Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak se vyhnout během Vánoc nemocem

25. 12. 2014 | Péče o tělo
Jestli nám něco dokáže pořádně znepříjemnit čas  Vánoc, tak jsou to určitě nemoci. Na ně v tomto období skutečně „není čas“, mezi vším tím nakupováním dárků, pečením cukroví, vánočními večírkya úklidem. Jenže podle praktických lékařů, pediatrů a specialistů ORL se právě v tomto období čekárny ordinací plní nejvíce.

Proč vlastně? O nemocnosti okolo Vánoc a také o tom, zda je z hlediska prevence chorob vhodné odjíždět během vánočních prázdnin do tepla k moři či naopak na hory, hovořila specialistka ORL MUDr. Azita Gebauerová.

„Je pravda, že v prosinci je návštěvnost v ordinaci ORL specialisty vyšší. Jedním z důvodů je vyšší frekvence sezónních infekčních onemocnění v zimních měsících. Větší kumulace lidí v uzavřených prostorách a nedostatek větrání vedou ke snazšímu šíření nákazy. Chybějící spánek, větší pracovní vypětí a stres v důsledku předvánočního shonu může vést k únavě a vyčerpání organismu, který potom snáze podlehne nemoci,“
vysvětluje MUDr. Gebauerová.  Do toho prý s návštěvností zahýbají i ti pacienti, kteří nechávají různé pravidelné kontroly na poslední chvíli, což právě odpovídá poslednímu měsíci v roce.

Jak se vyhnout během Vánoc nemocemKaždoroční „vánoční viróza“

Někteří lidé dokonce bývají nemocní v podstatě každoročně téměř na den stejně, a to s železnou a neměnnou pravidelností. Buď bezprostředně před Vánoci, kdy stres vrcholí, anebo pak hned po Štědrém dni, kdy povinnosti opadnou. V takovém případě nemoc téměř jistě souvisí právě s nahromaděním stresu z povinností, které si ovšem často sami na sebe připravují. Na místě je určitě zvážit, zda je nutné upéct 15 druhů cukroví, uklidit celý byt zrovna před Vánoci či zda nelze dárky kupovat průběžně.

Specialistka ORL doplňuje, že základní prevencí proti infekci horních cest dýchacích je stejně jako v jiných obdobích roku dostatek spánku, větrání, aktivní odpočinek, vyšší přísun vitaminů. V období zvýšeného nárůstu infekčních chorob pak omezení pobytu ve společných prostorách.

Do tepla či na hory? Ano, ale…

Rok od roku roste počet Čechů, kteří před shonem vánočních svátků raději ujíždějí k moři do tepla, ať už například na Kanárské ostrovy či do Egypta, anebo do vzdálenějších destinací. Vánoce stráví poměrně netradičně, bez stromečku, cukroví a kapra, ale zato je o ně kompletně postaráno a největšímu stresu se vyhnou. Otázka ovšem je, zda jsou tyto cesty přínosné zdravotně, a to zvlášť pro malé děti?  

MUDr. Azita Gebauerová je přesvědčena, že ano. „Všem mým pacientům doporučuji klimatoterapii jako doplňkovou léčbu k posílení imunity a prevenci recidivujících infektů horních cest dýchacích. I malé děti snášejí dobře cestování do vzdálenějších destinací za dodržení určitých zásad cestovní hygieny a prevence prochladnutí při cestování letadlem,“ míní specialistka ORL. Pochopitelně doporučuje též pobyty na horách, v obou případech je však optimální strávit v místě alespoň dva týdny či více.

A může pacient odcestovat na hory či k moři i s nachlazením? „S mírným nachlazením, tedy například s rýmou, ale bez teploty, není nutné ozdravný pobyt rušit, nicméně je vhodné ze začátku dodržovat větší potřebu odpočinku a mírnější fyzickou zátěž. Jestliže ale došlo již ke vzniku horečnatého onemocnění, zánětu středního ucha či vedlejších dutin nosních, cestování letadlem nedoporučuji, neboť pohybem ve vyšší nadmořské výšce může dojít ke zhoršení obtíží a celkového stavu pacienta,“ uzavírá Gebauerová.

Zdroj: Delmar

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Jj ten sirup znám a je moc dobrý Smajlík Vůbec celá tahle bylinná řada je super. Nedám hlavně dopustit na rymastop. Skvěle pomůže na ucpaný nos a hlavně se dá aplikovat i delší dobu.
Obrázek uživatelky
profil
Jednoduše, stačí posílit imunitu, jíst hodně ovoce a zeleniny a hodně se hýbat, dá se tomu i pomoct, třeba my doma přes zimu bereme bylinkový sirup Stopbacil, je dobrý na podporu imunity, při nachlazení, bolení v krku a hlavně je přírodní, takže do sebe necpem žádnou chemii.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles