Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.03. 2018
Dnes má svátek Eduard
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Můj okamžik prozření

22. 01. 2011 | Knižní tipy
Název knihy: Můj okamžik prozření
Autor: Jill Bolteová Taylorová
Nakladatelství: Euromedia Group, k.s., Ikar
Rok vydání: 2011
Rozměry: 134 x 207 mm
Počet stran: 240 str.
Cena: 214 Kč

Jedno prosincové ráno se Jill probudila a pod okem ucítila ostrou bolest, vstala a připadala si nějak podivně, ale stále se domnívala, že nejde o nic vážného. Šla si zacvičit,  nachystala si oblečení, vlezla do sprchy – celou dobu se pohybovala jako loutka v podivném snu.


muj-okamzik-prozrenimuj-Postupně pozoruje, jak se jí zhoršuje koordinace a rozmlžuje myšlení, snáší se na ni podivné ticho, jako kdyby s ní mozek přestával komunikovat. Nakonec ztratí cit v pravé ruce, a když si konečně uvědomí, že jde opravdu do tuhého, má už tak nekoordinované myšlení, že si ani nedokáže vzpomenout na číslo na pohotovost, sedí před telefonem a zoufale se snaží něco zorganizovat. Po krátkém jasnozřivém záblesku si vybaví telefon do práce a po několika usilovných pokusech i vytočí číslo – vzápětí však zjistí, že už se nedokáže ani srozumitelně vyjádřit. Nicméně kolega se dovtípí, přijde k ní a odveze ji do nemocnice.
Autorka pokračuje v líčení, co se s ní dělo potom, jak ji lékaři stabilizovali, jak probíhala operace, chronologicky popisuje, s čím se musela vyrovnávat a jak pokračovala rehabilitace. Postupně se učila znovu vstřebávat nové informace, nějaký ten rok nedokázala dělat více věcí najednou a každá akce vyžadovala její plnou pozornost. Popisuje také, jak její osobnost i charakter ovlivnila skutečnost, že měla vyřazenou z provozu levou hemisféru, a právě problematikou hemisfér a jejich odlišných funkcí se v knize podrobněji zabývá.
Nesmírně zajímavá kniha přináší fascinující vhled do pocitů člověka postiženého krvácením do mozku a zároveň ukazuje, že mozek je schopen až zázračné regenerace.

Ukázka z knihy Můj okamžik prozření:

Jill a její ïivot pfied mrtvicí

Vystudovala jsem neuroanatomii a v tomto oboru také pracuji a publikuji. Dûtství a ãást mládí jsem proïila ve států Indiana, ve městě Terre Haute. Jednomu z mých bratrů, tomu,který je o pouhých osmnáct měsíců starší než já, diagnostikovali lékaři vážnou duševní poruchu, schizofrenii. Oficiálně  byla tato diagnóza stanovena v době, kdy mu bylo jedenatfiicet let, jasné příznaky psychózy se však u něj objevovaly už mnoho let předtím. Už když jsme byli děti, vnímal realitu odlišně a reagoval na ni úplně jinak nežï já.
Nemoc mého bratra způsobila, že mě začal už jako dítě fascinovat lidský mozek. Vrtalo mi hlavou, jak je možné, že já i můj bratr sdílíme jeden zážitek, a přitom onu situaci, tedy to, co se právě stalo, interpretujeme každý úplně jinak. Tyhle odlišnosti ve vnímání, zpracovávání informací a následných reakcích mě motivovaly k tomu, abych se začala zabývat studiem mozku.
Moje vysokoškolská dráha začala koncem 70. let v Bloomingtonu ve státû Indiana na Indianské univerzitě. Zkušenosti s bratrem ve mně vyvolaly touhu pochopit, co je z neurologického hlediska „normální“. Tou dobou bylo
zkoumání nervového systému natolik mladým oborem, že se na Indianské univerzitû ještě ani nevypisovalo jako oficiální specializace. Abych se toho o lidském mozku naučila co nejvíc, studovala jsem fyziologickou psychologii a biologii člověka. Z mojí první skutečné práce v oboru medicíny se vyklubala obrovská výhra pro můj další život. Získala jsem místo laborantky v centru pro lékařské vzdělání Terre Haute Center for Medical Education (THCME), což je pobočka Lékařské fakulty při Indianské univerzitě působící v univerzitním areálu Indiánské státní univerzity (ISU).

O autorce:

Jill Bolteová Taylorová, PhD., (nar. 1959) se věnuje neuroanatomii, přednáší na Indiana University School of Medicine a je mluvčí střediska Harvard Brain Tissue Resource Center. Ve svých 37 letech  prodělala mozkovou mrtvici s krvácením do levé hemisféry a o své zkušenosti napsala unikátní knihu, která vzbudila velký ohlas, získala řadu ocenění  a byla přeložená do více než třiceti jazyků. Americký časopis Time zvolil autorku mezi 100 nejvlivnějších lidí roku 2008.


Tuto knihu Můj okamžik prozření koupíte v Knižním klubu, v knihkupectví a na internetových stránkách Knižního klubu.

PetraC
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
zajímavé a poučené čtivo.
Jenom nevím, v čem je ten článek napsaný, že je tam problém s diakritikou...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Mašle