Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Letní průjem u dětí: Jak si nezkazit dovolenou?

2. 07. 2015 | Dětské nemoci
Průjem patří podle statistik k nejčastějším infekčním onemocněním dětí i dospělých, přičemž víc než třetině lidí každoročně zkomplikuje zahraniční dovolenou. U letních a takzvaně cestovatelských průjmů bývají příčinou jak bakteriální infekce způsobené například E. coli či Salmonellou, tak virové střevní patogeny.

Často souvisí s nedostatečnou hygienou, se změnou jídelníčku či dokonce samotného prostředí. A obzvlášť rodiče kojenců a batolat by měli třeba při plánování dovolené u moře pečlivě zvažovat, jak se organismus jejich dětí se změnami vyrovná.

„Průjmy nejvíce ohrožují ty nejmenší děti. Nebezpečné jsou hlavně kvůli dehydrataci organismu, kdy ztráta tekutin trávicím ústrojím může vést až k nutnosti infuzní terapie,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka.

Letní průjem u dětí: Jak si nezkazit dovolenou?Rodičům připomíná, aby při prázdninovém cestování s dětmi mysleli na to, že kojenci a batolata mají velmi křehkou střevní mikroflóru, při jejímž narušení trápí děti bolesti bříška, nadýmání a vůbec nejčastěji průjmy.

Na dovolené v zahraničí je totiž organismus malého dítěte vystaven zátěžovému působení antigenů, s nimiž se dítě dosud nesetkalo. „Vodní metabolismus kojence a batolete je velmi zranitelný, střevo malých dětí je obecně vnímavější ke střevním patogenům, obzvlášť těm cizokrajným. Dvojnásob to platí u dětí původně nekojených,“ zdůrazňuje pediatr.

Nejčastější příčinou prázdninových průjmů bývají špinavé ruce, jiná než pitná voda, zkažené nebo nedostatečně tepelně zpracované maso, neumyté ovoce, ale také vysoké letní teploty a změna životního rytmu. Průjmy mohou provázet křeče v břiše, horečka, zvracení či únava.

Průjem je, když …

Akutní průjem, který způsobují hlavně viry nebo bakterie, přichází náhle. Vyznačuje se řídkou až vodnatou stolicí třikrát i mnohokrát denně, nezřídka i mnohokrát do hodiny, což způsobuje dehydrataci organismu a ztrátu pro tělo důležitých minerálů, jako je třeba draslík.

Především u dětí je nutné dbát při průjmu na dostatečný přísun tekutin i minerálů a je také vhodné podpořit u nich správné fungování střevní sliznice.

Kdy s dítětem poprvé k moři?

Jednoznačná odpověď sice neexistuje, ale doporučení ano. Rodiče by měli při plánování první cesty s dítětem k moři vždy dobře zvážit jeho věk, zdravotní stav a přizpůsobivost změnám. „V obecné rovině se asi tak do dvou let věku dítěte nedoporučují cesty na větší vzdálenosti, obzvlášť pak hromadnými dopravními prostředky,“ konstatuje pediatr. A upozorňuje, že ačkoli je v zahraničí nejčastějším důvodem průjmů kontaminované jídlo a zejména voda, může být průjem nejen u dětí způsoben třeba i změnou klimatu. Velká změna teploty, nadmořské výšky i časový posun představují velký nápor na dětský organismus.

Pokud s kojencem k moři vyrazíte, potraviny a nápoje nakupujte pouze v kamenném obchodě a pouze v originálních a neporušených obalech. „Malé děti, těhotné ženy a kojící maminky by se měly zcela vyhnout pití nápojů s ledem, o kterém nevíme, z jaké vody byl připraven,“ varuje dále lékař Matulka. Ovoce a zeleninu rovněž omývejte pouze originální balenou vodou, případně je raději oloupejte. Na riziko průjmu se navíc můžete už doma připravit tím, že u svých dětí podpoříte správný poměr mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevech.

Zdroj, foto: www.protectis.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !