Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 20.09. 2018
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Není karát jako karát

1. 05. 2015 | Zajímavosti

Co vás napadne při slově karát? Asi jako většina lidí si vzpomenete na zlato, stříbro, šperky a možná i na diamanty a brilianty. No ale co ten karát vlastně je a proč se jmenuje zrovna karát? Jenže on není karát jako karát. Slovo karát označuje dvě různé věci, které se používají ve zlatnictví, a tak často dochází ke zmatení.

 

Karát = ryzost kovu

Karát je bezrozměrná jednotka označující ryzost kovu (obvykle zlata, stříbra nebo platiny). Jedná se o starší způsob označování. Počet karátů říká, kolik ze 24 dílů je ryzí kov. To znamená, že zlato o 14 karátech má 14 dílů čistého zlata a 10 dílů stříbra. V současné době se pro označení ryzosti používá podíl ryzího kovu v 1000 dílech. U zlata jsou nejobvyklejší 999, 986, 900, 750, 585, u stříbra 999, 959, 925, 900, 835, 800 a u platiny 999, 950, 900, 850, 800. Tato čísla jsou součástí puncovní značky, takže i laik pozná ryzost kovu a nemusí si pamatovat, že např. na 14karátovém zlatě je labuť.

Ze současného označení ryzosti snadno vypočteme počet karátů tak, že číslo vyražené na šperku vynásobíme 24 a vydělíme 1000, např. (925×24):1000 = 22,2, tedy 22 karátů.

 

není kartá jako karátKarát = váha

Kdybyste nakupovali šperk s briliantem, tak se budete zcela přirozeně zajímat i kolik karátů má drahý kámen. Ovšem v tomto případě je to už jiné než u kovů. U diamantů a briliantů hovoříme o váze (diamant je surový kámen a briliant je vybroušený diamant). Čím více karátů, tím větší váha kamene a s váhou se samozřejmě zvedá i cena. V současné době používaný metrický karát odpovídá 0,2 g. Prozatím největším nalezeným surovým diamantem světa je CullinanDiamond, nalezený roku 1905. Měl 3106 karátů, což je cca 620 g. Z něj byl vybroušený kámen o 530 karátech. Jmenuje se Star of Africa a vlastní ho Alžběta II.

 

Svatojánský chléb a karát

Svatojánský chléb je rostlina, která má semena uložena v luscích. Tato semínka mají velmi zajímavou vlastnost, mají všechna téměř stejnou váhu. Této vlastnosti se využívalo při přesném vážení zlata na rovnoramenných váhách. Hmotnost kovu byla vyjádřena v počtu semen odpovídající hmotnosti. Latinský název rostliny „ceratonia“ dal vzniknout slovu karát a původní váha karátu byla váha 1 semínka svatojánského chleba.


Dana12345 - čtenářka
ChytráŽena.cz
článek již vyšel také v tisku a na internetu

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
To jsem o svatojánském chlebu nevědělaSmajlík
Obrázek uživatelky
profil

poučný článek - SmajlíkSmajlíkSmajlík

je velká škoda, že místo eura se nedá platit semínky KAROBU /SVATOJÁNSKÝ CHLÉB-ROHOVNÍK OBECNÝ/ - to by bylo přilepšení k mému "vysokému důchodu". U nás rostou tyto stromy na každém kroku, občas přijedou Španělé s auty a pytli a lusky sbírají - ve výkupnách je pak prodají - karobový prášek se využívá dost v potravinářském průmyslu.
Zkoušela jsem z těch lusků něco vydolovat, ta hezká kulatá semínka jsem celkem lehce vydlabala, ale více už ne. Lusky jsou tvrdé a prášek lze zřejmě zpracovat pouze pomocí strojů!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles