Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.01. 2018
Dnes má svátek Vladislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nestyďte se mluvit s dcerou o menstruaci

25. 05. 2011 | Péče o tělo

Během dospívání trápí dívky spousta otázek. Na některé najdou odpověď u kamarádek, v časopisech, na internetu, mnohé zůstávají ale raději utajeny v nitru každé z nich. A asi i zbytečně. Tématem, o kterém se stydí dcery, a možná i matky mluvit, je v období dospívání i první menstruace.


Připravit dceru na tuto chvíli dříve, než se s ní setká sama, znamená snažit se o tomto tématu mluvit, a to otevřeně, s jistou přirozeností a bez zábran.
 „Dnešní otevřené pojetí výchovy je pro maminky v tomto směru výhodou. Je nutné si však uvědomit,“ jak poznamenává dětská psycholožka PhDr. Markéta Šauerová, Ph. D.,že nástup menstruačního cyklu se za posledních dvacet let významně posouvá do stále mladšího věku, a má-li maminka připravit svou dceru na toto období plné hormonálních změn, je nutné začít vést na toto téma dialog již kolem desátého roku. Podstatou včasného poučení je připravit dívku na příchod jejích prvních měsíčků tak, aby tuto změnu chápala jako přirozenou součást svého zrání.“  


Není nad otevřenou rozmluvu mezi rodiči a dětmi. Právě oni by měli s dětmi dostatečně otevřeně mluvit o různých přirozených situacích ze „života dospělých“, ať už se jedná o lásku, plození dětí, jejich příchod na svět nebo odchod někoho blízkého. Dokážou tak sami ovlivnit názory a postoje dětí, které si ony samy utvářejí působením médií a zjednodušených názorů vrstevníků, kteří své informace neměli možnost s nikým konfrontovat.  


Přestože žijeme ve světě, kdy si slečny mnoho z toho, co potřebují vědět, najdou samy na internetu, neznamená to ještě, že najdou vždy odpověď správnou a tu, kterou přesně hledají. Některá trápení pomohou vyřešit hlavně maminky, jejichž vztah by se měl k otevřenosti a upřímnosti budovat už od malička.


Maminky by měly své dcerky připravit na první okamžik, kdy menstruace přijde. Nepříjemné pocity, napětí a nevolnost pak budou moci mnohem dříve odhalit, zmírní se i obavy a strach z tohoto okamžiku, který by měl být maminkami prezentován jako naprosto přirozený, kdy se z jejich holčiček pomalu začínají stávat slečny.


Podle názoru dětské psycholožky je vhodné vyčlenit si čas jen samy pro sebe a udělat si s dcerou hezké odpoledne, nenásilně navázat na toto téma a v příjemné atmosféře si popovídat o tom, co dceru zajímá, co trápilo vás a co ji může překvapit. Maminka by měla upozornit dceru, že měsíčky mohou být z počátku velmi nepravidelné a proto je velmi důležité, aby si dcera pečlivě zaznamenávala jejich začátek i průběh. Nejlépe poslouží jednoduchý menstruační kalendář.


Rodiče, většinou tedy maminky, podceňují rozmluvu na téma hygiena.  „Dnešní generace má velmi zvláštní postoj k udržování hygienických návyků – pečlivé mytí rukou, udržování hygieny na toaletách, správný postup při hygieně – to vše je mnohdy mladé generaci poněkud vzdálené“, podotýká dětská psycholožka. 


Matka by měla dceru seznámit i s hygienickými pomůckami, zpočátku především vložkami, později i s tampony, u nichž je zásadní otázkou správné zavedení, které může být pro malé slečny obtížné a nepříjemné. Mladé slečny by měly být také vedeny k důkladné hygieně v tomto období. Pro začátek menstruace jsou ale přece jen nejvhodnější vložky, které jsou jednodušší na výměnu a dívky je lépe přijmou. 


Naše maminky s tampony neměly jistě takové zkušenosti, jako máme my ženy nyní a nemohly nám tak své zkušenosti předávat.  V dnešní době je ale používání tamponů běžnou záležitostí, a proto můžeme naše dcery poučit, předat jim naše zkušenosti, aby si počátkem jejich „dospěláckého“ období prošly beze stresu, studu a zbytečných obav.


Zdroj: Carine


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !