Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nepodceňujte prevenci proti rakovině prsu

27. 06. 2015 | Péče o tělo
Před dvěma lety celý svět obletěla zpráva, že si hollywoodská herečka Angelina Jolie nechala kvůli nepříznivé rodinné anamnéze odstranit obě prsa. Chtěla tak předejít vzniku rakoviny prsu, která u ní byla více než pravděpodobná. Šla tehdy příkladem mnoha ženám po celém světě, ve kterých se hnulo svědomí, a začaly se aktivněji zajímat o možnosti prevence. Její příběh by rozhodně neměl zapadnout.

Aniž bychom vás chtěli strašit, rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění žen v České republice. Ročně jí onemocní několik tisíc žen, přibližně třetina diagnostikovaných případů je smrtelná. Největší riziko propuknutí je kolem 40. roku věku, zdaleka to však není železným pravidlem. Dávno jsou známy případy mnohem mladších pacientek. Neexistuje sice zaručený a spolehlivý recept, jak zabránit zhoubnému bujení buněk v těle, nicméně můžete podniknout některá preventivní opatření, která umožní včasné odhalení nádoru (karcinomu) prsu, a tím zvýší vaše šance na uzdravení. Naděje je tu vždy, a když jí navíc půjdete naproti, je tu vysoká pravděpodobnost úspěšné léčby. Co pro sebe tedy můžete udělat?

Nepodceňujte prevenci proti rakovině prsuSamovyšetření je základ

Základním stavebním prvkem preventivního programu proti rakovině prsu je samovyšetření. To by měla každá žena provádět pravidelně, cca měsíčně. Ideální doba pro samovyšetření nastává dva až tři dny po skončení menstruace. Vysvlečte se do půli těla, postavte se před zrcadlo, ruce nechte volně podél těla. Začněte se pečlivě prohlížet – zaměřte se zejména na to, zda nepozorujete změnu tvaru nebo zvětšení prsou, zvýšenou cévní kresbu, zarudnutí nebo změnu barvy. Totéž proveďte s rukama zdviženýma vzhůru, a to z různých úhlů a stran. Po sebepozorovací části přichází na řadu samotné prohmatávání – obě prsa postupně uchopte a prohmatejte krouživými pohyby pomocí tří prstů. Soustřeďte se na to, jestli na dotyk nepocítíte nějaké ztvrdlé místo či bulku. Nevynechávejte ani okolí prsou či oblast podpaží.

Pravidelný mamografický screening

Část prevence si můžete odbýt v klidu domova, chytré lékařské přístroje však plně nikdy nenahradí. Ty totiž umožňují rozpoznat předrakovinné stádium, včasně ho podchytit a započít léčbu. Konkrétně v případě rakoviny prsu jde o tzv. mamograf, který pracuje s malou dávkou rentgenového záření. Jedná se o radiodiagnostickou metodu prováděnou na specializovaných pracovištích.

Na toto vyšetření je třeba mít žádanku – tu vám vypíše váš praktický lékař nebo gynekolog. V rámci všeobecného zdravotního pojištění na něj máte bezplatný nárok jednou za dva roky po 45. roku. U žen do 40 let se před podstoupením mamografického screeningu dává přednost klasickému ultrazvuku. To je dáno povahou mléčné žlázy, která je v tomto věku pro mamograf ještě nevhodná. Pokud je vám více než 40 let nebo si chcete kvůli špatné genetice nechat prsa vyšetřit častěji než každý druhý rok, je možné vyšetření provést na vlastní žádost a náklady (pohybují se obvykle kolem osmi stovek). Zjistěte si také, jestli vám na to může přispět vaše zdravotní pojišťovna.

Popsané preventivní kroky vás nic nestojí, nejsou nijak náročné nebo bolestivé a vzhledem k jejich možnému přínosu jsou velmi důležité pro vaše zdraví. Nezapomeňte, že s jakoukoliv rakovinou se nejlépe bojuje, když je zjištěna zavčasu.

Zdroj, foto: ZPMVČR

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Prevence je velmi důležitá. Dcera v 36 letech jen tak prostě šla na "sono", protože už na něj měla nárok. Problémy neměla, nic si nehmatala, přesto vyšetření nedopadlo dobře. Poslali ji na mamograf, též výsledek nejistý, takže na odběr tkáně )biopsii). Až při tomto jí teprve ukázali, kde ta malá potvůrka je. Bohužel týden před loňskými vánocemi se dozvěděla, že je to rakovina. Nebudu líčit další (operace, léčba, samoživitelka se dvěma dětmi, ex to nezajímalo,.....), důležité je, že dnes už to bude rok, co to martyrium začalo a díky včasnosti doufáme, že rakovinu porazila a nevrátí se.
Hlavně jí přejeme spokojenost a radost z dětí, neboť určitě na této zákeřné nemoci se podepíše hodně i stres.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles