Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.02. 2019
Dnes má svátek Svatopluk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kamenné kříže

8. 07. 2018 | Vaše příběhy
Už jako dítko školkou povinné mě zajímaly kamínky, obvykle i oblázky aj. Nosil jsem je domů a tam si je schovával do krabice od bot. Stěhováním se krabice ztratila a já jsem po ní dlouho smutnil. Když jsem povyrostl, začínal jsem se zajímat o skály, hory a ruiny.


Proto když jsme grilovali, na  narozeninách babičky si ke mně přisedl pán z vesnice a probírali jsme toto téma. Pán říkal, že se hlavně zajímá o kamenné kříže a že chce dokonce o nich napsat knížku. Odešel domů pro poznámky a dovolil mi o nich napsat. Každému se může občas stát, že v přírodě  uvidí omšelý a hrubě otesaný kámen, který je zasazen v terénu  a na něm je vytesán kříž a jiné znaky. Tyto kamenné objekty se objevují na našem území již ve 14. až 16. století. Můžeme se s nimi setkat i v Německu, na Slovensku, Lužnici, v Polsku, ve Skandinávii, ale i jinde.

Obvykle tyto kameny  označujeme jako smírčí kříže nebo smírčí kameny, ale také i hraniční kameny, dále pamětní kříže a kameny na památku tragických událostí. V minulosti šlo někdy doslova o náhrobní kameny, když byly pod nimi uloženy tělesné ostatky zemřelého násilnou smrtí. Smírčí kříže a kameny byly výsledkem mimosoudního vyrovnání  v případě zabití ve rvačce, při souboji apod. Pokud došlo k dohodě mezi nejbližšími pozůstalými obětí a pachatelem, byla sepsána tzv. smírčí smlouva. Součástí smlouvy bylo zaplacení pozůstalým odškodné v penězích nebo pachatel musel vlastnoručně vytesat  z kamene kříž nebo ho vytesat do kamenné desky a vztyčit v místech, kde k tragické události došlo.

Jeden takový smírčí kámen se též nachází u nás v Moravských Budějovicích. Snadno jej najdete v parku před gymnáziem. V Aši jej ve svém centrálním registru evidují  takto: 0824 Moravské Budějovice. Emil Jenerál  to v knize  Pověsti a vypravování  z Moravskobudějovicka, vydané v roce 1996, popisuje takto: Několik řeznických tovaryšů se vychloubalo svou silou. Došlo k sázce, kdo přenese velký kámen z jedné meze na druhou. Jeden z řezníků se při soutěži tak přepjal a schvátil, že padl i s kamenem mrtev k zemi. Na tom místě, kde padl, mu kamarádi na památku zasadili kámen. 

Od poloviny 19. století je zaznamenán jejich podstatný úbytek. Dodnes jsou poškozovány a ničeny z neznalosti a jsou vystaveny přirozenému chátrání. V letech 1892-1896  se věnoval soupisu těchto drobných památek majitel zámku  v Mirošově na Jihlavsku Vilém Rychlý. V jihlavském Muzeu Vysočiny je uložená knížečka, do níž sám barevně namaloval a krátce popsal 31 obrázků křížů. Píše: Kříže jsou vesměs na hlavách velmi poškozené buď vlivem povětrnosti, nejčastěji však hrubou rukou lidskou. V již zmíněných Jenerálových pověstech  je popsán ještě jeden kámen, který se nacházel na katastru Moravských Budějovic a Blatnice v blízkosti studánky zvané U Belky. Dle podání starých pamětníků se tudy vracel nějaký řezník z obchodní cesty, který tu byl lupiči zavražděn, na místě, kde ten památník stál. Při technické úpravě pozemku byl s posbíranými kameny odvezen do Blatnice. Památný kámen pak skončil v základech nově budované porodny prasat. Takový konec potkal jednu drobnou památku, díky lidské nevšímavosti a lhostejnosti.

V roce 1997 byla vydaná publikace s názvem Kamenné kříže Čech a Moravy, v níž je evidováno na 1500 těchto památek. Před koncem roku 2010 vydal kolektiv autorů jakýsi katalog křížových kamenů na Třebíčsku. V této knize je evidováno několik kamenů Na Třebíčsku a i v této knize jsou kameny, které jsou nenávratně ztracené. Zloději či vandalové  budou stále mezi námi, pokud budeme lhostejní a neteční ke svému okolí, přijdeme i o zbytek těchto památek...


Sámo - čtenář
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Kamenné kříže:

Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
Kamenné kříže
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Až zajdeš nebo zajedeš k některému z křížů, tak se těším na fotky.. ale i skály jsou fajn.. letos o dovolené jsme po skalách taky v Č.Ráji loziliSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Článek se mi líbil, i fotky jsem si ráda prohlédla.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
děkují za komentáře. Jsem rád,že vás zaujal
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný článek,se zájmem jsem si jej přečetla.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Zajímavé a pěkně napsané
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles