Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 20.09. 2018
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kdy a jak začít u dítěte s výukou jízdy na kole

22. 04. 2014 | Výchova

Každý rodič se snaží svému potomkovi dopřát to nejlepší a předat mu co nejvíce dovedností. Hodně rodičů vede své ratolesti už během prvních let jejich života k základům sportu; navíc malé děti se potřebují něčím zabavit a pobyt na čerstvém vzduchu ve spojení s fyzickou aktivitou je ideální. Nejčastěji považují rodiče za přínosnou výuku plavání, následuje většinou výuka jízdy na kole, lyžování, bruslení...

Kolo bývá často první „sportovní náčiní“, se kterým se dítě setká. Otázkou je, v jakém věku začít dítě učit a jaký postup je ideální, aby výuka byla příjemná, zábavná a neskončila fiaskem?

Otázka věku je individuální, u některých rodičů bývá důvodem zahájení výuky samostatné jízdy na kole zvyšující se tlak okolí. Nejmenší dětská kola jsou vhodná pro děti ve věku 2 - 4 let. Nicméně nejlepší je, když potomkovi dříve než kolo pořídíme odstrkovadlo (odrážedlo), na kterém se odráží nohama od země. Učení na odstrkovadle jde dětem velice rychle, protože jízda na něm je pro ně intuitivní. Vhodný začátek výuky na odrážedle závisí na tom, kdy dítě začne chodit, jak je vysoké a fyzicky zdatné - obecně zhruba od jednoho a půl roku do dvou let. Nejdůležitější je, aby dítě dosáhlo při sezení na odstrkovadle nohama na zem a mohlo se tak od ní odrážet.  

kdy začít jezdit na koleNěkteří odborníci doporučují jako vhodný mezikrok mezi odstrkovadlem a kolem tříkolku, která díky dvojici zadních koleček poskytuje stabilitu a navíc se na ní dítě naučí šlapat. Pokud přecházíte na kolo rovnou z odrážedla (nebo i bez předchozího nácviku na něm), někdy je dobré ze začátku přidat balanční kolečka. Snažte se je ale ponechat na kole jen krátce, aby si na ně potomek nezvykl a jízda na kole bez nich pro něj pak nebyla problémem.  Měla by sloužit jen k nácviku šlapání a počátečnímu udržení rovnováhy.

A jaký je ideální postup výuky?

V první řadě je důležitá vaše pomoc, trpělivost a vědomí, že nácvik samostatné jízdy na kole by měl být pro dítě zábavou. Každé dítě se v tu chvíli těší na nové dobrodružství...

Sedlo dejte ze začátku co nejníže, aby dítě dosáhlo plnými chodidly na zem a mělo pocit jistoty a vědomí, že může kdykoliv zastavit. Nejtěžší fáze výuky je samotný rozjezd - dítě popostrčte, aby bylo schopné došlápnout na pedál a začít šlapat. Ukažte mu, kde má mít nastavenou šlapku pro zdárný rozjezd. Buďte stále v jeho blízkosti, abyste případně byli schopni ho zachytit, když hrozí riziko pádů. Těm se nejspíš stejně nevyhnete, proto je dobré také zvolit vhodné místo nácviku - mělo by být bezpečné a rovinaté, s minimem chodců nebo dokonce aut.  Každé dítě je jiné, některému stačí dát jen nohy na šlapky a rozjede se samo, jinému to trvá déle. Hlavně dítě za pády nebo jiné neúspěchy netrestejte a do ježdění ho nenuťte! Buďte mu oporou a vytrvejte. Až váš potomek zvládne samostatný rozjezd a vlastní jízdu na kole, bude samozřejmě ještě potřeba naučit ho brzdit a zatáčet.

Samostatnou jízdu už dítě dobře zvládá - co dál?

Než se vydáte do provozu na silnici, dítě by mělo mít správné cyklistické návyky (to znamená jezdit u pravého okraje silnice a neměnit nečekaně směr jízdy nebo rychlost) a mít zcela osvojenou techniku jízdy. Kolo by mělo být správně seřízené. Oblečení je vhodnější světlejší nebo z reflexních materiálů, vhodné jsou různé odrazky nebo reflexní pásky a naprostou samozřejmostí je cyklistická helma. Vždy je důležitý dohled dospělého, zvažte hlavně vhodnost místa, kde se budete pohybovat (pokud jeto možné, využívejte cyklostezky).

Hodně štěstí při zdolávání prvních (kilo)metrů a hodně radosti z jízdy vám i dětem!


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !