Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 350 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 28.03. 2024
Dnes má svátek Soňa
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Z kočárku do šátku I. – seriál o nošení dětí

7. 08. 2007 | Vývoj

Zajímá Vás nošení dětí v šátku a chcete se o tzv. šátkování dozvědět více? Sledujte Chytrou ženu a její nový krátký seriál o nošení těch nejmenších po ty největší.


V šátkovém seriálu se dozvíte mnohé způsoby vázání šátku a také hlavně to, že vázání není vůbec složité šmodrchání, jak se nejspíše většina z Vás domnívá. Vázání se naučí prakticky každý z nás, jak maminky tak i tatínkové, kteří mnohdy žádají šátek. Povíme si také o přednostech šátku před kočárkem či tahání miminka na rukou. O bezpečí rodičovské náruče před prázdnotou korbičky. Více se dozvíte také o přínosu nošení dětí v šátku z hlediska správného růstu a fyziologického polohování miminka v šátku. Najdete zde také praktické rady a informace, které Vám možná chyběli v rozhodování zda pořídit šátek do výbavičky pro miminko.


Šátky na nošení miminek

Hned na začátku je tedy potřeba říci, že nošení u nás případně v Evropě či světě není vůbec žádnou novinkou, výstřelkem nebo snad extravagancí, kterou si vymysleli nudící se maminky na mateřské dovolené. Nošení je známo nejen z Afrického kontinentu, kde se děti nosí prakticky stále a nepřetržitě celý den, ale také z Asijských zemí, které v určitých modifikacích dnešního šátku, využívají jeho vlastnosti stále.


Také u nás má šátek již určitou tradici. Naše babičky a prababičky šátek znaly a nosily v něm svoje děti. Sice nemá jejich tzv. chůvka s dnešním šátkem mnoho společného, ale jistě udělala také hodně práce a pomoci pro ženy pracující na poli po boku svých mužů. Šátek do jisté míry vymýtil až minulý režim, kde se důraz na matka a mateřská dovolená stal pojmem pouze na prvního půl roku života miminka a poté již byli připravené jesličky, kam se děti odložili, jelikož matky potřebovali chodit do práce a výkonně přispívat a upevňovat morálku tehdejší společnosti jako pracovité ženy po boku svého muže, ale již bez dítěte. Tudíž šátek zde nebyl potřeba, nikoho ani nenapadlo se po pracovním dni ještě zabývat nošením a ani to nebylo potřeba. Pamatujeme si typické výroky té doby – nechte dítě vyřvat.


Šátky na nošení miminek

Vývoj šátku tedy přeskočil jednu generaci, ale i tak pokročil, dnešní se tkají speciálními metodami pro správné vlastnosti jako je pružnost, poddajnost, elasticita, pevnost, vysoká nosnost a kvalita, měkkost, barevnost, zdravotní nezávadnost. Dříve stačil obyčejný kanafas, vyřazené prostěradlo se na jednom konci svázalo a jakési primitivní nosidlo bylo stvořeno. Nyní se dává velký důraz na použitém materiálu, většinou se šátky tkají z bavlny nebo v kombinaci bavlna/len, bavlna/konopí, bavlna/bambus, bavlna/vlna, vesměs přírodní materiály v různých kombinacích.


Jak známo všichni používáme kočárek, golfky, autosedačky, chodítka, lehátka a nyní by k těmto měl přibýt i šátek, jelikož je opravdu nepostradatelný a jako rodiče můžeme ocenit to vnitřní spojení a harmonickou rovnováhu mezi těsným spojením a doteků s děťátkem prostřednictvím šátků. Šátek by se měl stát každodenním používaným prostředkem stejně jako kočárek, jelikož nejkrásnějším pocitem pro novopečenou maminku je klidně oddychující miminko-novorozeně na její hrudi.


Šátky na nošení miminek

Z hlediska psychického vývoje Vašeho dítěte si můžete všimnout a je prokázané, že děti nošené v šátku stráví méně času pláčem a uklidňováním sebe sama. Děťátko se stává sebejistějším a je více pozitivně naladěno. Nošení miminek je více intimním spojením s jejich rodiči a je více zapojeno do dění kolem sebe. Může lépe zkoumat okolí a vidí více než když jenom sedí v kočárku. Mozek je stimulován během nošení a povzbuzován k většímu růstu a rozvoji. Vědecká dokumentace ukazuje, že nošení dětí podporuje centrum řeči, představivost a sebevědomí. Jestliže budete své děti nosit každý den po dobu nejméně tří hodin, je prokázané, že brečí o 43% méně ve dne a o 51% v noci. Nošení dětí je tedy prevencí klidného dne a noci.


Tak to bylo něco málo na začátek a nyní se můžeme věnovat již jednotlivým kapitolám: Z kočárku do šátku II. – seriál o nošení dětí


Zdroj: www.medley.cz

Hana Houbičková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Šátek jsem si pořídila ještě v těhotenství.
Hlavně proto,že jsem z vesnice a mohla jsem jet autobusem kamkoliv,zato mámy které měli kočár mnohdy zůstali na zastávce,protože se nevešli do autobusu.Takže všem doporučuji.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles