Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.09. 2018
Dnes má svátek Jaromír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Malý princ – A. de Saint-Exupéry

27. 01. 2015 | Knižní tipy
Název knihy: Malý princ
Autor: A. de Saint-Exupéry
Překlad: Helena Zmatlíková
Nakladatelství: Fragment
Rozměry: 216×276 mm
Rok vydání: 2015
Počet stran: 56
Cena: 169 Kč

Není mnoho knih, které můžete číst vícekrát a pokaždé v nich najdete něco nového. Malý princ k nim ale rozhodně patří. Malý princ přichází na planetu Zemi z jiných světů. V poušti se setkává s opuštěným letcem, samotným autorem knihy. Vypráví mu o své podivuhodné životní pouti. O čistotě srdce, dobru a zlu, přátelství, lásce a odpovědnosti za ty, které milujeme…

Malý princ – A. de Saint-ExupéryUkázka z knihy Malý princ:


Tak jsem žil sám, aniž bych měl možnost si s někým opravdově popovídat, až do doby před šesti lety, kdy se mi na saharské poušti porouchal motor. Něco se v něm pošramotilo. A protože jsem s sebou neměl mechanika ani cestující, chystal jsem se složitou opravu zvládnout úplně sám. Byla to pro mě otázka života a smrti. Pitnou vodu jsem měl stěží na osm dní.

První večer jsem tedy usnul na písku, tisíc mil vzdálený od jakékoliv civilizace. Byl jsem osamělejší než trosečník na voru uprostřed oceánu. Dovedete si asi představit moje překvapení, když mě za svítání probudil legrační hlásek. Povídal:

„Prosím, prosím... nakresli mi beránka!“
„Cože?“
„Nakresli mi beránka...“
Vyskočil jsem, jako by do mě uhodil blesk. Pořádně jsem si prom nul oči. Dobře jsem se podíval. A spatřil jsem malého, prazvláštně vypadajícího človíčka, který si mě vážně prohlížel. Tady je jeho nejlepší portrét, jaký se mi později povedl nakreslit. Můj obrázek ale určitě není tak půvabný jako
model sám. Není to moje chyba. Dospělí mě od mé malířské kariéry odradili, když mi bylo šest, a tak jsem se nenaučil nakreslit nic jiného než zavřené hroznýše a otevřené hroznýše.

Na to zjevení jsem tedy koukal s vyvalenýma očima. Nezapomeňte, že jsem se nacházel tisíc mil
od civilizace. A nezdálo se, že by můj malý človíček zabloudil, ani že by umíral únavou, hlady, žízní či strachy. Vůbec nevypadal jako dítě ztracené uprostřed pouště tisíc mil od civilizace. Když jsem byl konečně schopný promluvit, řekl jsem mu:

„Co tady děláš?“
A on jen tichounce zopakoval, jako by šlo o něco závažného:
„Prosím, prosím... nakresli mi beránka...“
Pokud na nás něco takhle zapůsobí, neodvážíme se neuposlechnout. Přestože mi to přišlo tady, tisíc mil od civilizace a v ohrožení života, nesmyslné, vyndal jsem z kapsy list papíru a plnicí pero. Ale uvědomil jsem si, že jsem studoval hlavně zeměpis, dějepis, počty a mluvnici, a řekl jsem malému človíčkovi (trochu otráveně), že neumím kreslit. Odpověděl mi:

„To nevadí. Nakresli mi beránka.
Protože jsem nikdy beránka nezkusil, nakreslil jsem mu jeden ze dvou obrázků, které jsem uměl. Ten se zavřeným hroznýšem. A ohromilo mě, když jsem slyšel odpověď malého človíčka:
„Ne! Ne! Nechci slona v hroznýšovi. Hroznýš je moc nebezpečný a slon zabere moc místa. Tam u mě je všechno malinké. Potřebuju beránka. Nakresli mi beránka.“ Tak jsem kreslil:
Pozorně se díval a pak řekl:
„Ne! Tady ten je už moc nemocný. Udělej jiného.“


Knihu Malý princ – A. de Saint-Exupéry koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Fragment.cz

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Moc pěkná knížka. Jako školou povinné dítko jsem ji četla a kupodivu se mi líbila.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles