Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.04. 2019
Dnes má svátek Rostislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Novoroční předsevzetí: Začnu šetřit!

4. 01. 2019 | Finance
Přelom starého a nového roku s sebou již tradičně přináší i různá předsevzetí. Můžete se ušklíbnout, že k tomu, abyste něco změnili, přece nepotřebujete obrátit kalendářní list. Stanovit si časový milník můžete kdykoliv. S tím souhlasíme, často ale vyhrává prokrastinace.

Pojďte se kousnout s námi a na plány, které na realizaci čekají už od léta, se společně vrhněme s příchodem ledna. Pokud byste v roce 2019 rádi ušetřili nějakou korunku navíc třeba na exotickou dovolenou, s tím vám můžeme pomoci! Přečtete si pět osvědčených rad, jak přestat vyhazovat peníze oknem.

1) Naučte se vařit. Na domácích krabičkách ušetříte 12 tisíc Kč ročně
Začneme pěkně v teple domova. Průměrná cena poledního oběda v Praze je 150 Kč. Pokud si místo toho 3x týdně uvaříte oběd do krabičky, náklady vás vyjdou i na méně než polovinu a ročně tak ušetříte 12 tisíc korun. S přípravou začněte u nákupního seznamu. Přesně podle plánu nakupte, ideální frekvence většího nakupování je jednou až dvakrát týdně. Vynechte neplánované výlety pro drobnosti, nejspíš byste totiž vzali i něco navíc. Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete a spotřebujete. Podle průzkumů totiž Češi vyhodí až jednu třetinu potravin, aniž by je otevřeli. Pokud budeme počítat průměrné měsíční výdaje na stravování ve výši 5 000 Kč, jedná se tak o více než 1 600 Kč vyhozených peněz bez jakéhokoliv užitku.

Novoroční předsevzetí: Začnu šetřit!Nemáte-li dostatek peněz si kupovat pravou svíčkovou a podobně kvalitní masa, sázejte na mleté, ze kterého připravíte karbanátky, sekanou nebo jím můžete naplnit zeleninu. A když máte zrovna chuť na kuřecí prsa, nekupujte je samostatně. Všeobecně platí, že maso s kostí je levnější. Na nenaporcovaném mase ušetříte až 50 Kč oproti jednotlivě zabaleným plátkům. Vezměte celé kuře a zbytek si můžete naporcovat do mrazáku. V ceně nebude započítaná manipulace a vykosťování, váš domácí rozpočet tedy zůstane o něco bohatší. Získáte stehna na pečení, prsa na minutku a kuřecí skelet na polévku.

Než si jídlo zamrazíte, připravte si jednotlivé porce. Nejde jen o syrové maso, které si můžete naplátkovat, ale i o uvařené jídlo. Pokud nachystáte jednotlivé porce, nestane se vám, že rozmrazíte zbytečně moc nebo budete muset vyhazovat zbytky.

Významně ušetřit se dá i používáním kohoutkové vody namísto balené. Její kvalita ve většině měst přesahuje parametry vody balené. Ještě výraznější je rozdíl v ceně – balená voda je oproti kohoutkové dražší zhruba 40x. Pokud si nemůžete odpustit ochucené limonády (už jen kvůli vašemu zdraví byste měli), připravujte si je doma. Stačí vám k tomu zelený čaj, bylinky (máta, meduňka), čerstvé ovoce a k doslazení med!

2) Nakupujte zboží v akci
Je dobré naučit se rozlišovat datum použitelnosti a datum minimální trvanlivosti. V závislosti na typu potraviny se přímo na výrobku uvádí jeden ze dvou údajů, který informuje o životnosti výrobku. Trvanlivé zboží s dlouhou minimální trvanlivostí, jako je cukr, mouka, olej či mléko je nejvýhodnější kupovat ve větším množství a v okamžiku, kdy se objeví v letácích super a hypermarketů. Po překročení data minimální trvanlivosti nemusí být potravina zdravotně závadná, ale již nejsou garantovány všechny její původní vlastnosti. Jeden týden prošlý balíček rýže tak není nutné automaticky vyhazovat, nejsou-li na něm patrné známky ztráty kvality.

Mléčné a některé další chlazené výrobky, jež rychle podléhají zkáze, se doplňují datem použitelnosti. Po tomto termínu se dané zboží nesmí prodávat a nedoporučujeme ho ani konzumovat. Nejvýhodněji lze nakoupit výrobky, u nichž se blíží konec data minimální trvanlivosti. Existují prodejny, které se na přeprodej takových potravin specializují.

3/ Cestování je oblast, kde můžete ročně ušetřit i 56 tisíc Kč, pokud ovšem vyměníte v rámci každodenního dojíždění do práce auto za hromadnou dopravu. Vezměme si příklad, že do práce jezdíte 60 km, třeba z Loun do Prahy. Ročně takto najezdíte přes 29 tisíc km a benzín vás při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km a ceně 33,3 Kč za litr vyjde na skoro 70 tisíc korun. Pokud místo toho přesednete na autobus či vlak, ušetříte čtyři pětiny nákladů!

4) Hlídejte si drobné poplatky. S bankovním účtem zdarma ušetříte i 2100 Kč ročně Průměrná výše bankovních poplatků na jednoho klienta v roce 2018 činí podle 177 Kč měsíčně. To je 2 124 Kč ročně! Tolik peněz můžete za rok ušetřit přechodem do jiné banky, která má základní služby jako vedení účtu, internetové bankovnictví, příchozí a odchozí platby a platební kartu zdarma. Bezplatné konto může některá banka podmiňovat obratem při placení kartou ve výši např. 1 500 Kč, což by v dnešní době ale neměl být významný problém.

5) Naplánujte si pravidelné výdaje. Kontrolovat je můžete přes mobilní aplikace
Teď už zhruba víte, v jakých oblastech můžete ušetřit každý den. Pár korun k tomu ještě přidáte, pokud si své pravidelné výdaje budete hlídat. Pomohou vám k tomu mobilní aplikace, se kterými se pohodlně a snadno pracuje. Díky nim už s sebou nemusíte nosit bloček nebo evidovat jednotlivé výdaje po večerech. Pomohou vám kontrolovat vaše měsíční příjmy a výdaje a díky nim tak snadno přijdete na to, kde máte skryté rezervy. Zadávání nových položek je velmi rychlé a přehled můžete sdílet či exportovat v mnoha různých formátech.

Suma sumárum, při dodržování těchto pěti rad můžete ročně ušetřit pěknou sumu peněz. Co s nimi pak uděláte, je už na vás. Uložíte si je nebo budete investovat a necháte je vydělávat? Odměníte se za práci a trpělivost a vyrazíte na exotickou dovolenou třeba do Karibiku?


Zdroj, foto: FlixBus.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Kdysi jsem si dávala novoroční předsevzetí, ale už to nedělám. Před nedávnem jsem si řekla, že se budu maximálně věnovat vnoučatům a to je vlastně moje novoroční předsevzetí. Chci se jim věnovat, dokud o to stojí. Až mě nebudou potřebovat, tak už se nebudu angažovat.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles