Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 26.09. 2018
Dnes má svátek Andrea
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Největší hříchy při vedení domácího rozpočtu

14. 02. 2015 | Finance
Na Vánocích jsme nešetřili, na začátku nového roku nás často čekají vyšší výdaje spojené s ročními úhradami různých pojistek, služeb či jízdného, takže se častěji než jindy zamýšlíme nad tím, jak účelněji plánovat a vyjít s rodinným rozpočtem. Podle sociologických průzkumů má problém vystačit s penězi celá třetina domácností, při nenadálých výdajích má dokonce problém každá druhá.
 
Pomoci přitom může i naprosto jednoduchá pomůcka – přehled příjmů a výdajů vedený například v Excelu. Kouzlo Excelu je v tom, že je nejen nepostradatelným pracovním nástrojem, ale pomůže i ve zcela běžném životě. V tabulkách můžete vést přehled domácích nákladů, plánovat výdaje nebo vést nákupní seznamy.

Pokud často před výplatou využíváte kontokorent nebo škrtíte výdaje na minimum, asi je někde problém. Čeho se vyvarovat, aby se dařilo s penězi hospodařit lépe a jakým chybám se vyhnout při vedení domácího rozpočtu?

Největší hříchy při vedení domácího rozpočtu1.    Absence finančního plánu  

Finanční plánování je základním nástrojem jak pro ekonomické subjekty, tak pro rodiny. Při domácím plánování více než jinde platí prostá logika – utrácet můžete jen tolik, kolik vyděláte a určitá rezerva je nutná pro překlenutí neočekávaných výdajů.

Sepište si nejlépe na základě zkušeností z předchozích 2-3 let všechny náklady, které domácnost v průběhu roku čekají, včetně nákladů na bydlení a energie, pojistek, spoření, dovolených, daní, nákladů na dopravu, telefon, školku, jídelnu, kroužky dětí, vaši volnočasovou činnost či domácí miláčky. A samozřejmě zkuste odhadnout náklady na běžné nákupy potravin, drogerie, oblečení, apod. Při plánování příjmů nebuďte přehnaně optimističtí – nekalkulujte s přísliby a nadějemi. Po rozpočítání do jednotlivých měsíců vám začne být jasné, kam peníze mizí.

2.    Špatná nebo žádná evidence výdajů na běžný provoz domácnosti

Pro upřesnění odhadu výdajů je třeba alespoň po nějakou dobu pečlivě evidovat všechny výdaje, včetně těch drobných – nezapomínejte například na poplatky za parkování, výdaje na kapesné dětí, mlsání, posezení v kavárně apod. Nadarmo se neříká, že největším nepřítelem rodinného rozpočtu jsou drobné výdaje. Na základě získaných čísel upravte své odhady v dlouhodobých plánech.

3.    Hospodaření na doraz bez rezervy

Při plánování výdajů je třeba počítat s nenadálým výdajem – rozbitá pračka nebo lednička by vám rozhodně neměla „rozbít“ i domácí rozpočet. Také je třeba kalkulovat s onemocněním nebo se ztrátou zaměstnání u výdělečně činných členů domácnosti. Sáhněme si do svědomí, kolik z nás má doporučovanou rezervu ve výši 6násobku měsíčních výdajů domácnosti?

K vedení všech základních přehledů bohatě postačí jednoduchá tabulka, ve které evidujete příjmy i výdaje, s využitím sumarizačních funkcí, případně jednoduchých matematických operací. Na webu můžete najít aplikace a šablony, které vám při vedení rozpočtu v Excelu pomohou, nebo pokud jste zdatnější uživatelé, můžete si aplikaci vytvořit sami. Vizuální typy si pak mohou udělat radost různými grafy znázorňujícími strukturu nebo růst výdajů.
 

Zdroj, foto: Gopas

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Největší hříchy při vedení domácího rozpočtu:

Největší hříchy při vedení domácího rozpočtu
Největší hříchy při vedení domácího rozpočtu
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil

TO SE MI LÍBÍ...SmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles