Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.10. 2018
Dnes má svátek Teodor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kapradiny - krásné zelené vějířky

4. 07. 2011 | Zahrádka
Kapradiny jsou krásnou ozdobou zahrad a skalek. Můžeme je vysazovat také v blízkosti zahradních jezírek.  Ve volné přírodě se nacházejí v lesích, na březích řek, potoků a rybníčků.  Vysazují se také do parků a zámeckých zahrad. Kapradiny sice nekvetou, ale lahodí každému oku, každý kout, kde se kapradina nachází, je kouzelný.

Tyto krásné vějířky vynikají pestrou barevností různých odstínů zelené barvy. Daří se jim například ve společnosti barevných trvalek. Dobře vypadají na skalce, ve stínu větších kamenů nebo nižších dřevin. Kapradiny potřebují ke svému růstu stinná místa, můžeme je nasadit také tam, kde nám jiná zeleň neporoste. Kromě zastíněného stanoviště potřebují půdu vylepšenou listovkou, rašelinou nebo kompostem.

Kapradiny množíme na jaře dělením trsů. Pokud mají kolem sebe dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký trs kapradin jde obtížněji, pomůžou nám k tomu zahradnické nůžky. Kapradinu po výsadbě mulčujeme, zabráníme tak nadměrnému odpařování vody a ochráníme kořeny před vymrznutím.  Ve svém přirozeném prostředí - například v lese - jsou chráněny spadaným listím před vymrznutím.

Na jaře, kdy ze středu kapradiny vyrazí nové mladé lístky, můžete staré opatrně odstřihnout. Na podzim rezavé listí z kapradiny neodstraňujeme. Kapradiny se mohou množit také výtrusy. Výtrusy se nacházejí ve spodní straně listu. Pokud necháte list alespoň tři dny schnout položený na papíře, výtrusnice prasknou a výtrusy se uvolní.  Drobounké výtrusy z papíru vyklepte do květináče s vlhkou zeminou. Květináč přikryjte sklem nebo folií, aby se vytvořilo vlhké klima. Po několika týdnech začne rostlinka klíčit. 

Kapradina je rostlinka jednoduchá na pěstování. Svou krásnou barvou zelených vějířkovitých listů je pěknou  ozdobou zahrad a skalek. Vyniká ve společnosti trvalek, vytváří tak na zahradách krásné barevné kompozice.

Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Kapradiny - krásné zelené vějířky:

Kapradiny - krásné zelené vějířky
Kapradiny - krásné zelené vějířky
Kapradiny - krásné zelené vějířky
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
hezký článekSmajlíkSmajlík
Mám předzahrádku na sever, takže tam kromě bohyšek zakotví i kapradiny, už se na ně těšímSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji.
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článekSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Taky je třeba napsat,že se chovají jako úporný plevel a dokáží za krátkou dobu zarůst celou zahradu Měla jsem ho na zahradě a za chvíli rostlo až dva metry cd původních rostlin,přelezlo
pod plotem i k sousedům,těm se to líbí,já jsem ho zlikvidovala.Taky se v něm drží klíšťata.náš malý boloňák každou chvíli nějaké chytl.Je krásné,ale já ho nedoporučuji.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Stříbrňáky