Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Jak správně krmit psa s nemocnými nebo vypadanými zuby

14. 04. 2018 | Zvířátka
Mnoho pejsků především ve stáří trápí při přijímání potravy zkažené či vypadané zuby. Jejich majitelé si pak často kladou otázkou, jak v těchto případech nejlépe krmit. Zůstat u granulí? Přejít na konzervy? Nebo dávat pouze vařenou stravu? Na rozdíl od lidí, psy tolik netrápí zubní kazy, ale spíše záněty dásní a zubní kámen, ten pak může způsobit pejskům nejen nepříjemné bolesti, ale také vypadávání zubů.  

Chovatelé si často myslí, že když jejich pejskům vypadají zuby (všechny i částečně), tak musí i radikálně změnit výživu. Především, pokud zvíře dostávalo do té doby pouze granule. Pravdou ale je, že pejskům dásně ztvrdnou a jsou schopny granule jíst i bez zubů. Vhodné je například je namočit do trochu vlažné vody, tím se malinko změkčí.

Doporučuji také dávat psům ve starším věku kombinaci konzerv a granulí. Nemusí se odcházet od granulí, ale je dobré přidat občas konzervu (to je smysluplné pro psy všech věkových kategorií).  Konzervy u psů seniorského věku jsou i vhodné díky tomu, že obsahují hodně vody a pomáhají tak preventivně předcházet s ledvinovými problémy. Granule jsou vůbec dobrou prevencí proti vzniku zánětu dásní, protože díky chroupání si psi dásně masírují.

pesDobrá prevence, polovina úspěchu


Abychom vypadaným zubům předešli, je důležitá samozřejmě dobrá prevence. A to především čištění zubů. Samozřejmě nemusíte psovi čistit zuby každé ráno a večer, ale občasné pročištění tlamy je nezbytné. Zubní kámen může díky nahromadění minerálních látek způsobit bolestivé záněty dásní, u starších psů pak vypadání zubů či celkové špatné zdraví organismu. Dobrou domácí péčí o psí chrup také předcházíte nepříjemnému odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře. Samotné čištění ale již zubní kámen neodstraní, působí hlavně preventivně, takže pokud již pejsek trpí na zánět dásní či zubní kámen, je nutné ho odstranit ultrazvukem u specialisty.

Varovnými signály u psa jsou nateklé až krvavé dásně, zkažený dech, žlutohnědý povlak na zubech či potíže během kousání. Nejvíce na zubní problémy trpí malá a střední psí plemena.  

Jako doplněk k celkové zubní hygieně je vhodné podávání speciálních dentálních pamlsků, které působí preventivně proti vzniku zubního kamene i zánětu dásní.


Zdroj, foto: Krmiva Pučálka


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !