Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.06. 2018
Dnes má svátek Zdeňka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Na cestě po Tasmánii

16. 07. 2017 | Televizní tipy
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na australský ostrov za nemocnými čerty, jablečnou královnou krásy, stometrovými eukalypty a do města plného fresek (2012). Pořad Na cestě po Tasmánii  v režii T. Potočného.

Tasmánie je nejen jediným australským ostrovním státem, ale je zároveň i státem nejmenším a v porovnání s kontinentální Austrálií zde žije jen velmi málo obyvatel. Ostrov leží 250 km jižně od australské pevniny, uprostřed bouřlivých vod oceánu.

Díky izolaci si uchoval původní koloniální ráz a ušetřena byla i většina tasmánské divočiny, dnes celosvětově obdivované, unikátní a chráněné. Asi třetinu celého území tvoří národní parky, eukalyptové lesy a deštné pralesy.

Ve všech propagačních materiálech se píše, že zde žijí jedni z nejpřátelštějších lidí na světě – a uvádí se to možná proto, aby se navždy zapomněla a překonala temná minulost.

Tasmánie
byla trestaneckou kolonií a během divokého osídlování místní zcela vyvraždili původní obyvatele – způsobem, který lze nazvat genocidou.

Dnes jsou však místní mírumilovní a láskyplně se starají o huňaté ovce, jablečné sady a vinice, kterým se zde daří díky vynálezu českého emigranta.


Na cestě po TasmániiLanýží farma v Tasmánii


Zatímco především na západně ostrova zůstala, alespoň částečně, zachována původní tasmánská příroda s mnoha endemickými druhy, které nenajdeme nikde jinde na světě, evropské osidlování Tasmánie se od počátku soustředilo spíše na její východní část. Ráz krajiny se změnil, noví obyvatelé sem přivezli nové kulturní plodiny a domestifikovaná zvířata: zavedli chov ovcí, pěstování vinné révy či jablek. V posledních několika dekádách se na Tasmánii začal pěstovat další nepůvodní druh – lanýže. Vydali jsme se poblíž městečka Mole Creek na „lanýží farmu“ a pokusili jsme se společně s Markem Bowermanem a psem Rexem labužníky tolik ceněnou houbu skrývající se pod povrchem země najít.


Pořad Na cestě po Tasmánii

můžete sledovat 16. 7. 2017 od 15,20 hodin na ČT2!

Zdroj, foto: Česká televize

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Na cestě po Tasmánii:

Na cestě po Tasmánii
Na cestě po Tasmánii
Na cestě po Tasmánii
Na cestě po Tasmánii
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !