Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 21.10. 2018
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Krása a elegance živého plotu

17. 08. 2010 | Zahrádka

Jste-li milovníci přírodního vzhledu vaší zahrady, určitě využijte k oplocení stálozelené keře. Živý plot plnohodnotně nahradí ploty dřevěné nebo drátěné a v mnoha směrech je i předčí. Samozřejmě jen pokud je správně založen a pokud o něj vhodně pečujete.


Svěže zelené neprůhledené živé ploty získáte především pravidelným stříháním. Musíte tedy vědět, čím, jak a kdy stříhat a jak si co nejvíce usnadnit práci. Důležitá je také délka udržovaného živého plotu, jeho výška a druh dřevin či keřů, které ho tvoří. Nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc, zdánlivou maličkost – jak daleko od plotu máte elektrickou přípojku!


Kdy stříhat živý plot


strihani-plotuŽivé ploty byste neměli nechat narůst do výšky a šířky více než je žádoucí, a proto je dobré udržovat živý plot vzhledem k náročnosti úprav i velikosti pozemku maximálně 1,7 metru vysoký.


Na dospělém plotě ze stálozelených dřevin zkraťte každoročně nové přírůstky asi o tři čtvrtiny jejich délky, u mladých plotů jen o polovinu“, radí Vít Mráz. Pokud chcete živý plot stříhat jen jednou za rok, nejvhodnější dobou je začátek července, stříháte-li dvakrát ročně, pak je nejlepší období v červnu a potom ještě koncem července.


Na živý plot je nejlepší plotostřih


Pokud máte elektrickou přípojku blízko a živý plot dlouhý do dvaceti metrů, pak vám stačí elektrický plotostřih, případně jen speciální nůžky na střihání živých plotů.


Na větší plochy je vhodný motorový plotostřih, který je silný a kromě zarovnávání okrajů a odstraňování nových výhonků, zvládne i omlazení živého plotu. Pokud tedy uvažujete o plotostřihu,  je třeba posuzovat stroj nejen podle kvalitního motoru, ale především podle jeho převodovky. Ta totiž u této skupiny výrobků tvoří pomyslné srdce stroje.


Jak na to


Víte-li čím budete stříhat živý plot, musíte vědět, jak na to. Především asi chcete, aby byl střih rovný. Buď máte štěstí a máte se čeho chytit, například zábradlí, a nebo ne, a pak musíte spoléhat na svůj cit nebo si pomoci například provázkem, který si při stříhání vrchu plotu natáhněte v požadované výšce cca 5-10 cm vedle plotu, aby jej větvičky nevychylovaly a stříhejte těsně nad nimi.


Při stříhání boků provázek opět natáhněte kousek od plotu, zastřihněte podle něj vrchní část a tu postupně kopírujte dolů. Při stříhání do schodů lze tvar rovněž pohlídat pomocí provázku. Máte-li živý plot do kruhu či oblouku a pokud děláte novou úpravu, pak je dobré postupovat po malých částech a postupně odstříhávat a kontrolovat, až se propracujete k požadovanému tvaru.


Pokud už je tvar daný a pouze ho udržujete, pak je důležité stříhat stejnou hmotu po celé délce oblouku. „Jestliže stříháte vysoký plot, můžete jej upravovat ze žebříku. Je to ale pracné a mnohdy nebezpečné a navíc těžké udržet stejnou výšku plotu. Můžete však použít speciální multifunkční systém“, říká Vít Mráz.


strihani-plotuZa pomoci motorové jednotky, plotostřihového nástavce a různě dlouhých prodlužovacích nástavců, můžete pohodlně stříhat ploty ze země až do výšky čtyř metrů. Plotostřihový nástavec lze vyklápět do úhlu devadesáti stupňů. Můžete s ním tak pohodlně zastřihat vrchní část plotu. Výhodou je, že si stroj na ramenním popruhu upravíte do požadované polohy a tím vymezíte výšku střihu plotu. Pak již jen postupujete podél plotu a výška tak bude všude stejná. Tento systém lze využít i na nižší ploty, což vám zajistí jednoduché udržení stejné výšky střihu.


Z čeho živý plot?


Dřeviny, které se hodí na založení živého plotu by měly být stálozelené, poloopadavé nebo hustě olistěné. Pokud chcete plot stále hustý a zelený, jsou samozřejmě nejlepší stálozelené neopadavé dřeviny. Sem patří například ptačí zob, cesmína, tis nebo cypřišek. Živý plot si ale můžete pořídit také z opadavých listnáčů, například jeřábu, hlohu nebo habru.
K oddělení pozemku ovšem mohou sloužit také volně rostoucí živé ploty, které vytvářejí barevný harmonický celek. Vhodné jsou například vajgélie, kalina, kdoulovec nebo trojpuk.


Autor: Vít Mráz


Zdroj: ama-zahrada.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Krása a elegance živého plotu:

Krása a elegance živého plotu
Krása a elegance živého plotu
Krása a elegance živého plotu
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Díky mockrát za článek. Já taky zatím na zahradě živý plot nemám, ale moc bych ho chtěla. Teď máme oplocení zahrady vyřešené pomocí svařovaného pletiva z http://www.amstor.cz/svarovane-a-okrasne-pletivo Funguje dobře a nevypadá špatně, ale na živý plot prostě nic nemám. Vidím to tak, že příští rok už se do jeho výsadby snad konečně pustím. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
SmajlíkSmajlíkSmajlíknemám žádný plot
Obrázek uživatelky
profil
s takou technikou...to už hej
Obrázek uživatelky
profil
Máme živý plot ale stará se o něj manžel.Nemáme ho ale moc vysoký a tak tam dosáhne.
Obrázek uživatelky
profil
Tak nám chybí akorát prodlužovací nástavec, aby se plot dal stříhat ze země.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles