Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 20.09. 2019
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Odhlášení od zdravotního pojištění při výjezdu do zahraničí

13. 09. 2019 | Praktické rady
OTÁZKA TÝDNE:
Chci dát v zaměstnání výpověď a vyjet za prací do zahraničí. Vím, že se mám tady odhlásit ze zdravotního pojištění, jestliže budu zaměstnaný v jiné zemi EU. Jak mám ale postupovat, když v době odjezdu nebudu mít zajištěné žádné místo, takže nevím, od kdy tam budu zaměstnán?

ODPOVĚĎ:

Evropské právní předpisy platné v ČR stanoví, že čeští občané mají podléhat právním předpisům o zdravotním pojištění pouze v jednom státě; tímto státem pak je stát výkonu výdělečné činnosti. Proto se musíte odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže budete zaměstnán a v té souvislosti i zdravotně pojištěn v jiné zemi EU. Lze to udělat i dodatečně. Pozor ale v daném případě na to, že nemůžete dát výpověď a jen tak odjet do zahraničí – dokud jste českým pojištěncem, musí za vás být placeno pojistné. To znamená přihlásit se jako osoba bez zdanitelných příjmů a pojistné si začít platit sám; teď ho hradí zaměstnavatel.

pláž u mořeJestliže vycestujete a až s odstupem času zahájíte výdělečnou činnost v jiném státě EU, musíte tuto skutečnost oznámit neprodleně, tj. do osmi dnů své české zdravotní pojišťovně a odhlásit se k datu zahájení výdělečné činnosti v zahraničí z českého zdravotního pojištění. Od následujícího měsíce byste přestal platit pojistné. Zároveň s odhlášením musíte vrátit průkaz zdravotního pojištění – jako účastník systému zdravotního pojištění jiného státu EU nesmíte čerpat zdravotní péči na účet své české pojišťovny. Dostanete tamní průkaz pojištěnce. Pro samotné odhlášení není nezbytné přikládat doklady o výkonu výdělečné činnosti nebo pojištění v jiném státě, budete je ovšem potřebovat, až se po ukončení výdělečné činnosti do ČR vrátíte. Musíte jimi doložit dobu podléhání právním předpisům jiného státu EU.

Pojištěnci, kteří vědí předem, od kdy začnou vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, se většinou ještě před odjezdem odhlásí z českého systému zdravotního pojištění k datu zahájení výdělečné činnosti. Zároveň rovnou vrátí průkaz zdravotního pojištění a místo něj na místě dostanou Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění, platné na dobu do ohlášeného data zahájení výdělečné činnosti v jiném státě.

Musíme ještě upozornit, že existují výjimky, kdy je člověk sice v některé zemi EU výdělečně činný, ale vzhledem k místní legislativě tam není na základě této výdělečné činnosti i zdravotně pojištěn – např. brigádníci nebo au-pair. V tom případě byste zůstal účastníkem českého systému veřejného zdravotního pojištění a musel byste zde platit pojistné (jako OBZP). V dané zemi EU byste pak měl na základě svého českého průkazu pojištěnce (EHIC) nárok na poskytnutí nezbytné péče. Pouze pokud by se jednalo o dlouhodobý pobyt v zahraničí, mohl byste se za splnění stanovených podmínek v Česku z pojištění odhlásit. To sice znamená, že neplatíte pojistné na zdravotní pojištění, ale zároveň nemůžete na účet své dosavadní zdravotní pojišťovny čerpat žádnou zdravotní péči a musíte ji mít krytou komerčním cestovním pojištěním.

Zdroj: VZP


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !