Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 19.07. 2018
Dnes má svátek Čeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nepodceňujte péči o citlivou pokožku a vlasy

5. 06. 2011 | Péče o vlasy
Kůže lidského těla „odděluje“ a chrání organismus od působení zevních, nepříznivých vlivů. Bohužel dnes na nás číhá díky nepříznivým vlivům řada nejrůznějších nemocí a alergií. To je také příčinou toho, že stále více lidí trápí problémy s citlivou kůží.

Citlivá kůže, označována také jako hypersenzitivní, vzniká na podkladě abnormální reakce kůže na působení zevních podnětů a látek, které jsou jinak dobře tolerovány. Nejčastějším místem zvýšené citlivosti je především kůže v obličeji, na krku, na hlavě, v dlaních a na chodidlech. V dnešní době se zvyšuje počet lidí s citlivou kůží. Příčiny přecitlivělosti mohou být různé, např. vrozená genetická dispozice, kdy kůže je suchá, bledá, pihatá, se zvýšenou citlivostí na UV záření a jiné dráždivé látky. Důležitou roli hrají také psychický stav, stres, strava a kouření.

V oblasti pokožky vznikají změny ve složení ochranných mechanismů - lipidových struktur Nepodceňujte péči o citlivou pokožkua umožňují přímé působení zevních látek na volná nervová zakončení s následným uvolněním látek, které jsou zodpovědné za vývoj zánětlivých projevů. Kůže je za normálních okolností schopna tvořit vlastní ochranný film z mazu, potu a odlučujících se buněk. Udržuje správnou hydrataci pokožky. U citlivé kůže je tato funkce velmi omezena. Správnou volbou a používáním kosmetických přípravků lze ochrannou bariéru obnovit a předcházet kožním změnám (pálení, zarudnutí, suchost kůže).
 

Zevní vlivy zvyšující citlivost kůže

UV záření a citlivost kůže

V posledních letech roste počet lidí se zvýšenou citlivostí kůže na UV záření. Četnost se odhaduje na 10-20 % populace, ženy bývají postiženy častěji (především typy se světlejší kůží). Obecně mluvíme o „sluneční alergii“ nebo „slunečním ekzému“. Vzniká v místech, která nejsou kryta oděvem, nejčastěji v dekoltu, na jaře. Během léta citlivost klesá.

Strava

Strava může výrazně ovlivnit typ kůže. Od 19. století se začaly používat chemické látky pro udržení delší trvanlivosti, lepší vzhled i chuť potravin. Některé látky mohou způsobit vyšší citlivost kůže nebo alergickou reakci. Potravinové alergie jsou známy již velmi dlouho. Intenzita reakcí může být různá od zarudnutí kůže, pálení, suchost kůže a svědění, až po závažné stavy, které mohou ohrozit člověka na životě.

Kouření

Tabákový kouř obsahuje velké množství látek, které podporují vznik nádorového onemocnění. Kůže v obličeji je výrazně vystavována kouři, její obranyschopnost je snížena, stává se citlivější a náchylnější ke vzniku kožních onemocnění.

Pokožka hlavy

Kůže kštice je odlišná od kůže na jiných částech těla. Prokrvení, hormonální vlivy, přítomnost mazových a potních žláz a vlasových váčků umožňují rychlé vstřebávání všech látek působících na pokožku hlavy. Bariérová funkce je velmi omezena. Povrch pokožky hlavy je pokryt emulzí, která vzniká z odlučujících se buněk (označovány jako lupy), tvorby mazu a potu. „Lupy“ jsou odstraňovány při mytí, česání nebo kartáčování vlasů. Odpařování vody a potu z povrchu kůže hlavy je dáno podle hustoty vlasů. Zvýšená nebo nedostatečná hydratace podporuje vznik zánětlivých změn na kůži a snižuje její obranyschopnost, zvyšuje citlivost pokožky.

Nepodceňujte péči o citlivou pokožkuPoškození vlasů a pokožky hlavy je nejčastěji způsobeno účinkem zevního prostředí. Mezi mechanické vlivy se řadí např. česání, tupírování, používání natáček. Fyzikální vlivy, které působí na vlas, jsou časté, např. teplo láme vlas a může způsobit poškození pokožky hlavy. Chemické vlivy (např. barvení, trvalá) působí na vlasy pronikáním látek dovnitř vlasu. Kvalitu a vzhled vlasů také ovlivňuje životní styl a celkový stav organismu. Péče o vlasy a kůži hlavy je velmi důležitá. K snadnému čištění kůže hlavy a vlasů jsou k dispozici šampony obsahující neagresivní přísady, ochranné látky, které upravují přirozené poměry. To umožňuje i denní mytí vlasů a hlavy bez rizika vzniku nežádoucích projevů. Produkty s obsahem rostlinných, syntetických nebo silikonových olejů zanechávají na vlasech tenký film a opravují povrchové struktury, což vede k vyhlazení povrchu vlasu a dodání lesku.

Pro zachování zdravé pokožky a vlasů je důležité dodržovat dostatečný pitný režim, pravidelnou životosprávu s obsahem minerálních látek a vitamínů. Nezbytné je také používání kvalitních barev na vlasy, šamponů a jemné mytí vlasové pokožky. Po barvení vlasů je nezbytná následná péče - důkladné umytí nejen vlasů, ale i pokožky. Po smytí barvy a nanesení šamponu následuje jemné masírování vlasové pokožky. Nesmí být vynecháno žádné místo, kde by mohla barva přetrvávat. Není doporučeno škrábání a drhnutí kůže, které by vedlo k poškození kožního povrchu. Doba oplachování má být dostatečně dlouhá. Je-li třeba, šampon se aplikuje opakovaně. Po umytí šamponem je vhodné nanést kondicionér, který zklidní kůži i vlas.

Zdroj: Henkel.cz
autorka: MUDr. Lucie Růžičková Jarešová, dermatoložka

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
problémy s pokožkou znám a špatně se to léčí a hojí, hormony a stres jsou prostě sv... Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
snažSmajlíkím se dodržovat tak nějak to, co doporučuje tento článek...
Obrázek uživatelky
profil
výborné rady
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles