Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Kdy se slaví Halloween v roce 2017?Kdy se slaví Halloween v roce 2017? Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 21.10. 2017
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak vybrat přípravek pro likvidaci mechu

29. 04. 2017 | Zahrádka
V pohádce nebo v lese je mech vítaný, na zahradě už tolik ne. Jestli se ho na svém pozemku chcete zbavit i vy, máte na výběr ze širokého spektra k tomu určených výrobků. Abyste se v jejich nabídce lépe zorientovali, přečtěte si našeho nákupního průvodce.

Mechům se daří všude, zejména tam, kde je kyselá půda a/nebo vlhká stinná místa. Jestli vám mech nijak zvlášť nevadí a nechcete si zahradu „krmit“ chemií, můžete ho tam nechat. Sice hrozí, že se časem rozroste i do míst, která dosud neobydluje, odstranit ho ale můžete i potom.

Mechu vstup zakázán

Pokud ale patříte k těm, kteří touží po udržovaném okrasném trávníku (nebo i jiných plochách), mech by k vám měl mít vstup zakázán. A pokud se nějaký objeví, určitě se ho budete chtít co nejrychleji zbavit. Použít k tomu můžete celou řadu „mechožroutů“, tedy přípravků, které ho zlikvidují. Respektive po jejich aplikaci odumře a vy ho budete moci z trávníku nebo jiné plochy jednoduše shrábnout.

Přípravky se prodávají v různých baleních, od těch několikasetgramových až po několikakilová, některé jsou ve formě granulí či krystalů, jiné tekuté. Je jen na vás, který pro použití zvolíte, na účinnost forma příliš vliv nemá. Nejčastější účinnou složkou v boji proti mechu je síran železnatý, do některých výrobků se přidává i síran amonný, který pomáhá k regeneraci travního porostu.

Jaro a podzim

Pro přípravky pro likvidaci mechu je více než jejich podoba důležité načasování použití. S mechem na trávníku je ideální bojovat bez závislosti na typu přípravku 2x ročně, nejlépe na jaře a na podzim. Co je ale také důležité, je způsob použití. Pokud budete přípravek rozhazovat, bude působit déle, ale hrozí, že se vám nepovede jej rozesít stejnoměrně a vytvoříte si na trávě „zebru“. Zálivka je sice rovnoměrnější, ale zase vám zabere hodně práce. Postřik je méně pracný, ale také vydrží nejkratší dobu.

V každém případě ale dodržujte dávkování a držte se doporučení na obale. Pokud výrobce avizuje, že se má 40 gramů rozpustit v litru tekutiny, určitě roztok nedělejte slabší (ale ani silnější), přípravek byste mohli znehodnotit a ovlivnit jeho působení.

Mech můžete zkusit „vyčesat“

Chcete-li se vyhnout chemii, můžete zkusit mech odstranit mechanicky, ať už ručním nebo motorovým vertikulátorem. Ten „vyčeše“ nejen mech, ale i plevel a zbytky odumřelých rostlin.

Vůbec nejlepší způsob, jak s mechem bojovat, je ale zabránit tomu, aby se vám na zahradě objevil. Toho můžete docílit tím, že například na místech, která jsou zastíněna domem, keři či stromy, budete trávu sekat často a velmi nakrátko (zhruba na 3 cm) a zasejete sem i travní směsi, které lépe odolávají zastínění.

Hnojte, hnojte a ještě jednou: hnojte

A na závěr rada, kterou sice většina zahrádkářů zná, ale málokdo ji dodržuje: často trávu hnojte. Ano, bude vám více růst. Ano, budete muset více a častěji sekat. Ale také vám bude růst méně mechu… A to je přece to, oč tu běží…

Zdroj: dTest

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !