Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Nepodceňujte riziko úrazů a utonutí dětí při letním koupání

1. 08. 2015 | Výchova
Teplé letní počasí láká k návštěvám plováren, aquaparků i přírodních koupališť. Plavání a koupání je zdrojem zábavy i příjemného ochlazení. Často však bývá spojováno i se zážitky méně příjemnými. Častou příčinou dětské úmrtnosti  a nemocnosti totiž bývá tonutí a utonutí. V rámci EU je utonutí druhou nejčastější příčinou úmrtí z vnějších příčin. I když nedojde k nejhoršímu, může mít tonutí za následek těžké poškození mozku a trvalou invaliditu. Proto nesmíme podceňovat prevenci. Nejedná se jen o planá slova. Statistiky tonutí dětí jsou každý rok děsivé. Česká republika je navzdory své vnitrozemské poloze evropským státem s jednou z nejvyšších úmrtností následkem utonutí.

„Tonutí není jen problémem zemí, které mají moře. Téměř polovina dětí se topí v řekách a potocích, nebo umělých vodních nádržích", vysvětluje doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., vedoucí pracovník NKCPÚ. „Riziko hrozí i u domácích bazénů, které představují nebezpečí především pro malé děti do 5 let. Ty mají fyziologicky velkou, těžkou hlavu oproti tělu. Když se předkloní, snadno spadnou do bazénu, ale již nemají dost síly hlavu zvednout. Příčinou utonutí může být i pouhých 10 cm vody. Děti by tedy v blízkosti vody neměly být nikdy bez dozoru", pokračuje.

riziko úrazů nejen na řekáchObvyklá doba, po které je po dítěti pátráno činí až 5 minut. Bohužel se děti často topí rychle a tiše, již za dvě minuty ztrácí vědomí a za 4-6 minut je mozek obvykle nevratně poškozen. Nejúčinnější pomocí je dobrá prevence.  

Naučit děti plavat je jednou ze základních věcí. Důležité je ale také postarat se o další průpravu - jako je záchrana tonoucího či správný způsob chování u vody. Většina těžkých poškození páteře a míchy u dětí, mladistvým a mladých dospělých je následek skoku po hlavě do neznámé vody. Vysvětlete dětem, jak bezpečně vstoupit do neznámé vody. Zdůrazněte, že je nutné nejprve místo prozkoumat a zkusit hloubku.

Se zvyšující se oblibou zábavných aquaparků, statistiky uvádějí i rostoucí počet zranění souvisejících s návštěvou těchto areálů. Nejčastěji se jedná o řezné rány a odřeniny, objevují se ale i závažná poranění hlavy a páteře. I zde by měly být děti pod neustálým dozorem dospělých. Důležitý je vhodný oděv bez zbytečného zdobení a aplikací z důvodu možného zachycení na atrakcích. Návštěvníci by neměli běhat po mokrých plochách a skákat do vody v místech, kde to není dovoleno. Je nutné vždy respektovat pokyny pro jednotlivé atrakce. Minimální věk a výška či poloha sjezdu nejsou jen nahodilými daty. Pokud je budete respektovat, užijete si skvělé vodní radovánky. V opačném případě si pravděpodobně spíše pokazíte letní pohodu.

Lékaři dodávají několik pravidel:

  • Nesvěřujte dítě do péče staršího sourozence, staly se již případy, že starší zachránil tonoucího mladšího, ale to jsou jen výjimky.
  • Když dítě koupete ve vaně, pak je nikdy nenechávejte samotné a po koupeli vodu vypusťte.
  • Nenechávejte nádoby s vodou, barely, kbelíky apod. tam kde je malé dítě.
  • Nepijte alkohol, když hlídáte dítě u vody, mohli byste zareagovat už pozdě.
  • Domácí bazény jsou bezpečné pouze při oplocení 120 cm vysokém s vrátky s dětskou pojistkou, nebo překryté plachtou, která se pod vahou dítěte neprohne pod hladinu vody. Lépe je však plachty nepoužívat, pokud není zaručeno, že se dítě nemůže dostat pod plachtu, což by prodloužilo dobu, po kterou ho hledáte.
  • Při pohybu na vodě použijte pro dítě vestu odpovídající velikosti a věku, nespoléhejte se na nafukovací kruhy, nebo křidélka.
  • Naučte děti jak bezpečně vstoupit do neznámé vody, nikdy neskákat, už vůbec ne po hlavě, zkusit nejprve hloubku. Neskákat tam, kde jsou jiní plavci. Většina těžkých poškození páteře a míchy u dětí, mladistvých a mladých dospělých je následek skoku do neznámé vody po hlavě. Dopředu natažené ruce neuchrání při nárazu do pevné překážky pod vodou hlavu. Poškození krčních obratlů a míchy může vést ke smrti, nebo trvalému ochrnutí.
  • Na lodičce nejen na divoké vodě, ale i na klidné řece, musí mít děti záchranné vesty a přílby. Neberte děti na vodu, pokud nejste zkušení vodáci.

A jedno důležité motto na závěr:

Právě Vy jste pro dítě reálným příkladem vhodného chování!




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Takových ale mohou napsat tisíce a stejně tady budou případy utonutí, protože ne každý, kdo pečuje o malé dítě nebo o toho, kdo se sám o sebe postarat nemůže si články na toto téma přečte a poučí se z nich.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles