Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 24.01. 2019
Dnes má svátek Milena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Máte doma soutěživé dítě? Naučte ho prohrávat s úsměvem

16. 05. 2018 | Výchova
Představte si situaci nedělního odpoledne, které se svým dítětem trávíte hraním deskových her – dítě se snaží za každou cenu vyhrát, ale nakonec stejně skončí poslední. Jaká situace obvykle následuje? Pokud je to záchvat vzteku doprovázený slzami, pak se u svého dítěte potýkáte s bouřlivou soutěživostí a neschopností prohrávat. Jak by se měl v takových situacích zachovat „správný rodič“ a jak toto chování u dítěte nenásilně eliminovat?

Dle řady psychologů vzniká přehnaná soutěživost již na základních školách, kdy ji v dítěti nepřímo utváří systém výuky a její známkování. Děti se ženou za nejlepšími výsledky a usilují o to nejlepší umístění na hodnotícím žebříčku. Často tak poměřují své síly se spolužáky a touží být lepší než ostatní. Pokud však dítě ve svém úsilí o nejlepší známku selže, vede tato posedlost ke vzteku a pocitu méněcennosti a neschopnosti, dítě si často připadá hloupé a ztrácí své přirozeně utvořené sebevědomí.

Máte doma soutěživé dítě? Naučte ho prohrávat s úsměvemVyhněte se agresivním hrám


Odborníci se tak shodují, že nejpřirozenější cestou pro rozvoj zdravého sebevědomí je vytvoření opačného prostředí, než je to soutěžní. Soutěž je totiž definována určitými pravidly, která však dítě omezují a nedávají mu žádný prostor pro vlastní řešení a realizaci. Naopak činnosti postavené na tvořivosti dítěti umožní dospět ke kýženému cíli, aniž by se muselo poměřovat se svým okolím nebo být hodnoceno známkami a body. Setkáte-li se u svého dítěte s agresivním chováním souvisejícím s porážkou, vyhněte se hrám způsobující možný konflikt typu „Člověče nezlob se“, kde je velký prostor pro soutěživost. Vhodnou alternativou jsou hry založené na trénování postřehu a paměti, dále hry naučné, tvořivé či vzdělávací.

Dejte hněvu volný průchod


Neobejde-li se však vaše rodinné odpoledne bez klasických her s jasným vítězem, obrňte se trpělivostí a připravte se na možné záchvaty vzteku. V první řadě se vyvarujte záměrnému nadržování, nechávat své dítě schválně vyhrát nemá pro podnícení jeho schopnosti vypořádat se s prohrou žádný efekt. Naopak je vhodné dítěti vysvětlit, že být poražený není žádná ostuda a že i za prohru se mu dostane uznání a pochvaly, bude-li se při hře chovat férově a čestně.

Dojde-li přece jen během hry k pláči a agresivnímu jednání, je velice důležité dítě neuklidňovat, ale naopak mu dopřát si svou frustraci plně prožít. Žádné emoce není vhodné potlačovat, ať už ty dobré anebo špatné, nejlépe tedy uděláte, necháte-li hněvu volný průchod. Jakmile se dítě opět zklidní, pokuste se o konfliktu otevřeně promluvit: zeptejte se, proč se tolik naštvalo a nebojte se zmínit také své vlastní pocity, například to, že vás jeho chování mrzí a kazí radost ze hry. A u opravdu silně soutěživých jedinců vyzkoušejte nejprve hru v týmu, kde se prohra ve více lidech snáší přece jen o něco lépe.

Zdroj, foto: Pexi


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !