5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2019
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak vyhrát nerovný boj s brýlemi

7. 08. 2010 | Nemoci
„Vybírala jsem dlouho, ale konečně mám takové, které se ke mně hodí! Mé nové trendy brýle! Skvělý módní doplněk. Jen když prší, tak nic nevidím. A neustále mi sjíždějí z nosu. A trochu tlačí. A při pohledu do stran mi překážejí obroučky. A vůbec nejsou pohodlné... Ale vypadají opravdu dobře! I když vlastně vypadám lépe spíš bez nich. Mnohem raději bych měla kontaktní čočky, jenže to ze zdravotních důvodů není možné...“

Měli jste někdy podobné myšlenky? Nejlepším možným řešením problémů s neslušivými brýlemi a nevhodnými kontaktními čočkami jsou v současné době laserové operace očí.

Laserová operace očí, aneb bez dioptrií snadno a nastálo

Laserové operace očí jsou v lékařské praxi běžné už od osmdesátých let minulého století. Jejich největší výhodou je kompletní a ve většině případů trvalé odstranění oční vady. Tedy jednorázově podstoupíte zákrok, který zabere necelé dvě hodiny, a odcházíte domů s „vyměněným“ zrakem.

Dnes je tento druh operace i v České republice naprosto běžný a nabízejí jej nemocnice v každém větším městě. Předtím, než se však rozhodnete svoje oči svěřit laseru, pečlivě zvažte výběr zařízení. Kvalita péče se často velice liší. Jedním z ukazatelů, který vám napoví o správnosti výběru, je ochota a profesionálnost personálu. Varovné světélko by mělo zablikat i ve chvíli, kdy máte pocit, že předoperační vyšetření vašich očí  nebylo příliš důkladné. „Na některých klinikách oční vyšetření odbudou za pár desítek minut. Oko je ale třeba před operací skutečně pečlivě vyšetřit. V naší klinice trvá vyšetření až tři hodiny,“ upozorňuje na další aspekt primář oční kliniky MUDr. Josef Hycl, Csc.  Nemocnice, která je nejblíže vašemu bydlišti, nemusí být pro vaše oči tím nejlepším řešením.

V současné době se nemusíte obávat ani bolesti při nebo po operaci. V brněnské klinice za bezbolestné zákroky dokonce ručí. Stejně tak ručí i za doživotní záruku: „Pokud by se v budoucnu vada znovu objevila, máte další zákrok zdarma,“ vysvětluje MUDr. Josef Hycl, Csc., primář brněnské kliniky.

Užitečné rady, aneb Na co byste opravdu neměli zapomenout

Před zákrokem...
Před zákrokem je nezbytné poradit se s očním lékařem. Dozvíte se tak, zda je pro vás operace vhodná (s ohledem na věk a charakter vady), případně jaký druh je pro vaše oči nejlepší. Dnes jsou laserové operace očí natolik bezpečné, že se provádí i u dětských pacientů. MUDr. Josef Hycl, Csc., jako první v České republice provedl bezbolestnou laserovou operaci dioptrií u dítěte. Tehdy desetiletá Anička měla komplikovanou vadu, vylučující brýle i kontaktní čočky, a dnes si již více jak čtyři roky užívá svých „nových očí“. „Můj dvanáctiletý syn je hokejista. V pondělí jej operovali a ve středu již tvrdě trénoval. Všem malým pacientům a jejich rodičům tento zákrok mohu jenom doporučit,“ vypráví Ing. Jiří Michal, který jel do Brna až z Českých Budějovic.

Jakou metodu zvolit...

Nejstarším druhem je metoda PRK neboli LASEK, ta je nejznámější, nejpoužívanější, ale vhodnější pro nižší dioptrie. Kvalitnější a novější metodou je SBK neboli LASIK, ten je doporučován i pro vyšší dioptrie. Obě metody využívají nejprve vibrující nožík a následně laser k samotnému odstranění vady. Naproti tomu při použití nejmodernější a nejbezpečnější metody Femtolasik je během zákroku využíván pouze speciální laser. Operace je zcela bezbolestná a nejčastěji doporučovaná. Nejvíce zkušeností s touto metodou má MUDr. Josef Hycl, Csc., který si jí jako první český lékař vyzkoušel už v roce 2006 v Londýně a nadále jí praktikuje v Brně.

Není se čeho bát, aneb Jak probíhá operace podle MUDr. Josefa Hycla, Csc....
1.    Vyřídíte nezbytné administrativní úkony.
2.    Položíte se do pohodlného křesla.
3.    Lékař vám oko znecitliví speciálními kapkami.
4.    Čekáte, než kapky začnou naplno působit (cca 10 minut).
5.    Podrobíte se zákroku (cca 15 minut), během kterého na vás působí laser (cca 30 sekund).
6.    Čekáte, než se oko vrátí do původního stavu (cca 30 minut).
7.    Zkontroluje vás lékař.
8.    Odcházíte domů.


Po zákroku...
Už na operačním sále bývají lidé překvapeni z okamžitého efektu. „Většina z nich je schopna již večer v den zákroku sledovat televizi a pracovat s počítačem,“ doplňuje MUDr. Josef Hycl, Csc. V den operace i přes její okamžitou účinnost není doporučeno řídit, naopak velmi vítanou aktivitou je spánek.

Pooperační péče...
Po operaci je třeba očím věnovat zvýšenou péči, lékaři doporučují oční kapky, které jsou bez konzervačních látek, takže oko nijak nedráždí. Účinnou
látkou kapek je kyselina hyaluronová, která urychluje hojení rohovky.
Udržují správnou vlhkost povrchu oka a brání proti vniknutí nečistot.
Mj. také redukují zarudnutí a léčí syndrom suchého oka, tyto komplikace ale
nebývají po laserových operacích běžné.

Autor: MUDr. Josef Hycl, CSc., jeden z prvních lékařů, který začal v České republice operovat oči laserem

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Ja mám okuliare do diaľky, ale nosím ich iba pri šoférovaní.
Obrázek uživatelky
profil
okuliare vyhrávajú, ale najviac vyhrajú optici
Obrázek uživatelky
profil
mám brýle na dálku i na čtení,brýle na dálku jsem si už pořizovala v lepším desingu,protože jsem s něma mezi lidmi,můj rádce brýlí byl můj manžel,který je opravdu dost velký kritik ohledně toho co mi slušíSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
A všimli jste si, kolik očařů (lékařů) nosí brýle? O čem to vypovídá? Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles