Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nová rozhledna Špulka

1. 06. 2014 | Česká republika

„Tak už otvíraj´ Cívku!“ pravil manžel, když vstoupil do dveří.

„Cože?“ Nechápala jsem.

„No, tu novou rozhlednu na Benešovsku, říkali to v rádiu.“

„Aha, ty myslíš Špulku, ta rozhledna se jmenuje Špulka, ne Cívka.“

„To máš jedno, Cívka nebo Špulka, jen jsem myslel, že bychom se tam mohli podívat...“

Rozhledny vždy patřily k našim oblíbeným cílům, ale protože jich od 90. let vznikly desítky, obvykle na stavbu další nereagujeme s takovým zájmem a nadšením. Asi proto, že se často jedná o typizované telekomunikační věže s vyhlídkovou plošinou či v posledních letech populární dřevěné konstrukce, které jsou si podobné jako vejce vejci. Ty jsou občas budované i na místech poněkud zvláštních a mnoho rozhledu si zde neužijete. Když tak přemýšlím o rozhlednách, které jsme navštívili, nejraději mám takové, které se od ostatních něčím odlišují a ke kterým se musí dojít alespoň kousek po svých.

nová rozhledna ŠpulkaO projektu a budování rozhledny Špulka jsme se dozvěděli zhruba před rokem a nyní dozrál čas osobně si ověřit, jak dopadl výsledek. Slavnostní zahájení koncem dubna jsme rádi přenechali místním zastupitelům, obyvatelům, koordinátorům projektu, médiím a dobrovolníkům, kteří se na stavbě podíleli a vyrazili po D1 směrem k Divišovu až počátkem května. Obec Lbosín leží necelé tři kilometry za Divišovem, ve směru na Benešov. Doporučuji prokličkovat celou obcí a podle směrovek najít parkoviště u velké stodoly. Poté se vrátit pár kroků zpět do obce a začít stoupat po Ptačí stezce na vrchol Březák k rozhledně. Jde o pohodlnou stezku, dlouhou necelý kilometr, lemovanou informačními tabulkami, na nichž si můžete ověřit, jak znáte ptáky našich lesů. Na malém rybníčku si děti jistě rády vyzkouší chytání (polystyrenových) ryb na udici, potěší i dřevěné postavičky místní řezbářky. V blízkosti stezky jsou pastviny s koňmi, kde také jistě chvíli postojíte.

Zanedlouho začne mezi stromy prosvítat typická silueta rozhledny. Opravdu má tvar špulky, na kterou se dříve navíjely nitě. Ten tvar se mi líbí. Tedy alespoň do chvíle, než se po vystoupání 150 schodů dostaneme do výšky 30 metrů. Vyhlídková plošina je prostorná, ale právě díky zkosenému tvaru máte při pohledu z jejího okraje dojem, jako byste viseli ve vzduchu. Je to zvláštní, obvykle s  výškami problém nemám. Vidím, že nejsem jediná, kdo zde našlapuje poněkud nejistě, a tak ovládnu své smíšené pocity a kochám se parádním rozhledem na žlutá pole řepky v malebné zvlněné krajině. Při pohledu přímo dolů je pak vidět kamenná mozaika - mapa zdejšího mikroregionu.

Rozhledna je volně přístupná a výlet sem můžete spojit např. s návštěvou hradu Český Šternberk. Z Divišova do Českého Šternberka vede také naučná stezka rytíře Jana Kryštofa Šice, ( viz můj starší článek: Naučná stezka rytíře Jana Kryštofa Šice). Před jejím absolvováním doporučuji ověřit, zda je již funkční most přes dálnici u Brtnického rybníka, přestavovaný v souvislosti s opravami D1.

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Nová rozhledna Špulka:

Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
Nová rozhledna Špulka
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Pro nás to je daleko,ale třeba někdy...
Ale vypadá pěkně,a hlavně určitě i zajímavý výlet pro děti.
Obrázek uživatelky
profil
Zaujímavý článok a krásne fotky nielen peknej rozhľadne, ktorá si svoje meno zaslúžila svojim tvarom, ale aj krásnych výhľadov z tejto maxiŠpulky (či Cievky).
Obrázek uživatelky
profil
Opravdu krásný výhled.Doporučuji.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
IKE,jak jsi psala, o tom visení ve vzduch..tak tam bych já nelezla..ale Špulka je krásná..SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Hezké počtení a pěkný tip na výlet. Snad jednou...od nás je to ale dost daleko.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles