Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 26.09. 2018
Dnes má svátek Andrea
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Naslouchejte svým kloubům

19. 05. 2015 | Péče o tělo
Víte, co přesně vaše klouby potřebují, aby vás přestaly trápit opakovanými bolestmi? Nemusíte být lékař, stačí jen porozumět základním principům jejich fungování. A zachovat se podle toho.

Chrupavka jako dům

Důležitou součástí kloubu je chrupavka, která pokrývá kloubní plochy a zajišťuje plynulý klouzavý pohyb. Funkcí chrupavky je ochrana kosti před zátěží a nárazy. Působí zde vlastně jako tlumič. Pokud není chrupavka dostatečně vyživená, nýbrž opotřebovaná, pohyb drhne a bolí. Jak o ni tedy pečovat? Jednoduše. Představte si chrupavku jako dům. Ke stavbě potřebuje dvě složky: cihly a maltu. Základní stavební kámen chrupavky (tj. cihlu) tvoří proteoglykany, pojivo (tj. maltu) potom kolagen. Bez těchto komponentů dům (tj. chrupavku) nepostavíte. Obě lze přitom získat díky doplňkům stravy.

„Důkladně si všímejte složení přípravků, ne pouze ceny,“ radí ortoped MUDr. František Vurm. „Jestliže obsahují kromě kolagenu také glukosamin, což je výchozí látka pro tvorbu proteoglykanů, dostane chrupavka vše potřebné. Jen kolagen nestačí, i když jej výrobci mnohdy vyzdvihují,“ doplňuje MUDr. Vurm.

Naslouchejte svým kloubůmPrevence půl zdraví

Slyšeli jste někdy o osteoartróze? V Česku se s ní potýká přibližně 12 % obyvatelstva. Trpí jí téměř všichni nad 70 let. Jde o degenerativní proces, kdy dochází k opotřebování kloubů vlivem postupného úbytku chrupavky. Osteoartrózu ale můžete zodpovědným chováním a prevencí zpomalit. Jak na to? „Nepřetěžujte klouby, hlavně ve vyšším věku, ať už nadváhou, nebo neúměrnou fyzickou zátěží plynoucí z práce či sportu,“ shrnuje MUDr. František Vurm. „Svoji roli hraje i přítomnost dědičných faktorů a prodělaná zranění kloubů,“ dodává. Ani opačný extrém, tedy nicnedělání, kloubům neprospívá. Jedině pravidelný a všestranný pohyb je pro zachování bezbolestné hybnosti ten nejlepší.

Dobře vyvinuté svaly jsou do jisté míry schopny kompenzovat sníženou funkci kloubů. Zkuste třeba některý z těchto cviků. Pro rozhýbání kloubů dolních končetin a rozproudění krve v cévách si lehněte na záda, přitlačte bedra k podložce a pohybem nohou simulujte jízdu na kole. Pozor však, abyste nepředkláněli hlavu a nezdvihli bedra od podložky. Pro posílení svalů na přední straně stehna využijte jako pomůcku židli. Vzpřímeně se posaďte a bedra opřete o opěradlo. Ruce jsou spuštěny podél těla a nohy v pravém úhlu. Špičky chodidel vytočte ven a pozvolna nohu propněte o devadesát stupňů, kde setrvejte 10 až 15 sekund. Opakujte 8x, poté vystřídejte nohy. Proveďte celkem tři série cviku.

Kdy k lékaři?

Jednoduše řečeno: pokud je bolest pravidelná a omezuje vás v každodenním životě. Nemusí vám být ani zmiňovaných 70 let. „Téměř všichni lidé ve věku kolem čtyřicítky mají určité patologické změny v nosných kloubech, ačkoli relativně málo z nich má v tomto věku problémy. Jak klouby stárnou, ubývá chondroitin sulfát v chrupavčité tkáni. Pokud bychom se podívali na chrupavku pod mikroskopem, spatřili bychom zhrubnutí jejího povrchu, různé prohlubně a nepravidelnosti,“ říká MUDr. František Vurm.

Proč s návštěvou lékaře neotálet? „Občasnou bolest kloubů při změně počasí a ranní ztuhlost by vystřídala bolest kontinuální. Postupem času by došlo ke snížení hybnosti kloubu, poruše osy, uvolnění vazů a následnému zhoršení stability kloubu. Ačkoliv je osteoartróza v podstatě nezánětlivé, degenerativní onemocnění, může mít vedlejší komplikace v podobě zánětu,“ upřesňuje MUDr. František Vurm. V nejhorším možném případě by neléčená osteoartróza mohla vést až k operaci.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já jsem mému taťkovi zakoupila balení Priessnitz kloubní na tři měsíce, protože si stále stěžoval na bolest kolen. První úlevu pocítil už po měsíci. Po dobrání balení se opět věnoval jeho sportovním aktivitám bez bolesti.
Obrázek uživatelky
profil
Za mě jednoznačně taky Priessnitz kloubní. Úžasný pomocník v boji proti bolestivým kloubům. Budu ho užívat i nadále, jsem spokojena s jeho účinky. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Minulý rok jsme s manželem navštívili lázně a stěžovala jsem si na bolavá kolena. Doporučili mi tam Priessnitz kloubní. Dost mi pomohl, užívám tabletky pravidelně a mohu doporučit.
Obrázek uživatelky
profil
právě teď chodím na obstřiky a tramalové injekceSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles