Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 23.02. 2018
Dnes má svátek Svatopluk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

O cyklostezkách na pokračování

7. 12. 2010 | Cykloturistika

Třeba se někdo zeptá, proč právě o cyklostezkách?  Protože umožňují  jednoduše a bezpečně vyrazit někam ven – do přírody, za čerstvým vzduchem nebo vyjet si s rodinou na výlet - nasadit přílby,  šlápnout do pedálů a na chvilku opustit počítače a televizi anebo vyhledat něco krásné, kde jsme ještě nebyli.  Právě cyklostezky zaručují nám, cykloturistům,  potřebný komfort a především bezpečnou jízdu na kole, kterou není možné očekávat na silnicích plných aut, kamionů a veřejné dopravy.

          Na svých cestách po krajích domácích i v zahraničí jsem projela spoustou cyklostezek tisíce kilometrů. Někdy to byl jenom vymezený pruh podél silnice, ale ty bezpečnější představují speciálně vybudované sítě cyklostezek, vedoucí k turistickým cílům, památkám, nebo za přírodou a její krásou. Ty nejkvalitnější, nejčetnější a nejznámější jsou nadále za hranicemi naší vlasti a dle mého mínění vede Rakousko, pak Německo, Švýcarsko, Itálie anebo Francie.  Umožňují projet jednotlivými oblastmi bezpečně a přitom neminout zajímavosti, odpočinout si v přírodě a poznat lidi i krajinu, kterou projíždíte.  Rakouskem třeba projedete po cyklostezkách zcela mimo frekventovaný provoz  silnic, cyklostezky míjí i centrum velkých měst, kde se cyklista v cizím prostředí hůře orientuje anebo naopak – třeba přes Vídeň si můžete vybrat několik okruhů, které vás bezpečně a jistě provedou celým městem.

                                                          

Foto č.1

 

    Ale zpět domů  -  je potěšitelné, že jenom za rok 2009 přibylo dalších několik set kilometrů nových cyklostezek i u nás.  Pokud prvotním záměrem bylo vyčlenit cyklisty ze silnic a zajistit jim bezpečnou jízdu na kolech, v současnosti je trend již jasný – vytvořit síť cyklostezek odněkud někam, propojit bezpečně pro jízdu na kole města, zajímavé turistické oblasti nebo umožnit dosažení turistických cílů na kole. Cyklostezky jsou různé – včetně značení, úpravy povrchů i vybavenosti. Ty nejnovější byly již budovány se zřetelem na potřeby turistiky i rodinných výletů – odpočívadla, občerstvení jsou již běžné i u nás, snad jen co do jejich vybavenosti si ještě můžeme brát příklad v zahraničí.  Zejména chybí možnost osvěžení pitnou vodou z přírodního pramene a musíme vyhledávat občerstvení nebo restaurace. To nás mnohdy přinutí opustit zákoutí přírody a jet přes město či vesnice.

                                                         

Foto č. 2

 

        Značení navazuje na již dříve používané, anebo se přizpůsobuje stávajícímu v zahraničí – zejména při spojení delších cyklostezek nebo cyklotras celoevropského významu. Cykloznačení  je podobné turistickému – barevný pás mezi dvěma žlutými pásy. Směrové tabule a křižovatky jsou značené černě na žlutém podkladu, většinou s doplňkovým popisem a kilometráží. Někdy by pomohly informační panely s orientační mapkou a přesnější značení přístupu k památkám nebo zajímavostem. Nechci se pouštět do polemik, jestli asfalt patří do přírody, ale  méně zkušení cyklisté nebo rodiny s dětmi jej určitě uvítají. Kdo se cítí na víc – vezme horáka a vyrazí do terénu nebo na hřebeny hor, kde si cyklotrasy uchovávají přírodní charakter. Nové cyklostezky stěžejního významu mají i své logo – např. letos nově otevřena cyklo kolem Bečvy,  ze  zahraničí je známé  třeba logo Podunajské cyklostezky, nebo Eurovelo celoevropského významu.  K nim patří i Greenways – ty evropské procházejí naším územím, např. Praha – Vídeň, nebo Kraków - Vídeň. Přes naše území vedou i evropské dálkové cyklotrasy – třeba známá Jantarová cyklotrasa.

                                                 

 Foto č. 3

        Závěrem – cyklostezky jsou tady pro každého, kdo je ochoten respektovat bezpečnost svou i ostatních uživatelů, dokonce i pejskařů. Je jenom na nás – domluvit se a použít „zdravý selský rozum“ pro pohyb na cyklostezkách. Nejednou mi do cesty vběhlo dítě – maminka se věnovala druhému v kočárku uprostřed cyklostezky. Ve městě je nutné s tím počítat. Horší a nebezpeční jsou pejsci – i když na vodítku, dovedou v loveckém zápalu nečekaně vyrazit bokem a zkřížit trasu cyklistovi. Bruslaři jsou asi nejméně nebezpeční, pokud nejezdí vedle sebe a ponechají dost prostoru pro předjíždění ostatním. Nebezpeční jsou v tom, že jezdí na rytmickou hudbu do sluchátek a okolí neslyší, někdy ani nevnímají, co se kolem nich děje. Vždy je jenom na uživatelích – domluvit se a společně využít hlavní přínos cyklostezek – bezpečnost. A když bezpečnost – tak vždy s cyklistickou přílbou na hlavě.

Přeji vám stovky krásných a bezpečných kilometrů na kolech.

                                                                                                                                                       

Fotky:

1 - Cyklostezka s osvětlením

2 - Odpočívadlo na cyklostezce u Nez. Jezera

3 – Cyklrozcestník

4 - Kruhový objezd i pro cyklostezku

5 - Odpočívadlo a infocentrum v St.Veit

6 – Hainburg podél Dunaje

7 - Most v Hainburgu panorama

8 - Přemostění přítoku Nez. jezera na cyklostezce

9 - Cyklo kolem Nez. jezera  kolem vinic

10 - Rozcestník v St. Veit

11 – Infopanel zapadní pobřeží Cap Corse

12 - Symbol zrušení železné opony Fertörákos

 

Maden

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !