Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 11.12. 2017
Dnes má svátek Dana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Oceány

25. 01. 2011 | Zajímavosti
Oceány tvoří více než 70 % zemského povrchu, přesto jsou  pro nás neustále velkou neznámou. Je to svět od toho našeho „suchozemského“ natolik odlišný, že se někdy zdá, jako by pocházel z jiné planety...

Na Zemi máme čtyři oceány, které se značně liší – ať svou průměrnou teplotou, hloubkou, slaností, biodiverzitou (tedy pestrostí životních forem), znečištěním, cirkulací vody... Nicméně všechny oceány jsou navzájem propojené, navzájem se tedy neustále ovlivňují a tvoří tak vlastně jediný „světový oceán“.

 

Prim ve velikosti drží Tichý oceán (Pacifický). Nachází se mezi Amerikou, Asií a Austrálií, najdeme tady také nejníže položený bod zemského povrchu a to v Mariánském příkopu. Obrovskou plochu Pacifiku protkávají skupiny souostroví Melanézie, Mikronézie a Polynézie. Tvoří je atoly a ostrovy korálového či sopečného původu. Většina se nachází v tropickém a subtropickém pásu a ačkoliv jich můžeme napočítat stovky, vzdálenosti mezi nimi jsou skutečně nedozírné. Zdejší lidé pochází z Asie a Evropy, nicméně část je neobydlená. Kolonisté sem přivezli nemoci, proti nimž neměli domorodci obranné látky, proto zde  původních obyvatel najdeme pouze minimum. Ekonomiky těchto ministátů stojí na ziscích z cestovního ruchu a vývozu ryb, cukrové třtiny, banánů a kakaa.

 

Atlantický oceán je rozlohou druhý největší. Prochází všemi klimatickými pásy a proto v jednotlivých jeho částech panují značně odlišné podmínky. Odděluje Ameriku od Evropy a Afriky. Nachází se zde jen minimum ostrovů a ty většinou leží velmi blízko pevniny. Jeho středem se táhne severní a jižní středoatlantický hřbet – jakési pásmovité podmořské pohoří. Atlantik je lidmi intenzivně využíván – námořní trasy jej protkávají jako pavučina, těží se zde z mořského dna ropa a zemní plyn (zejména v Severním moři a Mexickém zálivu).

 

Indický oceán najdeme mezi Afrikou, Asií, Austrálií a Antarktidou. V severní části je velmi teplý a až po rovník má počasí typicky monzunovou charakteristiku. V jižní části u Antarktidy je poměrně chladný.

Studené proudy bychom však v severnějších oblastech hledali marně, proto zde rybolov není příliš významný. V okolí Arabského poloostrova a Asie vedou důležité námořní trasy, celosvětově významná jsou naleziště ropy v oblasti Perského zálivu. Jedná se také o jednu z posledních „pirátských“ oblastí a to zejména v okolí Malackého průlivu a Somálska.

Severní ledový oceán je nejmenší a nejstudenější oceán na Zemi, po většinu roku bývá pokryt ledem. Leží v okolí severního pólu a námořní dopravu zde zajišťují zejména ledoborce.

 

Život v oceánech ovlivňuje řada faktorů - především podnebí, teplota vody, slanost, proudy a hloubka. Pro tropická moře jsou typické pestrobarevné ryby, žraloci, delfíni... Mírná moře obývá méně druhů živočichů, ale značné množství co do jejich počtu. Proto se jedná o významná loviště, (vyskytují se tady sledi, tresky, makrely). Polární moře bývala dříve plná ryb, velryb i tuleňů, dnes jsou však některé oblasti člověkem téměř zcela vyloveny.

Oceány jsou i pro nás – vnitrozemce – nepostradatelné. Ovlivňují naše klima, poskytují nám potravu, nerostné suroviny i místo k relaxaci... Jedná se o svět, o němž stále víme velmi málo. Měli bychom se o něj začít zajímat a zabránit jeho poškození dříve, než bude pozdě.

 

agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
pěkně napsanéSmajlíkmořský svět je opravdu něco neskutečného
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles