Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.10. 2018
Dnes má svátek Nina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak vychovat skvělého hlídacího psa

19. 01. 2011 | Zvířátka
Pokud si chcete koupit psa na hlídání, je dobré si vybrat hlídací plemeno, ale dá se vycvičit i pejsek, který ke hlídání není vůbec předurčen. Je dobré si ale pořídit nekonfliktní, přizpůsobivé plemeno, které půjde lehce vycvičit. Nejlépe takové, které se snadno učí základním povelům a obstojí i při složitější povelové technice, aby jeho výcvik zvládli i začátečníci a odrostlejší děti.

Hlídání je pro většinu plemen samozřejmostí. Pes hlídá váš dům i vaši rodinu, bezdůvodně neštěká, ale pokud se něco děje, ihned vás na to upozorní. Správní hlídači ve dne i v noci obcházejí kolem domu a nic jim neujde. Nebezpečí vám ohlásí, ale nejsou zbytečně uštěkaní, jejich vyceněné zuby a výhružný postoj odradí každého vetřelce a v případě potřeby neváhají zasáhnout. Nejsou však agresivní.

Bez přítomnosti majitele na pozemek nikoho nepustí, ale když přijdete k brance a návštěvu pozvete dál, měli byste dát povel, na který pes návštěvu bez problému vpustí a nechá ji na pokoji. Hlídací pes by měl být rozumný s vlastním úsudkem, mít bezproblémovou povahu. Měl by se rád učit novým povelům, být lehce ovladatelný.

Jak psa naučit povel Hlídej

Každý pes má přirozenou vlastnost hlídat si kořist, a právě to pro nácvik hlídání, především předmětů, využijete. Pejska na krátkém vodítku a s náhubkem položte nejprve k jeho misce, vodítku nebo hračce a dejte povel Hlídej. Poté by měl přistoupit figurant a naznačit, že předmět chce sebrat. Opět zopakujte povel Hlídej a dbejte na to, aby pes na pomocníka nezaútočil. Figurant by pak měl odejít, aby měl pes pocit, že vyhrál. Pes by neměl od předmětu odbíhat, pokud ano, použijte povel Lehni a pak znovu Hlídej. Psa za všechno chvalte a dejte mu jeho oblíbený pamlsek.

Pokud chcete, aby se váš pes nenechal nikým odlákat, odmítal potravu od cizích lidí, hlídal osoby a majetek, byl rezervovanější a nevšímal si neznámých lidí, štěkotem oznámil přítomnost nežádoucí a cizí osoby, v takovém případě je lepší se psem, malým či velkým, jakékoliv rasy, chodit na cvičiště, nebo ho přihlásit do nějakého z kurzů, které ve všech větších městech nabízejí. 

Vycvičený pes by měl dokázat uhlídat libovolný předmět, majetek či osobu, kterou mu určíte, a to i během vaší nepřítomnosti. Proto se při výcviku od psa vzdalujte, nejprve na kratší, pak i na delší vzdálenost, a nechávejte kolem psa a hlídaného předmětu nebo osoby přecházet další pomocníky. Ti se mohou snažit psa odehnat nebo odlákat na pamlsky, což psovi jasnými povely (Hlídej, Fuj) nesmíte dovolit. Osoby, které jenom procházejí, by měl pes ignorovat, především na ně nesmí útočit.

Typičtí hlídací psi

Přestože hlídací instinkt má v sobě každý pes, přece jen jsou plemena, která jsou pro hlídání lépe předurčena než jiná. Velikost psa není nutně rozhodující, ale nelze ji podcenit, protože například čivava nebo malý knírač sice spolehlivě varují před nepřítelem, ale ve chvíli, kdy by mělo dojít na skutečnou obranu svého pána či domu, vzhledem ke své velikosti by asi příliš neuspěli. Dalším hlediskem je povaha. Například bígl nebo flat coated retrívr (a jiní retrívři) jsou takoví dobráci, že by se bez problémů skamarádili třeba se zlodějem.


Některá plemena vhodná ke hlídání:

německý ovčák
rotvajler
dobrman
leonberger (přirozený hlídač, bez nutnosti výcviku)
německá doga
bernský salašnický pes
estrelský pastevecký pes
velký švýcarský salašnický pes
hovawart
knírač střední velký

Markéta
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článek,mám moc ráda pejskySmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
?????????????????
Obrázek uživatelky
profil
hezký článek Smajlík


A nemusíš se stydět za to, že tě články baví psát a že jsou za ně nějaké body.Závistivé dámy jistě prominou, ale zkuste si také nějaký článek napsat...ráda si jej přečtu.Hezký den.
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článek i když pejska nemámeSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
My máme dva německé ovčáky a jsme s nimi spokojeni. Oba máme od štěněte. Jsou to takoví členi rodiny nejen na hlídání, ale i na mazlení.

Pěkný článek.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky