Slunečná - 12. díl - Ženské zbraněSlunečná - 12. díl - Ženské zbraně Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020 Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.02. 2020
Dnes má svátek Petr
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Které plavecké pomůcky jsou pro vaše děti nejvhodnější?

22. 06. 2016 | Fitness
Neexistují dobré, nebo špatné pomůcky na plavání. Každá z nich slouží k jinému účelu a pouze nesprávným použitím se může stát nevhodnou. Přinášíme rady zkušené plavecké trenérky Štěpánky Štrougalové, jak plavecké pomůcky vybírat a správně používat.

Od plácačky na mouchy po vodní žížalu

Když jsme v roce 1988 začínali, nebyly na trhu dostupné téměř žádné vhodné pomůcky pro tréninky. V začátcích jsme se opravdu těšili z jedné gumové kačenky, a když jsme potřebovali hračky, které by se potopily, a děti by je pak mohly lovit, vlastnoručně jsme vrtali a připevňovali do hokejistických puků plácačky na mouchy. Dnes už je situacezcela jiná a regály obchodů se doslova prohýbají pod náporem krokodýlů, vodních žížal, lehátek, kruhů, plaveckých vestiček a mnoha dalších plaveckých pomůcek.

Váš dohled je zárukou bezpečí

Jak se však v té záplavě orientovat a podle jakých pravidel plavecké pomůcky vybírat? Především je třeba mít na paměti, že žádná plavecká pomůcka nezaručí dítěti absolutní bezpečí. Malé dítě totiž není stoprocentně chráněno před nebezpečím, ani když mu dáte nafukovací vestu, rukávky a kruh najednou! Vždy musí být pod vaším dohledem.

Které plavecké pomůcky jsou pro vaše děti nejvhodnější?Pro první kontakt s vodou: Malé nafukovací hračky – kačenky, balonky, rybičky apod. – jsou nezastupitelné pro motivaci a zpestření jakékoliv hry či úkolu. Pokud se malé dítě teprve seznamuje s vodou, může v mělké vodě jenom cupitat a tyto hračky lovit či sbírat do košíčku nebo je jenom nosit k rodiči. Dá se do nich foukat, můžete si s nimi házet či je jen tak zanořit pod vodu a smát se spolu tomu, jak z vody vyskočí.

Kruh je nenahraditelný: Nafukovací kruh je naprosto nezastupitelnou hračkou pro adaptaci na vodní prostředí. Oceníte jeho skladnost, ale hlavně široké využití. Pro samotnou výuku plavecké lokomoce (síly působící na pohyb z místa na místo) se kruh sice nehodí, ale pro hru je nenahraditelný. Dovoluje totiž dítěti ideální polohu, kdy má ústa a obličej vysoko nad hladinou. Dítě se tak cítí spokojené, sebejisté, v bezpečí a touží se osamostatnit. Vy jej zároveň máte pod kontrolou. V kruhu může být malý plavec ve svislé poloze, anebo v něm sedí jako na lodičce, ale také může kruh proskakovat, házet do něj hračky, podplouvat ho. Pomůcku oceníte i na suchu, kdy do ní můžete schovávat nalezené mušličky nebo házet kamínky.

Variabilní kelímky: Sada několika do sebe zapadajících kelímků rozhodně nemůže na vaší dovolené chybět. Je to šikovná pomůcka, která se vejde do kabelky. Už na letišti či při dlouhé cestě vám pomůže zkrátit dlouhé chvilky. Děti můžou do kelímků něco schovávat, stavět z nich věže, učit se barvy, čísla či vyprávět různé příběhy podle obrázků. A jaké plnohodnotné využití čeká na kelímky u moře? Každé dítě z nich vydrží neuvěřitelně dlouhou dobu přelévat vodu, přesypávat písek a nepostradatelné jsou při tvoření báboviček anebo jako ozdoba hradních věží.

Rukávky se liší vztlakem: Na trhu jsou i rukávky s pevnou výztuží. Jsou dražší a pro cestování k moři dosti neskladné,ale tahle investice se určitě vyplatí. Raději si vezměte o dvoje šaty méně, a ušetřené místečko přenechte sofistikovaným rukávkům. Na trhu je několik typů, které seliší hlavně vztlakem. Oproti běžným rukávkům máte jistotu, že i případné protržení pomůcky či uvolnění vzduchového ventilu neovlivní potopení či nepotopení dítěte. Vztlak je o poznání vyšší a dítě se cítí ve vodě jistější. Rukávky jsou bezpečnější než nafukovací kruh – dítě nevypadne, má větší samostatnost v pohybu a možnostpolohování – záda, bříško, točení… Výhoda je i při skoku. Děti rychle vyplavou na hladinu a díky rukávkům je skoky do vody budou bavit.

Které plavecké pomůcky jsou pro vaše děti nejvhodnější?Skotačení na deskách:
Destičky na plavání se prodávají v různých tvarech. Slouží hlavně pro nácvik plaveckých dovedností a zkvalitnění plaveckých návyků. Většinou se používají jako podpůrná pomůcka při konkrétním procvičování horních nebo dolních končetin u jednotlivých plaveckých způsobů. U plavců pak slouží při tréninku dané svalové skupiny. Na větší destičky se mohou děti pro zpestření výuky posadit či dokonce za pomoci rodičů postavit.

Žížala je jednička: Vodní nudle neboli žížaly jsme poprvé zahlédly před 20 lety paradoxně v zahradnictví. Prodávali je jako tyč k pěstování a pnutí fazolí. Od té doby ale uplynulo hodně let a tato plavecká pomůcka se nyní běžně prodává. Doporučujeme kupovat žížaly v plaveckých klubech nebo specializovaných plaveckých či potápěčských obchodech. Rozdíl ceny je dán nosností. Proto si žížalu před dovolenou nejprve vyzkoušejte v bazénu, abyste pak u moře nebyli překvapeni, že neunese nad vodou ani pětileté dítě. K žížale můžete přikoupit i tzv. spojky a udělat z ní kruh nebo si hrát na koníky. Se žížalou si ve vodě užijí zábavu i dospělí. Jen je třeba vynahradit jí v autě trochu prostoru, protože je trochu neskladná…

7 rad pro bezpečí s dětmi u vody:

+ Vždy mějte své dítě pod kontrolou. Zlaté pravidlo říká: Dítě do 5 let mějte na dosah, dítě do 10 let mějte na dohled.
+ Při dovádění s kruhem zajistěte, aby se dítě po vynoření z něj vždy mohlo zachytit vás nebo přímo kruhu, a neodstrčila ho případná vlna…
+ Plavky, které mají všitou vestu, mají své opodstatnění pro skotačení ve vodě, ale pro výuku plavání se vzhledem k nesprávnému umístění těžiště nehodí.  
+ Pro hru u vody jsou skvělé matrace a plováky, které děti ocení hlavně při hře s vlnami. Vždy ale buďte ve střehu a ujistěte se, že když je dítě pod matračkou, jedná se opravdu jenom o hru. Jakékoliv větší pomůcky vyžadují zvýšenou kontrolu dětí!
+ Trh nabízí plavecké brýle s větší průzorovou plochou. Velikostně se pohybují mezi závodními plaveckými brýlemi a potápěčskou maskou, ale mají tu výhodu, že děti vidí i do stran.
+ Ploutve se osvědčily především pro děti od čtyř let, které už mají zkušenosti s vodou. Jsou dobrým pomocníkem při výuce správných kraulových pohybů nohou.
+ Pro menší děti určitě nezapomeňte přibalit konvičku. Oceníte obrovské možnosti využití.

Ne každá novinka je dobrá!

Existují i nafukovací kruhy s prostorem pro nožičky a možností připnutí dítěte ke kruhu napevno. Na Mezinárodní konferenci kojeneckého a batolecího plavání jsme vyslechli zkušenosti ze zahraničí, kde je připravena metodická řada výuky plavání s tímto kruhem. Poctivě jsme pak tyto kruhy vyzkoušeli, ale s politováním musíme konstatovat, že jejich přednosti jsme nenašli. Spíš jsme trochu pocítili hrůzu z toho, že pokud se dítě překlopí, nedokáže se z kruhu vymotat a je závislé na pomoci druhých. Z běžného nafukovacího kruhu dítě automaticky vypadne a má možnost samo na hladinu vyplavat.

Zdroj, foto: Juklik.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !