Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 24.01. 2019
Dnes má svátek Milena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak správně prát?

11. 05. 2018 | Domácnost
Vůně čerstvě vypraného prádla, složené komínky ve skříni…čistá a uklizená domácnost je důležitým krokem ke zdraví a psychické pohodě. Opravdu na vás ale nikde nečíhají skryté bakterie?  Správné praní neznamená pouze rozdělení oblečení dle barev a materiálu. I když máte radost z toho, že jste nezapomněla vyndat červenou ponožku z várky bílého oblečení, a vše zůstalo krásně bílé, umění praní spočívá i v praktičtějších a zásadnějších věcech.

Nové a second handové oblečení

Určitě dobře znáte ten skvělý pocit z nově zakoupeného kousku, ve kterém jen záříte. Máte ale jistotu, že nový kousek v šatníku je tak čistý, jak vypadá? Nikdy nevíme, kolik lidí před námi si zkoušelo kousek, pro který jsme se rozhodli. Co když někdo trpěl kožní chorobu? Nebo byl jen zpocený. Dokonce i setřený make-up na límečku trička může být hygienicky závadný. Zdrojem bakterií mohou být stejně tak i kousky ze second handů. Dají se v nich sehnat krásné a levné kousky, musíme mít na paměti, že byly nošené před námi. „V obou případech se tak doporučuje zakoupené oblečení vyprat doma znovu, aby se předešlo přenosu baktérií, popř. plísní na pokožku člověka,“ upozorňuje primářka MUDr. Alena Machovcová, PhD, MBA.

žena s prádlemLůžkoviny či spodní prádlo

Povlečení, peřiny, ručníky, sportovní oblečení či spodní prádlo jsou dokonalým zdrojem bakterií, plísní nebo roztočů, a to ani nemusí být nově zakoupené. Denně strávíme spánkem 6-8 hodin, během které se do ložního prádla uvolňují šupiny kůže, chlupy, vlasy a až půl litru potu. Z naší postele se tak stává úrodná půda pro baktérie, plísně nebo roztoče, které mohou způsobovat kožní problémy či vyrážku.

Hravé děti a domácí mazlíčci

I oblečení malých dětí může být úrodnou půdou pro bakterie. Ve školách a školkách si hrají například na indiány, mohou upadnout při honěné nebo na sebe omylem převrátit část oběda. Větší kolektiv je tak pro přenos bakterií téměř ideální.

Stejně tak pokud máte v rodině čtyřnohého kamaráda, se kterým se rádi mazlíte, nebo ho dokonce pouštíte do postele, křesla nebo na gauč, je třeba zpozornět a položit si otázku, jestli oblečení a ložní prádlo dostatečně čistíme po kontaktu se srstí zvířete. Po vyprání a vyčistění se zdá být vše krásně čisté, ale jste si jistí, že jsou pryč i všechny baktérie?

Jak prát?

Jak tedy správně prát, aby prádlo bylo opravdu čisté bez viditelných skvrn i neviditelných baktérií? Vyřešit otázku s výskytem nechtěného života ve vašem oblečení je přitom snadné. Stačí dodržovat několik zásad, kterými jsou – správné rozdělení prádla dle barev a materiálů, nepřeplňovat pračku nebo zvolit odpovídající program dle druhu prádla.

I samotný výběr pracího prášku nebo gelu je velmi důležitý. Je nutné zvolit takový, který odstraní i odolné skvrny, zahubí baktérie a zároveň je šetrný k pokožce.

Dávkování samotného přípravku může také ovlivnit výsledek praní. Malé množství prášku oblečení pořádně nevypere, navíc ani nešetří energii. Prádlo se o sebe v bubnu musí třít, abychom dosáhli požadované výsledku. Pokud je ho málo, nevypere se dostatečně a bakterie nebo i fleky na něm mohou zůstat. Nezbývá nic jiného, než ho dát vyprat znovu. „Příliš mnoho prášku tvoří nehezké stopy na oblečení a dráždí pokožku, kdy výsledkem může být podráždění kůže, ekzémy, alergické reakce nebo vyrážka,“ říká MUDr. Machovcová. Proto se vyplatí dodržovat dávkování předepsané na každém balení pracího prostředku. O vaše oblíbené kousky bude postaráno.


Zdroj, foto: Savo

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !