Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 04.06. 2020
Dnes má svátek Dalibor
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Miminko je ještě v bříšku

29. 07. 2017 | Těhotenství

Plod, který máte v bříšku už vidí, slyší a cítí. Měly byste se snažit, aby ještě před porodem vnímal obrazně řečeno, svět jako bezpečné místo. Ještě před čtyřiceti lety lékaři říkali, že nenarozené dítě je slepé, hluché nebo dokonce prý necítí ani bolest. 

Dnes je tomu ale jinak. Dnešní moderní lékařské přístroje zaznamenávají, že v maminčině bříšku dítě sbírá už své vůbec první zkušenosti a po porodu si toho docela dost pamatuje. Většina smyslů je dokonaná už do dvacátého týdne prenatálního vývoje. Chuťové pohárky dozrávají už v šestnáctém týdnu. Oči se vyvíjejí vůbec nejsložitěji a nejdelší dobu. Přes víčka, která jsou srostlá, vidí plod od šestnáctého týdne pouze růžovo-černou tmu, ale od třicátého týdne tzv. prokoukne.

Když ženě - mamince zasvítí na břicho slunce nebo jiné jakékoliv světlo, otáčí hlavu, mhouří oči nebo si je dokonce zakrývá rukou. Ostrý svit plod nemá vůbec v oblibě stejně tak jako nadměrný hluk. Z hlediska kontaktu s okolním světem jsou nejdůležitější uši. Dítě uklidní milý, klidný, příjemný a známý hlas. Naproti tomu křik či nervozita nebo nejistá intonace hlasu ho dokáže zneklidnit a znejistit. Dítě vylekají nenadálé zvuky, například prásknutí nějakými dveřmi, rachot motorky, auta nebo jiného dopravního prostředku, dále to může být i televize, ve které třeba běží zrovna akční film a kde se střílí. Ani stroje nebo vrtačky nejsou úplně optimální pro klid.

Během těhotenství je velmi důležité, aby maminky nebyly nebo nepobývaly v příliš hlučném prostředí. Je zapotřebí pokud možno co nejvíce klidu. Tím se dítě nevystavuje zbytečnému stresu. Velmi dobře na dítě v děloze působí hudba, pokud možno příjemná. Pochopitelně, že není žádnou nutností kupovat si nějaké ty speciální reproduktory s hudbou. Bohatě nám stačí jakýkoliv přehrávač, kde si pustíme naši oblíbenou muziku. Raději něco relaxačního, například metal nebo hudba podobného rázu by spíše dítě vystrašila, než uklidnila. Ani techno není nejlepší volbou, protože je to velice dunivý zvuk. Nejlépe je si pustit klasickou hudbu. Někdo dokonce tvrdí, že určitý typ hudby se může postarat o vyšší inteligenci Vašeho dítěte.

Jeden výzkum v Kalifornii říká, že Mozartova hudba přímo stimuluje mozkové funkce. Podobné účinky prý má i Antonio Vivaldi. Vy se ale raději řiďte vlastním vkusem a poslouchejte si, co chcete a co máte ráda. Například indiánské ženy měly svoje vlastní metody. V těhotenství si vždycky složily pro dítě vlastní písničku a zpívaly ji dítěti jak před narozením, tak i po narození. Je všeobecně totiž známé, že když maminka zpívá nebo si něco notuje, tak se břišní stěna uvolní a změkne. Tím pádem se zvuk písničky spojí s příjemným dotykovým vjemem a pohodlím pro miminko. Na skoro stejném principu je založená Bola - to je taková rolnička, pocházející z Mexica.

V těhotenství ji žena nosí na krku, po narození se může připevnit na kočárek nebo postýlku. Dítě už dávno před jeho narozením rozeznává zvuky a hlasy. Bezpečně pozná maminku, tatínka nebo i sourozence. Tohoto se využívá v nemocnicích, kde se pouští nedonošeným miminkům pro pocit bezpečí nahrávky jim blízkých lidí. Miminko se tím pádem celkově uklidní. Přechod dítěte tzv. do reálného světa můžete usnadnit i tím, že mu navozujete další zrakové, hmatové a čichové podněty, které vnímalo v lůně. Například vzpomínku na příjemné šero vyvolají červené záclonky. Útulno těsného prostoru v děloze připomene dítěti třeba nošení v šátku na břiše nebo polohou v klubíčku. Pro lepší pocit při usínání mu můžete dát kousek Vašeho nějakého oděvu, aby z něj cítilo Vaši vůni.


Tady přinášíme pár pojmů:

Sluch – Od 20. týdne těhotenství vnímá dítě zvuky okolí. Právě nejpříjemnější je mu maminčin hlas.

Hmat – Dítě vnímá děložní stěnu jako měkké a příjemné prostředí. Jak v děloze roste, obepíná ho stále pevněji. Potěší jej, když maminka hladí bříško.

Čich – Čichová tkáň vnímá nasládlou vůni plodové vody i aromatických látek z potravy. Po narození pozná Vaši vůni.

Chuť – Dítě v děloze dobře vnímá sladkou chuť plodové vody. Vypije asi 15 - 40 ml za hodinu.

Zrak – Ve 30. týdnu umí dítko otvírat a zavírat oči. Otáčí se také už za světlem.


Jenetka - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !