Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 20.11. 2017
Dnes má svátek Nikola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Minerálka vám z kohoutku nepoteče

15. 08. 2010 | Zajímavosti

Minerálky jsou v České republice velmi oblíbené, což dokládají i údaje o jejich spotřebě. Podle údajů českého statistického úřadu (ČSÚ) v roce 1999 průměrný člověk vypil 47 l minerální vody. O osm let později stoupla spotřeba na 67 l ročně.

 

Minerální vody by měly tvořit součást pitného režimu každé rodiny, zvláště v letním období, kdy  potem ztrácíme  chlorid sodný tj. sůl mohou  být minerálky právě tím vhodným nápojem , který účinně zažene žízeň. Minerálky mají totiž různé úrovně mineralizace. Podívejte se proto, na jaké druhy přírodních minerálních vod můžete v obchodech narazit:

 

Velmi slabě mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek do 50 mg/l) nejsou příliš vhodné k dlouhodobé konzumaci právě kvůli příliš nízkému obsahu minerálních látek. Žádná česká minerálka do této kategorie nepatří.

 

Slabě mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek 50 až 500 mg/l) můžete pít bez obav každý den v neomezeném množství. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, bez zdravotního omezení. Horní hranice pro obsah minerálních látek je stejná jako u kojenecké vody.

 

Středně mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek 500 mg/l až 1500 mg/l), by měly být nedílnou součástí pitného režimu pro většinu populace. V souladu s potřebou pestré skladby jídelníčku a podle věku a hmotnosti se liší množství vhodné ke konzumaci. Omezený přísun minerálek je jedním z našich mýtů, vždy záleží na celkové mineralizaci. Pitná nebo pramenitá voda může mít větší mineralizaci než  některé  minerální vody.

 

Silně mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek 1500 mg/l až 5 g/l) mohou mít své omezení konzumace pro děti nebo lidi se zdravotním postižením.  

 

Velmi silně mineralizované (s obsahem rozpuštěných látek vyšším než 5 g/l) patří mezi vody léčivé, prodávané většinou v lékárnách, pijte pouze v případě, že vám to doporučí lékař.


Minerálka a sůl

 

Obsah minerálních látek v našich minerálních vodách  se pohybuje  mezi 0,5 g – 1,5 g/l. Minerálky nejsou dominantním zdrojem solí v naší výživě, stačí pojíst uzeninu  nebo slané brambůrky či chipsy  sníme tolik soli, že ani vypití několika litrů minerálky to nevyrovná.Jedním z nejčastěji skloňovaných prvků v tomto případě bývá obsah sodíku, složky soli. Sodík je hlavním extracelulárním prvkem a pomáhá  udržovat vnitřní rovnováhu organismu.Nadměrné množství soli,ale může vést ke zvyšování krevního tlaku, zadržování vody v těle nebo k potížím s ledvinami.  Obsah sodíku je proto jedním z prvků, který byste při nákupu minerální vody měli sledovat.

 

Doporučené denní množství soli pro dospělého člověka je podle Světové zdravotnické organizace 3–5 gramů, to odpovídá jedné čajové lžičce ( běžná minerálka obsahuje max 1,5 g/l tj. max. na špičku nože.. Průměrný Čech však spotřebuje podle ČSÚ za rok 6 kg soli, tedy 16,5 g denně. Potraviny  resp. pochutiny , které obsahují vysoké množství sodíku, bychom měli raději omezit.   

 

Např. v kategorii středně mineralizovaných vod najdeme minerálky, které obsahují pouze několik miligramů sodíku, ale také minerálky s více než 500 mg sodíku na jeden litr. Limit Na pro pitnou vodu je  200 mg/l,(viz vyhláška MZ č. 252/04 o požadavcích na pitnou vodu) pro kojeneckou vodu je 20 mg/l

 

Zdroj: Ondrášovka.cz

 

Mirka Bali

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
U nás se dá vybírat od neperlivý až po ochucenou od více značekSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles