Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Jak vybírat sluneční brýleJak vybírat sluneční brýle Dětský den 2017 - kam vyrazit na akce a soutěže pro dětiDětský den 2017 - kam vyrazit na akce a soutěže pro děti
Chytrá Žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.05. 2017
Dnes má svátek Maxmilián
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jakou markýzu si pořídit do domu?

19. 04. 2017 | Moderní bydlení
Asi každý z nás za letních dnů hledá únik před slunečními paprsky. Účinnou ochranu představují právě markýzy, pod kterými se schováte před letním žárem v parných dnech. V současné době si každý může dopřát kvalitní markýzu na balkón či terasu, aniž by to nějak výrazně zatížilo domácí finanční rozpočet.

Proč právě markýzu?

 • Ochrana před škodlivým UV zářením, slunečními paprsky i slabým deštěm
 • Úspora energie – příjemná teplota interiérů bez využití klimatizace
 • Snadná manipulace

Konstrukci markýz lze rozdělit do tří základních typů

 • Klasické (otevřené) markýzy - při zavření není látka chráněna
 • Polokazetové markýzy - při zavření látku chrání pouzdro
 • Kazetové markýzy - při zavření je látka chráněna kazetou

Klasické markýzy mají viditelnou konstrukci a musíte tedy zvážit, zda se bude hodit k vašemu domu. Právě proto většina klientů zvolí kazetovou markýzu i přes vyšší pořizovací cenu. Výhodu představuje ochrana látky před nepříznivými vlivy a prodloužení životnosti.

Ovládání markýz

Existují tři typy ovládání markýz:

 • Manuální klika
 • Elektrický pohon s vypínačem
 • Elektrický pohon na dálkové ovládání

markýzyManuální klika je vhodnou variantou pouze pro menší markýzu bez nosného profilu. Elektrický pohon s vypínačem a na dálkové ovládání se uplatňují v případě zastínění větších ploch, přičemž dálkovému ovládání dává přednost většina majitelů v důsledku většího komfortu ale i kvůli prodlužení životnosti.

Výběr barvy markýzy
Pokud si nejste jistí, při výběru barvy markýzy přihlédněte k fasádě, tvaru a okolí domu, na druhou stranu můžete nechat markýzu vyniknout jako samostatný prvek, záleží výhradně na vkusu každého z nás. Pro nerozhodné jedince doporučujeme vybírat ze základních tlumených barev -  šedé, béžové či stříbrné. Výhodu těchto barev představuje i fakt, že prach a nečistoty nejsou na pohled tak patrné. Nezoufejte, ani pokud jste si již barvu vybrali a stále vám nepadne do oka. U většiny moderních markýz lze vyměnit stávající látku za novou.

Péče o markýzy
Textilie markýz jsou vyráběny z akrylového vlákna, které vykazují speciálními vlastnosti:

 • Stálost barev
 • Pevnost
 • Odolnost proti plísním a hnilobě
 • Vodoodpudivou impregnaci
 • UV filtr

Při výběru markýzy se tedy zaměřte na kvalitu látky. Pokud se váš dům nachází v blízkosti lesa, silnice nebo prostředí s vyšším obsahem prachu a nečistot dejte jednoznačně přednost barevně „odolnějším“ typům látek. Co se týče péče, nejprve vždy očistěte nečistoty na povrchu markýz sklepáním, smetením nebo vysátím. Následně mastné nebo jiné skvrny v povrchu látky odstraňte vodou a mýdlem. Nikdy nepoužívejte chemické čisticí prostředky, které mohou narušit povrch markýzy. Po takovém ošetření a po každém dešti vždy nechte markýzu důkladně vyschnout. Zabráníte tak zatuchnutí, zpuchření nebo plesnivění látky. Posledním bodem je ochrana před fyzickým poškozením markýzy. Například při silném větru či dešti vždy zatáhněte markýzu. Pokud jste hlavy děravé, ulehčete si život a naistalujte si dešťová a větrová čidla, které sami markýzu zatáhnou.


Zdroj, foto: Technorol

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !