapomínat na pravidelné návštěvy gynekologa. A tím druhým je výběr toho správného testu. Pro zhodnocení buněk, odebraných stěrem z děložního čípku, takzvanou cytologii, totiž existují dva testy: starší Pap stěr na sklíčko a novější ThinPrep Pap test, který se odebírá do tekutého média. Navíc se tento vzorek může hodnotit za pomoci speciálního počítačového programu. Ten podstatně zvýší pravděpodobnost zachycení případných rakovinných buněk. Bohužel ho u nás zatím provádí jen menšina gynekologů, ale určitě se na něj v ordinaci zeptejte. Vysvětlíme vám, proč není od věci lepší test požadovat.

Starý test oslavil sedmdesátku


Podle MUDr. Lubomíra Mikuláška, vedoucího lékaře pražského Centra Minimálně Invazivní Gynekologické Operativy, je cytologická metoda zvaná Pap stěr, při níž se buňky odebrané z děložního čípku kartáčkem nanášejí na sklíčko, stará už 70 let a zaručuje pouze 60 % pravděpodobnost záchytu patologických buněk. Při takovém odběru se bohužel vzorek částečně znehodnotí, protože řadu buněk se na sklíčko vůbec nepodaří přenést, některé se přenosem poškodí, další se na sklíčku překrývají a podobně. Odborník navíc musí hodnotit v každém vzorku na 400 tisíc buněk a není v lidských silách je zhodnotit důkladně. Pár rakovinných buněk v tomto množství lidské oko snadno přehlédne.

Nový test využívá špičkové technologie


 „Naproti tomu metoda odběru vyšetřovaných buněk do tekutého média, takzvaná liquid based cytologie, čili LBC, doplněná následným vyhodnocením počítačem, je mnohem přesnější a zaručuje více než 90 % záchyt případných rizikových změn,“ říká doktor Mikulášek.
Tento ThinPrep Pap test je v České republice k dispozici již několik let. Díky zhodnocení počítačem zcela odpadá možnost takzvaných vyhledávacích chyb, ke kterým jinak při klasickém manuálním screeningu dochází ve všech laboratořích. Vzorek je také možné skladovat až 6 týdnů a lze jej využít k dalším doplňujícím vyšetřením. Pacientka tudíž nemusí opakovaně chodit ke gynekologovi na další odběry vzorku sliznice.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !