Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy? Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 24.02. 2018
Dnes má svátek Matěj
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava

11. 11. 2014 | Cykloturistika

„Vpředu to má kolo, vzadu to má kolo, nic se do něho nemusí házet ani lít benzín. Jenom se šlape.“

(Ota Pavel: Baroni na kolech)

Na tahle slova mého oblíbeného spisovatele si často vzpomenu, neboť i pro naši rodinu se kolo stalo nedílnou součástí řady výletů a především pravidelné dvoutýdenní letní dovolené.

Abych tedy byla zcela přesná, vybaví se mi především poslední citovaná věta: „Jenom se šlape“, a to ve chvílích, kdy ono slůvko JENOM nabývá doslova obřích rozměrů. Třeba když v nohách už máme pár desítek kilometrů, sil ubývá, je vedro, před námi další kopec či táhlé stoupání, plášť kola jakoby se lepil k asfaltu...a přitom stačí tak málo - jenom šlapat.

To jsou ty okamžiky, kdy si člověk říká, mám já tohle zapotřebí? Proč se neválím někde u vody? Ale moc dobře vím, že bych to nevydržela, protože to nikdy nebyl a není, jak se říká, můj šálek čaje“.

cyklostezka SázavaCyklistika je fajn, a protože nejsem závodník-hltač kilometrů a mám pud sebezáchovy, nejde-li šlapat, tak prostě zastavím, sesednu a kousek kolo vedu. Svět se nezboří a výkonnější část rodiny na mě někde počká. Cestou seberu malinu nebo houbu, vyfotím motýla na květině a mraky nad polem rozkvetlých máků a potěší mě pochvala za krásné fotky od lidí, kteří asi netuší, že byly dělány v podstatě mimoděk, za pochodu.  Nemám značkový cykloobleček a neověšuji se tachometry, pulsmetry ani jinými měřiči čehokoli. Orientace v terénu mi nedělá problém a vystačím si i s papírovou mapou. (GPS navigaci používám jen kvůli keškám). Kolo je pro mě prostředkem, jak zvládnout v kratším čase delší vzdálenosti, ale přitom mám dostatek možností k poznávání, zábavě i kochání se.

Výlety na kole mám ráda, stejně jako jejich plánování, protože rozumně volená trasa je základem úspěchu - i přežití. Nechápu, jak se někdo může pohybovat na bicyklu po hlavních silničních tazích, míjen a ohrožován množstvím aut a náklaďáků. A to i tam, kde lze o kousek dál najít bezpečnější alternativu. Na adrenalinové úseky vjíždím jen v nouzi nejvyšší, když to opravdu jinudy nejde, a snažím se je co nejdříve opustit.

Vedlejší silničky, polní cesty, turistické značené i neznačené stezky, to jsou místa, kterými jezdíme a nemyslete si, že je na nich nouze o vzrušení. Třeba když vláčím kolo pěšinou v ujíždějícím svahu, přes kořeny, přes kameny, komáři koušou a ostrá kovová šlapka mi vytvoří další šrám na lýtku, které už i tak hraje všemi barvami. Když se terén trochu zlepší, nasednu a křečovitě svírajíc řidítka pustím se hrbolatou cestou, kolo vydává zvuky  jako když se sype železářství, kamínky ustřelují a nakonec šťastně vydrncám z lesa ověšena pavučinami a větvičkami.

Přesto, nebo snad právě proto, ocením i hezkou cyklostezku. Prosím nezaměňujte pojem cyklostezka a cyklotrasa. Cyklostezka je samostatná komunikace pro cyklisty (zpevněný, obvykle asfaltový chodníček). Cyklotrasa vznikne instalací cyklistických značek (žlutočerné tabulky) na běžné, již existující komunikace, jako návod odkud kam a kudy jet. Pravda, ne vždy je vše ideální, dopravní značení je někdy matoucí, občas si připadáme jako v Kocourkově, občas nechápeme proinvestované miliony a o rovnoprávnosti automobilistů a cyklistů, společných to uživatelů pozemních komunikací, by možná mnozí rádi a dlouze diskutovali.

Ale to teď nechme stranou. Chci vám představit cyklostezku, která mě opravdu nadchla. Vede kouzelným údolím řeky Sázavy, začíná v Přibyslavi u vlakového nádraží a končí na okraji obce Sázava. Na této trase až do roku 2006 vedla železniční trať. Po ukončení provozu a její demontáži se stala v podstatě neprostupnou. Přišel však dobrý nápad a našlo se dost iniciativních a šikovných lidí, schopných zajistit finance i projekt a dovést stavbu do zdárného konce. Cyklostezka je dlouhá 8.855 metrů, převýšení je 56,1 metrů a je na ní 9 nových lávek a dvě odpočívadla s jednoduchým zastřešením. Zcela bezpečně tak jedete lesem i volnou přírodou, úvozy kolem skalních stěn a po náspech, v jednu chvíli po viaduktu nad vámi přejede vlak mířící z Havlíčkova Brodu do Brna a pod vámi šumí řeka Sázava. Zkrátka idylka.

Stezka je určena pro rekreační bezmotorovou dopravu, mohou ji používat  pěší turisté, cyklisté, bruslaři, osoby na koloběžkách, invalidních vozících i kočárky. Nesmí sem pejsci ani jezdci na koních. A jak ukazuje přiložený piktogram, už sem nemohou ani mašinky J

Projížďka po cyklostezce může být součástí i delšího výletu, neboť v jejím okolí se nachází řada zajímavých míst. Je jich tolik, že si tohle putování  necháme na příště.


IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava:

Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
Kolo a já aneb cyklostezka Přibyslav-Sázava
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
hezký výletek i fotečkySmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Moc hezky popsané Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
pozvánka na cyklovýlet a krásné fotky.SmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles