Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.09. 2018
Dnes má svátek Zlata
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nezapomínejme na naše rodáky - Tereza Stolzová, 180. výročí narození

1. 07. 2014 | Úspěšní lidé

Dne 2. 6. 1834 se v Kostelci nad Labem narodila operní pěvkyně Tereza Stolzová, první a nejslavnější Aida, a letos slavíme 180 let od jejího narození. 

Tereza Stolzová patřila svým hlasem mezi světoznámé operní pěvkyně a byla legendární představitelkou oper Giuseppe Verdiho, kde zpívala titulní role v operách Don Giovanni, Othello, Vilém Tell, Macbeth, Nabucco, Rigoletto a Trubadúr.

V roce 1849 nastoupila na pražskou konzervatoř, ale pro častá onemocnění byla z konzervatoře vyloučena. Koncem roku 1855 odjela do Terstu a začala studovat operní zpěv a v září 1865 již vystoupila v milánském Teatro alla Scala v titulní roli Verdiho opery Jana z Arku. Při slavnostním otevření Suezského průplavu v roce 1869 měla zpívat v opeře v novém Káhirském divadle titulní roli Aidy. Kvůli prusko-francouzské válce ani Tereza ani Verdi do Egypta neodcestovali a evropská premiéra opery Aida byla zpívána v divadle La Scala v Miláně. Roku 1875 se operní hvězda vydala spolu s Verdim na turné po Evropě. Kvůli oslabeným hlasivkám pak byla Stolzová nucena ukončit svou pěveckou kariéru v pouhých 42 letech. Tereza Stolzová se následující léta starala o Verdiho až do jeho skonu 27. 1. 1901. Sama zemřela v srpnu následujícího roku.

Tereza StolzováDne 31. 5. 2014 se konala velká slavnost k výročí 180 let od jejího narození, a to v jejím rodišti v Kostelci nad Labem na náměstí. Úvodní zpěv – píseň židů z opery Nabucco zazpívala žačka 8. třídy M. Říhová. Poté přijela Tereza Stolzová s Verdim v dobových kostýmech kočárem taženým párem koní. Byli přivítáni starostou a místostarostou a oslavováni obyvateli Kostelce. Po slavnostním projevu Terezy v českém jazyce a Verdiho v italštině byla na pódium pozvána praprapratetou Terezou její praprapraneteř Kateřina Štolcová ze Třemblat.

Společně se vydali slavnostně položit kytici k pamětní desce a odhalit vývěsku k naučné stezce po stopách Terezy Stolzové. Po slavné rodačce je pojmenována ulice a Základní škola v Kostelci nad Labem.

Ohnivá show a ohňostroj podbarvený hudbou Verdiho ukončily slavnost ke 180 letům od narození české operní pěvkyně Terezy Stolzové.


Zucka - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Nezapomínejme na naše rodáky - Tereza Stolzová, 180. výročí narození:

Nezapomínejme na naše rodáky - Tereza Stolzová, 180. výročí narození
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík na takové lidičky by se opravdu nemělo zapomínat...
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles