Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.09. 2018
Dnes má svátek Matouš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak vybrat sušičku prádla? Poradíme vám!

24. 08. 2014 | Zajímavosti
Sušičky prádla umí nahradit sušák prádla nebo prádelní šňůry, dokážou výrazně ušetřit čas nutný pro sušení prádla, ale mohou také přidělat práci s žehlením a vrásky na čele při pohledu na účet za elektřinu. Pokud se rozhodnete pořídit si sušičku prádla, máte na výběr mezi dvěma technologiemi. První, u nás méně obvyklou technologií jsou ventilační, druhou jsou více prodávané kondenzační sušičky prádla.

Ventilační sušičky


U ventilačních sušiček je horký vzduch s párou odpařenou z prádla pomocí větrací trubice ventilován ven. Trubice je napojena na větrací otvor ve zdi nebo v okně. Musí být minimálně 1,20 m dlouhá a umístěná 30 cm od země. Je třeba si dávat pozor, aby se trubice nepoškodila. Trubici nepřipojujte ke vzduchotechnice, ke komínu, ani k centrálnímu vzduchovému vytápění.

Výhody:

- nižší spotřeba elektrické energie;
- nižší pořizovací cena.

Nevýhody:


- k zapojení větrací trubice sušičky potřebujete místnost s venkovním větráním.

Jak vybrat sušičku prádla? Poradíme vám!Kondenzační sušičky


Tyto přístroje fungují v uzavřeném obvodu. Ohřátý vzduch proudí bubnem s mokrým prádlem a sytí se vodní parou, následně se zchlazuje, nasbírané vodní páry zkondenzují a jako voda se odvádějí do sběrné nádoby. Ochlazený a vody zbavený proud vzduchu se následně znovu zahřívá, buď pomocí tepelného čerpadla, nebo elektrického topného tělesa, a míří znovu do bubnu s mokrými kusy textilu.

A tak stále dokola. Nádrž s kondenzátem se po každém sušicím cyklu vyjímá a vylévá, nebo voda sama odtéká hadicí do odpadu. Přístroj musí být umístěn v minimální vzdálenosti 60 cm od pračky, sprchy a umyvadla. Dávejte si pozor, aby byla sušička dobře vyvážená, jinak by totiž kontrolka „plné nádrže“ mohla neustále upozorňovat na přílišné množství vody.

Klasické kondenzační sušičky (s topným tělesem)


Ochlazený vzduch po kondenzaci ohřívá v sušičce elektrické topné těleso. Tyto sušičky nevyužívají zbytkového tepla z vlhkého vzduchu - odvádějí ho z přístroje ven . Proto se vzduch musí opětovně ohřívat topením, což má za následek vysokou spotřebu elektřiny.

Výhody:

- použití v bytě ve větratelné místnosti nevyžaduje žádné specifické stavební úpravy.
-kratší doba sušení než u kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem
- pořizovací cena může (ale nemusí) být nižší než u čerpadlových modelů

Nevýhody:


- vyšší spotřeba elektřiny a tedy vyšší provozní náklady
- nedostatečná kondenzace může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti, kde je přístroj instalován;
- po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí do odpadu
- jednou za čas je potřeba vypláchnout zanesený kondenzátor

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem


Stále více kondenzačních sušiček je vybaveno tepelným čerpadlem. Tato technologie byla původně vyvinuta pro velká profesionální zařízení, jako jsou sušičky v prádelnách nemocnic s nepřetržitým provozem. Zde jsou úspory elektrické energie více než důležité. Tyto přístroje fungují na principu obrácené chladničky. Zbytkové teplo se vrací zpět do okruhu a je dále využíváno k ohřívání vzduchu pro sušení. Hlavní výhodou této technologie je výrazná úspora elektrické energie.

Výhody:

- použití v bytě ve větratelné místnosti nevyžaduje žádné specifické stavební úpravy.
- až trojnásobná úspora elektrické energie v porovnání s klasickými kondenzačními sušičkami
- pořizovací cena sušičky se dostala na úroveň klasických kondenzačních

Nevýhody:

- nedostatečná kondenzace může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti, kde je přístroj instalován;
- po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí do odpadu
- po každém cyklu je zapotřebí čistit několik filtrů a mikrofiltrů, které zachycují nečistoty z prádla, - kondenzátor nelze vyjmout a vypláchnout, protože jím prochází okruh tepelného čerpadla
 

Ergonomie: výběr záleží jen na vás


Některé sušičky obsahují elektronické sondy, které sušičku automaticky vypnou, jakmile je prádlo uvnitř suché. Na nejlevnějších modelech je tento systém nahrazen časovačem. Některé modely nabízejí další, rozmanité funkce, jako například zvukový signál ukončení sušení, displej, který vás informuje o zbývajícím čase sušicího cyklu, osvětlení bubnu, či systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu (pokud hned přístroj nevypnete, tato funkce občas prádlo otočí a promíchá, aby nedošlo po dokončení sušení k většímu pomačkání). Počítejte ale s tím, že prádlo ze sušičky budete muset vždy žehlit, sušičky prádlo výrazně mačkají.

Otevírání dvířek (o 180° doleva či doprava), snadnost vyjímání filtru, kondenzátoru a vodní nádržky jsou dalšími aspekty, které mohou hrát během nákupu důležitou roli. Některé programy navíc umožňují snížit teplotu sušení pro velice citlivé prádlo. Zajímavým doplňkem je také koš, který se umisťuje do prázdného bubnu. Ten vám umožní usušit například vlněné deky nebo sportovní boty.

Výrobci sušiček zdokonalili bezpečnost přístrojů po případu, kdy se malému chlapci povedlo nastavit časomíru sušičky a vlézt si dovnitř. Následky nehody nebyly naštěstí nijak vážné, ale od té doby je většina přístrojů vybavena bezpečnostním tlačítkem, které dovolí zapnout samotné sušení až po dokončení programování.

Zdroj: dTest

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !