Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 350 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 29.03. 2024
Dnes má svátek Taťána
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Odlehčete tělu omezením lepku ve stravě

10. 09. 2015 | Péče o tělo
Částečným až úplným vyřazením lepku, směsi bílkovin gliadinu a gluteinu, které se vyskytují v pšenici, ječmenu a žitu, pročistíte tělo, dobijete baterky a zbavíte se přebytečného tuku. Nadbytečné množství lepku ve stravě, převážně bílá pšeničná mouka, může mít za následek přibírání na váze a zdravotní problémy, které mohou vyústit až v celiakii – celoživotní nesnášenlivost lepku. Pro očistu těla vyřaďte z jídelníčku pečivo s obsahem bílé pšeničné mouky, vyvarujte se nákupu polotovarů, zařaďte bezlepkové přílohy a pečte z bezlepkových mouk.

TIPY JAK ZAŘADIT BEZLEPKOVÉ POTRAVINY DO KAŽDÉHO DNE:

I.    Místo ovesné kaše vyzkoušejte k snídani instantní pohankovou, jáhlovou, rýžovou kaši nebo jejich kombinaci, zalijte ji horkou vodou, dochuťte kokosovým nebo kakaovým máslem, skořicí, medem, posypte oříšky a najemno nakrájeným ovocem (banán, hruška,…).

II.    Vyrobte si domácí kváskový bezlepkový chléb (recept níže), kombinujte jej s domácími pomazánkami – luštěninové (humus), vaječné, tvarohové, sýrové nebo s oříškovými másly.

Odlehčete tělu omezením lepku ve stravěIII.    Jako přílohu k obědu a večeři zvolte bezlepkové těstoviny (pohankové, celozrnné rýžové, kukuřičné), polentu, celozrnnou rýži, jáhly (připravují se stejně jako bílá rýže, jen je nutné je spařit před vařením), quinoa (obiloviny bohatá na bílkoviny, stejné využití jako rýže), brambory vařené ve slupce, pohanku (lámanku či kroupy) nebo amarant.

IV.    Při pečení piškotových těst, sušenek (recept níže) či těsta na pizzu nahraďte pšeničnou mouku kombinací bezlepkových mouk – pohankové, kukuřičné a rýžové v poměru 1:1:1, část mouky lze nahradit najemno namletými ořechy (mandle, lískové, vlašské ořechy).

V.    V obchodech objevíte i bezlepkové směsi pro přípravu domácího chleba, bezlepkové knapi zeleninové plátky, směs pro přípravu římských placek (vyrobeny z cizrny), bezlepkové tyčinky vyrobené z ořechů a sušeného ovoce. Nezapomínejte pečlivě číst obaly, vyvarujte se koupi výrobků s obsahem ztužených tuků, palmového oleje, glukózovo-fruktózovému sirupu a umělých sladidel.

Inspirujte se a upečte si domácí kváskový bezlepkový chleba a bezlepkové sušenky s kousky čokolády a brusinkami.

DOMÁCÍ BEZLEPKOVÝ KVÁSKOVÝ CHLÉB (cca 1kg):

SUROVINY:
Bezlepkový kvásek kukuřično-pohankový (lze koupit i ve zdravé výživě)
125g pohanková mouka,
125g kukuřičná mouka,
250g mouka Jizerka,
500ml vlažná voda
100g semínek dle chuti (dýňová semínka, mletá lněná semínka, slunečnicová semínka...)
10g himalájské soli
7g mletého kmínu nebo 7g chlebového koření (kmín, anýz, fenykl),
pečící papír.

PŘÍPRAVA KVÁSKU:
V misce smíchejte 50g bezlepkové mouky (kukuřičná a pohanková 1:1) se 100ml vlažné vody, konzistence jako těsto na palačinky. Přikryjte utěrkou a dejte na 12-24h na teplé místo, dokud se nezačnou vytvářet bublinky a bobtnat. Poté opět přidejte 50g mouky a 100ml vlažné vody a dejte na dalších 12-24h kvasit. Poté opět dokrmte stejným množstvím mouky a vody. Po třech dnech je kvásek hotový. Část kvásku (cca 1/4) dejte ve skleničce do ledničky.

CHLÉB: V misce smíchejte kvásek se zbytkem mouky a vody, přidejte sůl, kmín a namletá semínka dle chuti. Vypracujte lehce lepivé těsto. Formu na chléb vyložte pečícím papírem, naplňte formu těstem na chleba a povrch pomažte vodou se solí. Dejte vykynout na teplé místo cca 4-8h, záleží na teplotě (čím vyšší, tím rychlejší kynutí). Po vykynutí dejte péct na 30 minut při teplotě 180oC a poté snižte na 160oC a pečte dalších 15-20minut. Po upečení vyjměte chléb z formy, odstraňte pečící papír a dejte vychladnout. Skladujte chléb zabalený v utěrce a mikrotenovém sáčku.

BEZLEPKOVÉ SUŠENKY:

SUROVINY (16-20ks):
50g mouka Jizerka,
65g kukuřičná mouka,
65g pomleté pohanové vločky,
80g třtinový cukr, 1/2 kypřícího prášku bez fosfátů,
60g najemno pomletých mandlí,
1/2 lžičky skořice,
3 vejce
100g brusinek slazených jablečným sirupem
50g hořké čokolády 70%
pečící papír

Oddělte od sebe žloutky a bílky. Bílky vyšlehejte dotuha s cukrem (40g). Žloutky vyšlehejte s cukrem (40g) a se 3 lžícemi horké vody. V míse smíchejte mouky s pomletými vločkami a mandlemi, s kypřícím práškem, se skořicí, s nahrubo nasekanou čokoládou a brusinkami. Postupně zamíchejte sypkou směs a vyšlehané bílky do žloutků, až se vše spojí. Vyložte plech pečícím papírem. Připravte si hrnek s vlažnou vodou. Do vody namočte lžíci a poté s ní naberte část těsta, které dáte na pečící papír a vytvarujete sušenku. Troubu vyhřejte na 180oC, po nafouknutí sušenek stáhněte teplotu na 150oC a pečte dalších 20 minut, až půjdou sušenky sami sloupnout z pečícího papíru.

Mgr. Jana Juranová
osobní trenér fitness


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Kraslice