Čas malinČas malin Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.09. 2018
Dnes má svátek Kryštof
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Mohou se i levoruké děti naučit úhledně psát?

4. 09. 2015 | Výchova
Podle statistických údajů zasedne v naší zemi poprvé do školních lavic každoročně přibližně přes sto tisíc dětí. Pokud i vy máte doma malého prvňáčka je důležité jeho velký start nepodcenit a připravit mu co možná nejideálnější podmínky. Jednou z nich je nákup školních pomůcek, které musí být přizpůsobeny jeho motorické příslušnosti. Protože není pravák jako levák.

Všímejte si,

kterou ruku dítě používá

Přednostní používání jednoho z pohybových nebo smyslových párových orgánů (ruce, nohy, oči, uši) se odborně nazývá lateralita. Rozlišují se tři druhy: praváctví, leváctví a nevyhrazených lateralita, kdy člověk není čistý levák ani pravák. Již v raném věku můžeme u dětí zpozorovat, kterou ruku používají častěji, a tedy zda mají tendenci být pravákem nebo levákem.

Malé děti intuitivně používají levou nebo pravou ruku při jednoduchých činnostech, jako je uchopování předmětů, stavění kostek, obracení obrázkových karet či mytí zubů. Většinou se dominance ruky vyhraní mezi 5. až 6. rokem života dítěte. Nevyhraněná dominance ruky je důvodem k odkladu školní docházky. Zhruba u 2 % populace nedojde k vyhranění dominantní ruky, pak je vhodné řídit se dominancí oka a nohy.

Mohou se i levoruké děti naučit úhledně psát?Pokud ani ty nejsou vyhraněné, je vhodné přiklonit se právě k pravé ruce. Rozhodně není dobré psát či kreslit oběma rukama. Pokud jste si všimli, že je vaše dítě levák, nesnažte se ho přeučit na praváka.

V mnoha případech se stává, že rodiče – praváci podvědomě podávají dětem předměty do pravé ruky, učí je otevírat věci pravou rukou apod. Případně se dítě snaží napodobit činnosti rodičů nebo kamarádů.

Leváci ve školních lavicích

Když dítě začíná svou povinnou školní docházku, mělo by už být jednoznačné, zda je levák nebo pravák, protože jeho nerozhodnost by mu mohla způsobit nemalé problémy při psaní prvních písmenek, rýsování, provádění kreativních úkolů a celkové manipulaci se školními pomůckami. Nešikovné zvládání školních povinností může mít pak nepříznivé účinky na samotnou psychiku dítěte. Proto je dobré dítěti na začátku vysvětlit, že leváctví ho nijak neodlišuje od ostatních dětí a že se nemusí před kamarády-praváky kvůli tomu cítit méněcenné nebo „jiné“. A rozhodně se nepokoušet zasahovat do přirozeného vývoje levorukosti dítěte. Aby mu pobyt ve škole nebyl nepříjemný, měl by takový školák v lavici sedět vždy vlevo, aby měl dostatek prostoru na psaní, a měl by pracovat se školními pomůckami určenými pro leváky.

Na leváky se nezapomíná

Mít doma leváka není žádný problém, protože v současné době existuje celé portfolio se zbožím pro leváky – od tužek, per, pastelek až po ořezávátka, pravítka a nůžky.

Zdroj, foto: Stabilo

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !