Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 22.10. 2018
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Máchův kraj - Doksy

25. 08. 2010 | Česká republika
Městečko Doksy se nacházejí v samotném srdci Máchova kraje, leží v Českolipském okrese, v Libereckém kraji a představuje jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek v Čechách. Nachází se u břehu Máchova jezera a přiláká každoročně stovky milovníků slunce a vodních radovánek.

Nejen jezero je lákadlem tohoto krásného města s bohatou historií, najdete tady i krásný zámek nebo kostel, který ukrývá vzácnou kopii sošky Panny Marie Montserratské. První písemná zmínka je z r. 1293 v listině krále Václava II.. Velký význam pro rozvoj města měl císař Karel IV., který dal Doksům významná městská privilegia. 

Historie města
Město Doksy vzniklo ve druhé polovině 13. století. Významným pro celé městečko a okolí se stal rok 1367, právě tehdy založil Karel IV. Velký rybník - dnešní Máchovo jezero a Doksy prosperovaly a stávaly se stále významnějšími. V září 1666 byla do hradní kaple přenesena kopie sošky Panny Marie Monterratské a okolí se stalo vyhledávaným poutním místem. Soška prý uzdravovala a konala zázraky. Po zrušení kláštera byla soška převezena do Dokského kostela kde se nachází dodnes.

Velký rybník - dnešní jezero se pro turistiku otevřelo po roce 1928, kdy byla na břehu rybníka zřízena pláž. V roce 1955 Doksy získaly statut rekreačního a lázeňského města.

Památník K. H. Máchy 
Památník Máchy se nachází v nejstarším domě v Doksech v tzv. Hospitálku, původně to byl chudobinec a sirotčinec a přibližuje život a dílo K. H. Máchy. Je to dům, který nechala postavit hraběnka v roce 1669 Marie Františka, rozená z Vrtby, druhá manželka Kryštofa Ferdinanda z Heissensteinu. Dnes je v něm muzeum Karla Hynka Máchy, významného romantického básníka (1810-1836), který Doksy a jejich okolí navštívil několikrát a velmi si tento kraj oblíbil. Ve své nejznámější básni Máj jej oslavil natolik, že od roku 1961 nese básníkovo jméno - Máchův kraj. Také Velký rybník se přejmenoval na Máchovo jezero. V muzeu se také nachází expozice Rybářství a rybníkářství na Českolipsku.

Co v Doksech uvidíte

Hraběcí čekárna
Na nádraží v Doksech uvidíte hraběcí čekárnu, která sloužila kdysi rodině Valdštejnů. V čekárně jsou nyní vystaveny obrazy Hugo Ullika z roku 1869.
Kostel svatého Bartoloměje -
Kostel pochází z roku 1638 a stojí na náměstí. Je zde uložena vzácná kopie zázračné sošky Panny Marie Montserratské (Černé Madony), která byla do kostela přemístěna roku 1786 z Bezdězu.

Zámek
Pod náměstím se nachází původně renesanční zámek, který byl upravený do dnešní podoby v 19. století. Počátky historie zámku Doksy nejsou přesně známé, předpokládá se, že první renesanční sídlo vzniklo na místě zámku v 1. polovině 16. stol. asi za Mikuláše Zajíce z Házmburku. Zámek stojí v anglickém parku a má celkem tři trakty. Postaven je do písmene U s nádvořím uprostřed. Zámek koupil v roce 1558 Adam Berka z Dubé. Původní část zámku se dodnes zachovala a tvoří západní křídlo dnešního zámku. Západní křídlo zámku má renesanční štíty v obou průčelích. Zámek se stal sídlem Valdštejnů a byl mnohokrát upravován a modernizován. Stávající zámek byl zvýšen o jedno patro a zámek byl dostavěn do dnešní podoby. Renesanční křídlo s bohatě zdobeným průčelím, střední část s opěrnými pilíři je raně barokní. Východní křídlo s dominantní věží s cibulovitou bání nese stopy úprav z doby kolem roku 1700.
Dnes zámek slouží jako učiliště a není proto přístupný veřejnosti ale můžete se projít krásnou zámeckou zahradou. Na zámek navazuje park a hospodářské budovy. 

Z Doks se můžete také vydat na další výlety za turistickými zajímavostmi, a to jak do nejbližšího okolí, tak i ke vzdálenějším místům. Navštívit můžete například Liberec s Ještědem, zoologickou a botanickou zahradou, zámek Lemberk, sklářská města Nový Bor a Kamenický Šenov, Panská skála u Kamenického Šenova, skalní hrad Sloup, Kokořínsko a další. V nejbližším okolí Máchovo jezero, hrad Bezděz, hrad Houska a jiné krásné památky. 

Markéta
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Máchův kraj - Doksy:

Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
Máchův kraj - Doksy
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Jsou tu opravdu hezká místa, naposledy jsme navštívili hrad Bezděz, nedávno Lemberk,i takový malý výšlap na zřícenu poblíž Mimoně Ralsko nebo k průrvě Ploučnice stojí za to.
Obrázek uživatelky
profil
Nebo se můžete projet po bezvadných cyklostezkách v okolí Mimoně nebo si zabruslit
na letišti v Hradčanech,případně jít s košíkem na houby do okolních hlubokých lesů.Je to jen pár
km z Doks směrem na Liberec.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Stříbrňáky