Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 12.07. 2020
Dnes má svátek Bořek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?

19. 11. 2019 | Péče o tělo
-Komerční sdělení-

Věnujete vašemu chrupu všemožnou péči a očekávaný výsledek se stále nedostavil? Možná jste pochybili již při výběru zubního kartáčku. Správná technika, frekvence či doba čištění; to všechno je při odstraňování zubního plaku důležité.

Právě na typu zubního kartáčku ale podle expertů záleží kromě správné techniky úplně nejvíce. Zubní lékaři se navíc shodují, že elektrické kartáčky čistí zuby lépe než kartáčky manuální. Obvykle totiž používají moderní technologie a v ústní hygieně zajišťují řadu výhod, přičemž některé návyky v čištění ústní dutiny dokonce zlepší. Jak ale z široké nabídky vybrat ten správný? Pokud právě stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního, přinášíme vám srovnání obou typů, abyste už příště nešlápli vedle.

Oral-BPodle dat Světové dentální federace má zdraví úst přímý dopad na zdraví celého těla. Budete-li se o svůj chrup svědomitě starat, odměnou vám budou zdravé a nekrvácející dásně, snížená či zastavená kazivost zubů, a především svěží pocit v ústní dutině. Pryč jsou doby, kdy bylo čištění zubů jen nudnou a zdlouhavou činností. S tím správným kartáčkem bude péče o ústa příjemným zážitkem i edukativní aktivitou.

Kdo s koho


Každý z nás někdy použil manuální zubní kartáček. Má umělohmotnou rukojeť, různý design vláken a nepotřebuje žádný zdroj energie. Možná jste si na něj za ta léta zvykli a vyhovuje vám. Možná jste jen elektrický zubní kartáček doposud nevyzkoušeli. Dříve se elektrické kartáčky doporučovaly především lidem se sníženou hybností rukou, dnes je situace jiná. „Elektrické typy jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Hodí se pro malé děti od věku 3 let, teenagery, dospělé i seniory. Důležité je však přizpůsobit zubní kartáček individuálním potřebám a požadavkům každého člověka,“ uvádí dentální hygienistka Jana Norkin.

PRO a PROTI manuálního zubního kartáčku


MANUÁLNÍ ZUBNÍ KARTÁČEK


+ nízká pořizovací cena

+ široký výběr dle tvarů, velikostí, tvrdosti a štětin

+ nezávislost na elektrické energii a dobíjení baterií

- nutná znalost správné čisticí techniky

- náročnější manipulace

- delší doba čištění

- obtížné čištění mezizubních prostor

- nižší účinnost než u elektrického zubního kartáčku

Pokud jste věrní manuálnímu zubnímu kartáčku, nechte si poradit od své dentální hygienistky či zubního lékaře, jak si správně zuby čistit a jaký zubní kartáček je pro váš chrup ten pravý. Na trhu dnes existuje nespočet typů různých tvarů, velikostí, tvrdosti a způsobu střižení štětin, navíc za zanedbatelnou pořizovací cenu. Každému však vyhovuje něco jiného. Po výběru zubního kartáčku už záleží jen na vás, jak svědomití a důslední v čištění zubů budete. Správná technika totiž vyžaduje určitou zdatnost a ze začátku také trpělivost. Když budete mít techniku čištění opravdu bezchybnou, také manuálním zubním kartáčkem si zuby vyčistíte perfektně. Kolik z nás dá ale za svou čisticí techniku ruku do ohně?

Nevhodným kartáčkem si můžete odřít dásně či zanést infekci a příliš vysokým tlakem na kartáček způsobit ústup dásní ze zubních krčků. S nesprávnou technikou se účinnost manuálního kartáčku výrazně snižuje a hrozí riziko zářezů do odhalených krčků. Zároveň čas nutný pro dokonalé vyčištění ústní dutiny se u manuálních zubních kartáčků značně prodlužuje. Nevýhodou může být také náročnější manipulace než s elektrickými kartáčky, přičemž do mezizubních prostor se běžný kartáček dostane jen velmi obtížně.

Manuální zubní kartáček je vhodné měnit maximálně jednou za čtvrt roku. Podle klinických studií totiž dokáže nový kartáček odstranit až o 30 % více zubního plaku než kartáček starý 3 měsíce. Pokud však dojde k roztřepení vláken či jinému viditelnému opotřebení nebo pokud jste po nemoci, vyměňte jej dříve. A jak dlouho je ideální zuby čistit? Zkrátka do té doby, než bude ústní dutina dokonale čistá a zuby na dotek perfektně hladké.

PRO a PROTI elektrického zubního kartáčku

ELEKTRICKÝ ZUBNÍ KARTÁČEK


+ skvělá účinnost při odstraňování zubního plaku

+ jednoduchá manipulace

+ minimální doba čištění

+ řada nejmodernějších doplňkových funkcí

+ několik čisticích režimů

+ na výběr ze tří technologií

+ kulatá čisticí hlava

- vyšší pořizovací cena

- závislost na elektrické energii a dobíjení baterií


Revoluci v čištění zubů způsobil před mnoha lety elektrický zubní kartáček. Dnes jej používá stále více lidí a není se čemu divit. Bez nadsázky lze tvrdit, že umožňuje efektivněji pečovat o ústní dutinu s úsporou času, a především bez nutnosti zvládat správnou techniku čištění zubů.

Podle dentální hygienistky Jany Norkin nemají elektrické zubní kartáčky konkurenci. „Používání elektrického zubního kartáčku zajišťuje zdravější ústní dutinu než běžný manuální zubní kartáček,“ říká. „Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že si zuby čistí správně, opak je pravdou. Průměrná doba čištění je u nás pouhých 46 sekund. Za takto krátkou dobu není v lidských silách zvládnout ústní hygienu dokonale,“ dodává Jana Norkin.

Elektrické zubní kartáčky se mezi sebou liší typem používané technologie čištění. Na trhu jsou k dostání kartáčky s technologií sonickou a oscilační, popřípadě oscilačně-rotačně-pulzační. Například Oral-B u svých elektrických zubních kartáčků používá poslední zmíněnou technologii již od roku 1998.

Zatímco běžné manuální zubní kartáčky vyžadují, abyste pohyby při čištění chrupu vykonávali vy, elektrické kartáčky udělají práci za vás, což z něj dělá skvělou volbu pro dospělé i děti. Kartáček s oscilačně-rotačně-pulzační technologií provede zhruba 58 tisíc pohybů během jednoho čištění, zato manuálním zubním kartáčkem jich uděláte jen 600. Oscilačně-rotačně-pulzační kartáček pomocí pulzací plak naruší a díky oscilačně-rotačním pohybům jej z povrchu zubů dokonale odstraní.

Další výhodou elektrického zubního kartáčku je řada doplňkových funkcí. Je libo časovač, který vám pomůže čistit chrup minimální vhodnou dobu? Senzor tlaku, který ohlídá, zda na zuby příliš netlačíte? Nebo digitální upomínky, které vás upozorní na výměnu kartáčkové hlavy? Všechno tohle a mnohem více zvládne kartáček Oral-B z řady Genius s umělou inteligencí, který navíc díky kulaté kartáčkové hlavě dokáže vyčistit i hůře dostupná místa.

elektrický kartáček Oral-BDíky Bluetooth a aplikaci Oral-B pro chytré telefony informuje uživatele o místech, která nejsou dokonale vyčištěná či o místech, na která je vyvíjený přílišný tlak. Zároveň také přizpůsobuje techniku čištění na míru svému uživateli. Na výběr je hned několik režimů čištění, které každodenní dentální hygienu zpříjemní a zároveň zefektivní. Ať už jde o bělení zubů, masáž dásní nebo čištění jazyka, Genius X si se vším poradí.

Pravidelným používáním elektrického zubního kartáčku dochází stejně jako u manuálního typu k opotřebení vláken. Nezapomínejte proto na pravidelnou výměnu kartáčkové hlavy. Doba, za kterou toto opotřebení vzniká, je velmi individuální. I zde se však doporučuje výměna jednou za 3 měsíce. Abyste na pravidelnou výměnu kartáčkové hlavy nikdy nezapomněli, vyměňte ji vždy na začátku každého ročního období.

Vzhledem k mnoha nesporným výhodám jsou elektrické zubní kartáčky dražší než kartáčky manuální. Myslete však na to, že přinášejí více zdravotních výhod a funkcí, což vám ve výsledku spoustu financí ušetří. Pokud s elektrickým kartáčkem teprve začínáte a chcete si nejprve tento typ vyzkoušet, zvolte cenově dostupnější model – např. kartáček Oral-B z řady PRO 2 či SMART 6. Špičkovou čistotu ústní dutiny totiž nemusí podmiňovat cena. V případě, že se vám elektrický zubní kartáček osvědčí, můžete si pořídit model s pokročilejšími funkcemi.

Suma sumárum


Možná si říkáte, že čištění zubů přeci není žádná věda. Ústní hygiena opravdu není složitá, když máte k ruce toho správného kartáčkového pomocníka. Pokud si však nevíte rady, vsaďte na elektrický zubní kartáček, který odstraní až o 100 % více plaku než manuální typ, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. O konkrétním výběru se poraďte se svým zubním specialistou, ať máte jistotu, že vyberete zubní kartáček, který je šitý na míru vašemu chrupu. A pak hurá na to! Děláte to pro sebe a pro dobro vašeho zdravého bílého úsměvu. Protože jak se zpívá v jedné písničce: „Carry on smiling and the world will smile with you…“Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?:

Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?
Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?
Manuální versus elektrický kartáček. Který je ten pravý?
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
akorát mi čištením vypadávaly plomby
Takže klasika je klasika
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles