Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.01. 2018
Dnes má svátek Milena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Moderní zimbabwské sochařství v botanické zahradě

31. 12. 2010 | Kultura

Botanická zahrada hlavního města Praha v Troji se na dva měsíce stane kulturním centrem moderní umělecké tvorby zimbabwského sochařství v České republice. Od 4. prosince 2010 až do 31. ledna 2011 budou moci všichni návštěvníci tropického skleníku Fata Morgana obdivovat překrásná umělecká díla od nejznámějších zimbabwských sochařů. A nejen to, vystavené exponáty si budou moci také zakoupit.


Výstavu moderního zimbabwského sochařství pořádá botanická zahrada společně s vystavovatelem Ondřejem Homolkou, který již několik let tyto nádherné skvosty do České republiky dováží.


sochaPravděpodobně nejvýznamnější moderní umělecká forma, která vznikla v Africe," tak americký časopis Newsweek v osmdesátých letech minulého století ocenil moderní zimbabwské sochařství. Když před více než čtyřmi desítkami let začali umění neznalí černí obyvatelé Rhodesie (dnes Zimbabwe) tvořit své první sochy, jistě nečekali, že jejich díla jednou budou vystavována v galeriích od Tokia po New York a že odborníci po celém světě budou o jejich dílech i dílech řady jejich mladších následovníků hovořit s uznáním.


V Jižní Rhodesii a následně v Zimbabwe se postupně zformovaly již čtyři generace sochařů. V současné době se sochařské tvorbě v Zimbabwe věnuje několik tisíc autorů. Nejvýznamnějším místem, kde vznikají zimbabwské sochy, je Tengenenge. Právě zde byla v šedesátých letech minulého století založena výjimečná multikulturní komunita umělců z iniciativy farmáře (ale i dobrodruha a bohéma) Toma Blomefielda.


Prvními místními sochaři, kromě Toma Blomefielda samotného, byli dělníci z jeho tabákové farmy. Dnes zdejší umělce vede světově nejúspěšnější ze zimbabwských sochařů Dominic Benhura. A právě díla autorů z komunity Tengenenge tvoří páteř předvánoční výstavy moderního zimbabwského sochařství v tropickém skleníku Fata Morgana.


Kdy a kde:


Botanická zahrada hl. města Praha v Troji- Praha 7, skleník Fata Morgana
4. 12. 2010 – 31.01. 2011, každé úterý až neděle 9 - 16 h


Zdroj: Botanická.cz


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
zvláštny štýl
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles