Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.10. 2018
Dnes má svátek Nina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Luhačovice – lázeňské městečko

29. 10. 2010 | Česká republika

Když jsme se tehdy ještě s přítelem rozhodovali, kam jet na dovolenou, vyhrálo to lázeňské městečko Luhačovice. Jsou to myslím jedny z nejkrásnějších lázní u nás, které mají stále co nabídnout. Užili jsme si tam nádherný slunečný týden, na který rádi vzpomínáme.

 

Lázeňské městečko Luhačovice se nachází ve Zlínském kraji. Rozkládá se v údolí, v nadmořské výšce 250 m n. m. Jeho okolí tvoří na severozápad svahy Malé Kamenné, na jihovýchodě je to zalesněný vrchol Obětavé, na jihu je obklopeno pahorky Velké Kamenné, Solné, Lužné, Zálužné a Ovčírny. Všechny tyto kopce jsou součástí Bílých Karpat a Vizovické vrchoviny. Východní a jihovýchodní část okolí je součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. V údolí protéká také říčka Olšava, též nazývaná Šťavnice.

 

Něco málo z historie

Archeologické nálezy dosvědčují, že první stopy osídlení jsou již ze 7. a 8. století, a byly nalezeny v Oboře u Luhačovic. Dlouhá léta nebyl ale kraj obydlen. První písemná zpráva o Luhačovicích je známa z roku 1412. V 15. století toto panství vlastnil uherský magnát Pankrác od sv. Mikuláše. V roce 1590 náležely Luhačovice rodu Bartodějských z Bartoděj. Následně je získal Maxmilián z Lichtenštejna, ten je roku 1629 odprodal Gabrielovi Šerenyimu. Po mužských členech šlechtického rodu Šerenyi se jmenují dva léčebné prameny, odvozené od křestních jmen, první z nich je Amandka a druhý je Vincentka.

 

Léčebné prameny

Je zde 16 pramenů, z niž bych jmenovala asi nejznámější Aloisku a Vincentku. Když už jsme zde byli, museli jsme také ochutnat, já se napila z Pramene Dr. Šťastného, chutnalo mně to podobně jako Vincentka. Manžel, tehdy ještě přítel, ochutnal Ottovku, jak se napil, hned vzápětí to vyplivnul, musela jsem se tomu smát, kdybyste viděli jeho výraz, škoda, že jsem s sebou tenkrát neměla kameru, stálo by to za to, natočit to. Od těch dob říká, že už jedině pivo.

 

Kulturní památky

Je zde mnoho památek, které určitě stojí za zhlédnutí. Mně se moc líbí Jurkovičův dům, je to nádherná stavba. Památky a prameny, co jsou podél kolonády jsme zhlédli všechny, procházeli jsme se zde každý večer a bylo se určitě na dívat.

Dále bych z památek například jmenovala Augustiniánský dům, Boží muka, Bustu Leoše Janáčka, Dům Bedřicha Smetany, Kaple Sv. Alžběty.

 

Přehrada

Když půjdete z centra kolonádou po vyznačených trasách, dojdete až k přehradě, ve které je možné se koupat, v létě je tu opravdu živo. Přehrada tu stojí od roku 1912, dokončena byla v roce 1930. Na jaře i na podzim jsou zde vyhlášené rybářské závody, které hojně navštěvují jak naši, tak i zahraniční turisté. Jsou zde také výborné podmínky pro rybolov.

 

Bydleli jsme u soukromníka, každé ráno manžel šel pro čerstvé pečivo, já zatím uvařila kafe, pak jsme celý den byli na místním koupališti, které bylo 5 min cesty od nás a navečer jsme si užívali krásy lázeňského městečka. Byla to krásná dovolená, a já doufám, že se tam snad brzy zase podíváme.

 

Iris – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Luhačovice – lázeňské městečko:

Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
Luhačovice – lázeňské městečko
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2   3   4   5  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
se tam asi vydáme, tentokrát už jako rodinkaSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
V Luhačovicích je nádherně Smajlík. Často tam jezdíme, máme to kousíček. Všem moc doporučuji. Je tam krásně v zimě i v létě..., i na jaro..i na podzim. SmajlíkSmajlíkSmajlík
A mají tam výborné trubičky, sice jsou větší.., ale o to alespoň si je dýl vychutnávám.
Obrázek uživatelky
profil
moc děkuji za komentářeSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Jojo je tam krásně, znám to tam.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
NÁDHERA JE VIDET ZE I U NAS JE KRASNE
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles