Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 19.07. 2018
Dnes má svátek Čeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kanada – drsná krása Severní Ameriky

11. 01. 2011 | Amerika

Kanada je zemí javorového listu, kolébkou hokeje i ikonou „indiánského“ neboli babího léta. Leží v severní polovině Severní Ameriky a sousedí pouze s USA. Je druhým největším státem světa, svou rozlohou se blíží Evropě. Jedná se o federaci 10 provincií a 2 teritorií – Yukon, Britská Kolumbie, Alberta, Manitoba, Ontario, Saskatchewan, Quebec, Newfoundland, New Brunswick, Nové Skotsko, Severozápadní teritorium a Ostrov Prince Eduarda.

Zdejšími významnými centry jsou například hlavní město Ottawa, dále Toronto, Montreal, Vancouver... Kanada patří mezi země Commonwealthu (tedy států, kterým oficiálně vládne britská královna – zde zastoupená guvernérem).

 

Hospodářsky patří Kanada k sedmi nejvyspělejším zemím světa (G7). Těží se zde drahé kovy, uran, měď, ale zejména dřevo. Některé oblasti jsou získáváním surovin velmi poškozeny a kanadská vláda se v současné době usilovně snaží o eliminaci už existujících škod. Ve velkém se zde také pěstuje pšenice, jedná se o jednu ze čtyř „světových obilnic“. Vyváží se rovněž ryby a to mořské i sladkovodní – nalovené v oblasti Velkých jezer na hranici s USA či v přilehlých mořích.

 

Ačkoliv jižní hranice Kanady leží přibližně na stejné zeměpisné šířce jako Česká republika, zdejší podnebí je mnohem chladnější a drsnější. (Evropu otepluje Golfský proud, Kanadu nikoliv.) Přilehlé moře v zimě z velké části zamrzá. Zdejší divoká příroda je domovem mnoha vzácných druhů – k nejznámějším patří bezesporu lední medvěd (největší šelma světa), v jižnějších oblastech se setkáme i s medvědem hnědým.. Rozsáhlé lesy, jedinečné národní parky (jejichž plocha často dosahuje rozlohy malého státu), velká jezera s obrovským množstvím ryb i vysoké hory lákají dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa zejména pro svou nedotčenost a izolovanost. Stálých obyvatel zde žije jen velmi málo – většina se soustředí do velkých měst. Kromě Angličanů zde potkáte hlavně Francouze (zejména v provincii Quebec) a na nejsevernějších ostrovech původní obyvatele Eskymáky (= Inuity – ti patří společně s ostatními skupinami indiánů k mongoloidní – tedy „žluté“ rase a pocházejí z Asie). Vzdálenosti mezi jednotlivými sídly bývají značně velké, proto přebírá hlavní přepravní úlohu letecká a železniční doprava. Množství ostrovů v severovýchodní oblasti spojuje doprava námořní.

 

Kanada je velmi pestrá a prozkoumat ji celou by člověku trvalo řadu týdnů. Nabízí široké spektrum přírodních i kulturních zajímavostí, z něhož si vybere snad každý potenciální turista. Určitě stojí za návštěvu a ta v současnosti není zdaleka tak nedosažitelná, jak by se mohlo zdát. Z finančního pohledu poskytuje člověku jen s trochu dobrodružnější povahou řadu možností levného ubytování – v kempech, menších hotelích a podobně. Navíc v dnešní době internetu existuje spousta zdrojů, z nichž se může každý z nás seznámit se „Zemí javorového listu“ a pokochat se jejími krásami...

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
kanada mi sedí viac ako USA
Obrázek uživatelky
profil
Určitě pěkné místečko, kde je stále co objevovat. Akorát je to moc daleko. Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles