Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 24.03. 2018
Dnes má svátek Gabriel
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kteří ptáci se k nám na jaře vrací?

10. 05. 2011 | Zvířátka
S jarem se pojí ptačí zpěv. Zatímco v zimě můžeme slyšet nejčastěji krákání havranovitých ptáků, s příchodem teplejšího počasí vzduch ožije čiřikáním, pískáním a trylkováním. Díky geografické poloze České republiky u nás všechny druhy ptáků nezůstávají celoročně.

Řadě z nich totiž nevyhovuje střídání ročních období, velké změny teplot a úbytek potravy v zimě a proto na podzim odlétají do teplejších krajin a vracejí se až na jaře. Na které navrátilce se tedy můžeme na jaře těšit?

Z jižní Evropy se domů vracejí například lyska černá, špaček obecný, holub hřivnáč a konipas bílý. Ze západu Evropy přilétá drozd zpěvný. Tyto spíše drobnější druhy nemigrují daleko a tak je i na jejich zimovištích může zastihnout sníh. Nevyžadují až natolik teplé podnebí jako jiné druhy, které jsou nuceny letět za teplem mnohem dále.

Nejvíce navrátilců cestuje z Afriky. Ze severu Afriky jsou to například husa velká, slavík obecný, dudek chocholatý a čáp bílý. Posledně jmenovaný zimuje na severu i na jihu Afriky, výhradně jižní je pak vlaštovka obecná. Volavka popelavá a racek chechtavý si na zimu oblíbili západní Afriku.  
Stěhovavé druhy se většinou vracejí na stejná místa nebo alespoň do stejných oblastí a to jak v letních tak v zimních destinacích. Za „domovské“ území se počítá to, kde přivádějí na svět mláďata, tedy letní hnízdiště.
Existují ale také druhy, které na naše území přilétají v zimě ze severu a na léto se zase vrací domů, Česká republika je tedy pro ně „teplou krajinou“. Mezi tyto zimní návštěvníky patří například čížek lesní, hýl obecný, brkoslav severní nebo havran polní.

Trošku specifické jsou pak labutě, které u nás tráví jak zimu tak léto, ale nemusí se jednat o stejné jedince. Labutě ze severu Evropy u nás tráví zimu a jiné zase na léto odlétají jižněji.

Migrace ptáků je velmi zajímavá, živočichové během jediné cesty urazí mnohdy tisíce kilometrů. Jedná se o vyčerpávající strategii přežití a my, jako obyvatelé střední Evropy, máme velké štěstí, že se můžeme kochat jak druhy stálými, tak zimními i letními migranty.agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Zajíc