Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 20.09. 2018
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Konec dovolené: jak připravit oči na návrat do pracovního procesu?

14. 09. 2015 | Nemoci
Stejně jako celý lidský organismus, potřebují i oči pauzu. Během dovolené na oči může působit i řada vlivů, které jim spíše uškodí. Oči mohou být podrážděné vlivem slunečného záření, větru nebo chemicky upravovanou vodou z bazénů. To vše činí oči náchylnějšími k zánětům. Návrat do pracovního procesu není pro oči snadný. Negativně působit může práce na počítači a klimatizované kanceláře.

Není výjimkou, že si lidé vedle zážitků přivezou z dovolené i úraz. Časté je i podráždění nebo poranění oka, to se přitom nemusí projevit okamžitě. Vlivem slunce a suchého podnebí se mohou objevit příznaky suchého oka, které se projevují řezáním a pálením. Běžné jsou i záněty spojivky a rohovky způsobené infekcí z okolí, například z vody nebo písku. Častá jsou i cizí tělíska v oku, nejčastěji na jeho povrchu. Ta mohou zprvu být jen nepříjemná, člověk má pocit, že mu v oku něco tlačí, oko si mne a tím může jeho povrch poškrábat. Důležité je cizí tělísko z oka odstranit co nejdříve. Pokud v oku zůstane, může vyvolat zánět, jehož léčba je poměrně zdlouhavá a může zanechat trvalé následky na zraku nebo v případě infekce může výjimečně vést až k oslepnutí.

oči v pracovním procesuBěhem letních měsíců stoupá počet vážných úrazů oka. K nejčastějším úrazům patří poranění ostrým předmětem nebo větví stromu, úder do oka míčem při sportu, pády na různé předměty, ale i popáleniny či poleptání oka. Důležité je při vážném poranění dodržovat zásady první pomoci. Například při zasažení chemickou látkou je nutné oko co nejrychleji vypláchnout a co nejdříve vyhledat odborného lékaře. Zapíchnuté předměty by lidé neměli z očí raději sami vytahovat. S návštěvou lékaře se nevyplácí dlouho otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dřív se totiž s léčbou začne, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje.

Pokud se na dovolené lidé úrazu očí vyhnou, ještě nemají zdaleka vyhráno. Pro zrak je totiž návrat do klimatizovaných kanceláří a k počítačům také zátěží. Počítač přitom ke své práci využívá kolem 60 procent Čechů. Při práci v klimatizovaném prostředí nebo při práci s počítačem má mnoho lidí potíže se suchým okem, kdy povrch oka rychleji osychá a oči pak pálí, řežou a mohou i slzet. Potíže s očima se objevují většinou až po několika hodinách u počítače. V klimatizované místnosti či u nositelů kontaktních čoček se tyto potíže dostavují dříve. Vhodné je v tomto prostředí oko zvlhčovat umělými slzami bez konzervačních látek.

Unaveným očím pomohou jednoduché cviky. Díky nim bude pro oči návrat do práce menší zátěží. Při práci na počítači je dobré dělat si častější přestávky a očím ulevovat nejlépe pohledem z okna do dálky anebo jejich zavřením na 10 až 20 sekund. Dále je vhodné po chvílích oči procvičovat a ulevit jim od neustálého zaostřování nablízko. Pomoci může opakovaný několikasekundový pohled do dálky a zpět do blízka. Očím také pomohou opakované pohledy nahoru a dolů, takzvaná oční gymnastika.

Zdroj: GEMINI

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !