Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.06. 2018
Dnes má svátek Zdeňka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Oceány

25. 01. 2011 | Zajímavosti
Oceány tvoří více než 70 % zemského povrchu, přesto jsou  pro nás neustále velkou neznámou. Je to svět od toho našeho „suchozemského“ natolik odlišný, že se někdy zdá, jako by pocházel z jiné planety...

Na Zemi máme čtyři oceány, které se značně liší – ať svou průměrnou teplotou, hloubkou, slaností, biodiverzitou (tedy pestrostí životních forem), znečištěním, cirkulací vody... Nicméně všechny oceány jsou navzájem propojené, navzájem se tedy neustále ovlivňují a tvoří tak vlastně jediný „světový oceán“.

 

Prim ve velikosti drží Tichý oceán (Pacifický). Nachází se mezi Amerikou, Asií a Austrálií, najdeme tady také nejníže položený bod zemského povrchu a to v Mariánském příkopu. Obrovskou plochu Pacifiku protkávají skupiny souostroví Melanézie, Mikronézie a Polynézie. Tvoří je atoly a ostrovy korálového či sopečného původu. Většina se nachází v tropickém a subtropickém pásu a ačkoliv jich můžeme napočítat stovky, vzdálenosti mezi nimi jsou skutečně nedozírné. Zdejší lidé pochází z Asie a Evropy, nicméně část je neobydlená. Kolonisté sem přivezli nemoci, proti nimž neměli domorodci obranné látky, proto zde  původních obyvatel najdeme pouze minimum. Ekonomiky těchto ministátů stojí na ziscích z cestovního ruchu a vývozu ryb, cukrové třtiny, banánů a kakaa.

 

Atlantický oceán je rozlohou druhý největší. Prochází všemi klimatickými pásy a proto v jednotlivých jeho částech panují značně odlišné podmínky. Odděluje Ameriku od Evropy a Afriky. Nachází se zde jen minimum ostrovů a ty většinou leží velmi blízko pevniny. Jeho středem se táhne severní a jižní středoatlantický hřbet – jakési pásmovité podmořské pohoří. Atlantik je lidmi intenzivně využíván – námořní trasy jej protkávají jako pavučina, těží se zde z mořského dna ropa a zemní plyn (zejména v Severním moři a Mexickém zálivu).

 

Indický oceán najdeme mezi Afrikou, Asií, Austrálií a Antarktidou. V severní části je velmi teplý a až po rovník má počasí typicky monzunovou charakteristiku. V jižní části u Antarktidy je poměrně chladný.

Studené proudy bychom však v severnějších oblastech hledali marně, proto zde rybolov není příliš významný. V okolí Arabského poloostrova a Asie vedou důležité námořní trasy, celosvětově významná jsou naleziště ropy v oblasti Perského zálivu. Jedná se také o jednu z posledních „pirátských“ oblastí a to zejména v okolí Malackého průlivu a Somálska.

Severní ledový oceán je nejmenší a nejstudenější oceán na Zemi, po většinu roku bývá pokryt ledem. Leží v okolí severního pólu a námořní dopravu zde zajišťují zejména ledoborce.

 

Život v oceánech ovlivňuje řada faktorů - především podnebí, teplota vody, slanost, proudy a hloubka. Pro tropická moře jsou typické pestrobarevné ryby, žraloci, delfíni... Mírná moře obývá méně druhů živočichů, ale značné množství co do jejich počtu. Proto se jedná o významná loviště, (vyskytují se tady sledi, tresky, makrely). Polární moře bývala dříve plná ryb, velryb i tuleňů, dnes jsou však některé oblasti člověkem téměř zcela vyloveny.

Oceány jsou i pro nás – vnitrozemce – nepostradatelné. Ovlivňují naše klima, poskytují nám potravu, nerostné suroviny i místo k relaxaci... Jedná se o svět, o němž stále víme velmi málo. Měli bychom se o něj začít zajímat a zabránit jeho poškození dříve, než bude pozdě.

 

agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
pěkně napsanéSmajlíkmořský svět je opravdu něco neskutečného
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles