Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jesličky Ano / Ne

4. 06. 2014 | Výchova
Za dob totality byly v Čechách dětské jesle nedílnou součástí předškolní výchovy dětí nebo spíše batolat. V současné době se nad jesličkami vznáší mnoho otazníků. Zatímco v roce 1990 fungovalo 1 043 jeslí, dnes jich je něco málo přes 40. Psychologové, pedagogové a pediatři se nedokáží shodnout ohledně jejich vhodnosti a nevhodnosti na další vývoj dítětě. Jak ale řešit situaci, kdy rodiče z různých důvodů musí začít chodit do zaměstnání již ve velmi nízkém věku dítěte?

JESLIČKY MAJÍ POMÁHAT RODIČŮM I DĚTEM

V současné době existují dva typy jesliček. Jesličky, kde je nasloucháno vývojovým potřebám dítěte, následováno jeho individuální tempo, způsob vzdělávání a respekt k jeho vlastním volbám a jesličky, kde se s dětmi pracuje skupinově, způsobem adekvátním věku skupiny. Oba typy jesliček jsou v pořádku. Záleží na citu, každé maminky, který způsob péče si pro své dítě přeje zvolit. Jesličky by se měly stát prodlouženou rukou přání rodičů a místem pro naplnění vývojových potřeb dětí v době, kdy rodič nemůže být přítomen. Všichni rodiče milují své děti, ale současně cítí, že potřebují s jejich výchovou pomoci.

Jesličky Ano / NePobyt v jeslích může mít na dítě kladný i záporný dopad. Samozřejmě, že se setká s větším počtem svých vrstevníků, což vede k jeho sociálnímu rozvoji. Setkává se zde také s velkým množstvím infekčních nemocí, což může vést k vytvoření imunitních protilátek do budoucího života. Dítě tak nemusí být tolik nemocné při nástupu na základní školu. V přeplněných jeslích s méně citlivým přístupem k individuálním potřebám mohou děti bez přítomnosti matky trpět separační úzkostí. Což může mít neblahý vliv na jejich další vývoj. Státní jesle mají kapacitu umístit zhruba 1% všech dětí do 3 let. Pomoci mohou samozřejmě babičky. Ale kdo z dnešních mladých lidí má rodiče v důchodovém věku? Dobrým řešením je, když si maminky své děti hlídají navzájem. To ale není dlouhodobé řešení. Chůva na hlídání také není levná záležitost. Mnohdy jsou dětské jesle jediným východiskem.

Ve věku od 0 – 3 let se pokládá základ pro budování celé osobnosti dítěte a jejích možností. Utváří se všechny složky jeho fyzického, citového, emocionálního, mentálního těla a vědomí sama sebe ve světě.  Dítě si v tomto věku utváří přesvědčení o tom, kdo je. Na základě prostředí, ve kterém se nachází a reakcí, které z něho přicházejí, si tvoří základ pro svůj vlastní charakter a všechny složky své osobnosti. Proto je vysoce důležité věnovat dětem jesličkového věku pozornost, péči, lásku, respekt, naslouchat jejich potřebám a pomoci jim je naplňovat.

Jaké jsou potřeby dítěte ve věku 0 – 3 let?

Nasává vše skrze smysly a pohyb, zkoumá a sleduje vše kolem sebe a potřebuje na to nekonečné množství času, učí se manipulovat se svým tělem a s věcmi kolem sebe, utřiďuje si svět, následuje impulz a učí se rozhodovat, je otevřeno všem vlivům, tzn. nasává stejnou měrou vhodné i nevhodné prostředí. Ptejte se proto ve svých jesličkách, jestli toto vše mohou Vašemu dítěti nabídnout:
- CITLIVÁ INTEGRACE DÍTĚTE DO JEHO VLASTNÍHO ŽIVOTA
- VĚDOMÁ PODPORA VÝVOJOVÝCH POTŘEB DÍTĚTE
- RESPEKTUJÍCÍ A LÁSKYPLNÉ PROSTŘEDÍ
- ZKUŠENÍ A KVALIFIKOVANÍ UČITELÉ
- ÚZKÁ SPOLUPRÁCE S RODIČI

Jesličky Ano / Ne


HISTORIE A SOUČASNOST

Jesle na území dnešní České republiky fungují už od 2. poloviny 19. století. Jejich počet se rozšířil zejména za komunistického režimu, kdy fungovaly i při průmyslových závodech nebo společně se školkami. Zatímco na konci komunistické éry chodilo do jeslí zhruba každé páté dítě, dnes už téměř nikdo. Většina jeslí po roce 1989 zanikla, a to už zejména v první polovině 90. let. Na konci roku 2012 bylo v Česku podle Ústavu zdravotnických informací a statistik pouhých 44 jeslí (a v nich 1 401 míst). Novější statistika není k dispozici. Výrazný pokles byl způsobený malým zájmem rodičů, ale i drahým provozem jeslí (například v porovnání se školkami).

KRITÉRIA PŘIJETÍ DO DĚTSKÝCH JESLÍ A KOLIK TO STOJÍ

Kritéria přijetí jsou podobná jako u mateřských škol. Jednotlivé jesle a jejich zřizovatelé si stanovují různá kritéria pro přijetí. Posuzuje se trvalý pobyt dítěte. Pokud to kapacita dovolí, přijmou dítě i odjinud. Mnohdy je však pro toto dítě vyšší školné. Druhým kritériem může být věk dítěte. Většinou mají přednost starší děti před mladšími. Děti také musí dosáhnout minimální věk (většinou 1 rok, u některých jeslí i 6 měsíců), pro příjem do jeslí a nesmějí přesáhnout věk 3 let. Dalším ukazatelem pro výběr dětí do jeslí je individuální situace dítěte. Přijímány jsou často přednostně děti, u kterých matka pracuje a nepobírá rodičovský příspěvek. Cena jeslí dotovaných státem nebo obcí se pohybuje kolem 1 000 - 4 000 Kč za měsíc, plus stravné cca 30 Kč/den. Měsíční školné v soukromých jeslích je okolo 6 000 Kč až 15 000 Kč při celodenní docházce. Jejich výhodou je menší počet dětí, které umožňuje individuální přístup a rodinnější prostředí. Soukromé minijesle jsou také přístupnější spolupráci s rodiči a naslouchání jejich požadavkům a potřebám.

Zdroj, foto: NestLingue

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Jesle bych využila od 1,5 roku a vrátila se do práce. Ono být 3 roky doma je taky trochu na palici Smajlík Jen by jsme ty jesle museli ve městě mít Smajlík.
Obrázek uživatelky
profil
u nás ve městě je asi 10 školek, ale i tak to nestačí... a jesličky ani jedny, nejbližší jsou v Brně a vyjdou na cca 5000Kč měsíčně
Obrázek uživatelky
profil
Tak v našem krásném městě je školek dost.A kolem samé stromy.
Obrázek uživatelky
profil
doporučuji trochu vývojové psychologie, přemýšlení, co dělá oddělení půlročního dítěte od matky s vývojem mozku atd. atd. Samozřejmě, je spousta lidí, kteří mají pocit, že si dítě brekem posiluje plíce atd. atd. Nehledě na to, že přestat kojit v půl roce taky není přirozené a normální, i když se to výrobci "sunarů" snaží tvrdit, stejně jako jsou z porodnic ve velkém propouštěny ženy bez podpory kojení, případně s takovými bludy jako: "Nemáte mlíko"... Autorům článku doporučuji knihu Věda zvaná rodičovství...
Nemyslím si, že musí být dítě před vstupem do jeslí samotné a učit se pobytu v kolekivu může i ve 3 letech.
Ale samozřejmě, každému, co jeho jest...
Obrázek uživatelky
profil
U nás je problém dostat dítě do školky, jesle tu ani nemáme.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles