Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 23.09. 2018
Dnes má svátek Berta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

MDŽ nebo Svátek matek?

6. 03. 2015 | Svátky
Mezinárodní den žen je sice historicky velice významný svátek, jenž připomíná úsilí a snahu žen o dosažení rovnoprávného postavení ve společnosti, ale v socialistickém Československu byl značně zprofanován. Tento svátek se slaví již přes sto roků, původně byl navržen coby připomínka na demonstraci švadlenek v New Yorku v r. 1908. Tento den je každoročně připomínám i v Evropské unii.

V socialistickém Československu býval MDŽ pompézně oslavován, na jednotlivých pracovištích byly ženy obdarovávány komunistickými funkcionáři kytičkou /a třeba utěrkami/. Pak následovala zábava s občerstvením, která se většinou zvrhla v opilecký mejdan - jehož se museli zúčastnit povinně i všichni trochu důležití muži závodu či podniku, jejichž manželky doma čekaly s okoralou večeří v troubě. Často se stávalo, že místo kytičky a blahopřání od manžela se žena dočkala příchodu více či méně podroušeného muže, jehož bylo nutno uložit. Ovšem závod či podnik splnil svůj úkol, i když mnohým tento celosvětový svátek znechutili.

Mezinárodní den ženPo roce 1989 byl svátek vytěsněn z kalendářů a údajně nahrazen Svátkem matek. Nevím, jak u koho, ale u nás doma od mého raného dětství jsme mamince s tatínkem a sestrou blahopřáli s kytičkou a třeba bonboniérou vždy druhou květnovou neděli, kdy se slavil Svátek matek. I v širokém příbuzenstvu tomu tak bylo. Sice jsme ze školy nosily se sestrou mamince vyrobená přáníčka k svátku MDŽ, ale ta krásná atmosféra se slavnostním obědem se konala vždy jen na Svátek matek. Maminka vždy říkávala, že MDŽ ať si slaví ženy, které nejsou matkami, aby jim to nebylo líto.

Teprve až v roce 2004 byl zapsán MDŽ v Česku opět jako svátek a významný den, ovšem praktická diskriminace žen přetrvává i nadále.

DEN MATEK je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství - slaví se po celém světě v různé dny a na základě různých tradic. Kupř. v Anglii i ve Španělsku to bývá první květnová neděle /vlastně čtvrtá postní neděle/, někde ve světě i některou červnovou neděli. Tehdy děti obdarovávají své maminky většinou vlastnoručně vyrobenými dárečky. Již v 16. století se v Anglii oslavoval tento den jako Neděle matek, kdy i sloužící dostávali volno, aby tento den mohli strávit se svými matkami a navštívit kostel v rodné vsi. Cestou domů pak trhali polní kvítí, které přinesli svým matkám.
 
Podobné svátky na oslavu mateřství a plodnosti se slavívaly již v pradávnu, kupř. ve starověkém Řecku byl tento svátek spojen s uctíváním pohanské bohyně - matky bohů, nebo římské oslavy mateřství, které připadaly na první březnový den, byly zasvěceny bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a nastávajících matek.

Někdy v létech 1912-1914 byla v USA vyhlášena druhá květnová neděle za oficiální oslavu Dne matek.
V Československu se tento svátek začal slavit již v r. 1923 na popud Alice Masarykové, ale po druhé světové válce byl vytlačován svátkem MDŽ.

Svátek matek pak doplňuje Den otců - který se slaví vždy třetí neděli v červnu.
V Bavorsku se Den otců oslavuje velmi výrazně - na návsi či před hospůdkami sedí muži na dlouhých lavicích u stolů, plných džbánků s pivem a diskutují a popíjejí /většinou pivo půl na půl s limonádou, jinak by již záhy leželi pod stolem/. V tento den jsou doma nepoužitelní, velmi si svůj svátek vychutnávají a nikdo je nemůže odradit od oslav či - nedejbože - v tento den po nich něco žádat /což si většina žen těžko může dovolit, ať slaví cokoliv/!!!

MartaB - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil

to je mi líto - zřejmě už ho k obrazu svému převychovat nelze ???
Jako starší stromek už nelze ohnoutSmajlík
To od něj opravdu není hezké - snad občas přinese kytičku i mimo svátky ???
Držím palce, ať z toho bezcitného "homo sapiens" dokážeš ještě nějaký cit vydolovat Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Hezky jsi to Marti napsala - jsem moc ráda, že jsi nezapomněla na MDŽ (i když ve vaší rodině nebylo moc populární).Stačí, že ho neuznává a tudíž mi (jakožto bezdětné- kvůli mé nemoci) v tento den můj muž Smajlík ani nepopřeje a kvůli svojí mamince se druhou květnovou neděli div nepřetrhne ! Dřív mi to bylo docela líto, ale už jsem si zvykla Smajlík!
Obrázek uživatelky
profil

no - generace našich maminek a babiček se většinou k VŠ vzdělání moc nedostala - ale o MDŽ byl tehdy ten názor hodně rozšířen. Taky se ctila tradice a oslavy určitých svátků se předávaly z generace na generaci a Svátek matek byl za první republiky velmi rozšířen. Nyní si lze na Netu vyhledat vše, ale nevzpomínám si, že by nám ve škole vysvětlovali vznik MDŽ ???
Naši měli právo být alergičtí na komouše, protože po dlouhá léta měli za zadkem STB a výslechy a buzeraci /snad jen proto,že tatínek byl německé národnosti jsme se sestrou nesměly ani na žádná studia!!!/
Jsem už zde pár let, ale teprve letos jsem přišla na to, že spolu se svátkem Josefa /San José/ se zde slaví i Den otců /El Dia del Padre/ podobně jak v mnoha dalších zemích /všude bylo zavřeno!!!/. Jinak se slaví v různých termínech téměř na celém světě, jen ČR stále váhá Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Hodně nedovzdělaných slípek považuje MDŽ za výmysl komunistů, a proto ho odmítá. Kdyby tušily, že pochází z Ameriky, nadšeně by ho přijaly, stejně jako Valentýna, Halloween, Santa Clause a možná i další, na něž si momentálně nevzpomenu.
Kdepak, komunisti MDŽ nevymysleli, ale byl mezinárodní, tak si ho netroufli ignorovat. Domnívám se, že použít ho jako záminku k nějakému tomu mecheche v zaměastnání byl spíš nápad mužů, kteří nespěchali domů pod pantofel, ale využili příležitost se povyrazit, třebaže to nemusí platit úplně o všech.
Den otců je roztomilý a je to jen spravedlivé - máme svátek my, tak proč by ho neměli mít i oni? Je fajn zvolnit tempo, posedět s přáteli, uvědomit si, jak je člověk na světě rád a že život přes všechny výhrady je krásný. Ať si každý slaví, co chce, o tom je svoboda. Hlavní je udělat si hezký den se svými milými a pokud možno si nepustit zprávy, aby si jeden nezkazil náladu.
Obrázek uživatelky
profil

-ono to hodně záleží na zvyku z původní rodiny - naši byli hodně proti komunistům a maminka se domnívala, že MDŽ si vymysleli komunisté a taky byla zvyklá svou maminku obdarovat kytičkou o Svátku matek. Je zajímavé, že tento se slaví v mnohých zemích v jiných dnech, ale je dodržován taky snad celosvětově.
Já kdysi v zaměstnání, kde jsem se seznámila s manželem, jsem se taky zúčastňovala závodních či podnikových oslav MDŽ, ale později na mateřské dovolené jsem nebyla dvakrát nadšená tím, že manžel coby funkcionář a mistr MUSEL POVINNĚ - protože jinak se tam chlapi moc nehrnuli a ženy neměly s kým tančit. Tudíž v ten den chodíval domů velmi pozdě i když s kytičkou, ale po narození první dcerky jsme již slavívali hlavně Svátek matek. Ten Svátek otců v Bavorsku mne přímo dojal - od vesnice k vesnici - všude stejný obrázek a pánové si to fakt užívali, nakonec doma měli zázemí, tak mohli přijít klidně "společensky unaveni"Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles