Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Oslavy narozenin? Raději už ne!

20. 09. 2014 | Vaše příběhy
Měla bych uvést na pravou míru mé nedávné povzdechnutí si, že tak hezké přáníčko s básničkou jsem ještě neobdržela. Jinak ale narozeninám  /jakožto i různým davovým svátkům/ nepřikládám vůbec žádný význam, hlavně od svých kulatých 50. narozenin, kdy víceméně proti mé vůli se konaly jakés-takés oslavy a pro mne to byl skoro horor a unavená a rozladěná jsem byla ještě dlouho. Nějaké ty „tyátry“ kolem oslav narozenin se mi příčí, nakonec v pozdějším věku už není co oslavovat, vždyť se každým rokem víc a více blížím ke kremaci /ha ha hááá/. Kdyby mi někdo nyní zorganizoval takovou estrádu, jako zdejší česká mladá paní své mamince vloni, propadla bych se hanbou.

Ona totiž pozvala fůru svých mladých přátel, které její maminka viděla prvně - všichni hovořili anglicky nebo španělsky a stará paní nemluví ani správně česky /je ze Slovenska/, seděla sice u bohatě prostřeného stolu s dortem /a nesprávnou číslovkou, udělali ji o rok starší/ a přijímala gratulace a dárky, což provázela spousta ocumlávání a líbání, ale zároveň byla ze všeho poněkud vyděšena!  Z toho by mne klepla pepka. /Kéž by místo toho raději mladí zaplatili babičce „klapáky - zubní protézu“ - ta paní má už několik let jeden zub/.

oslavy narozeninMne tehdy ukecala moje vzdálená teta z Ostravy, která k nám na vesnici hned u bavorských hranic po otevření hranic často jezdívala. Protože zjistila, že mám už auto i ŘP, přijela nečekaně dva týdny před mou padesátkou a začala plánovat. Byla to výborná kuchařka a pekla krásné dorty, vše bylo v její režii, ještě s sebou přivezla svou snachu, která taky řídila auto a mohla by prý pak obsluhovat hosty.

Můj muž se taky zapojil a domluvil se se svou sestřenicí, která byla majitelkou půvabné hospůdky na bavorské straně a pronajala mu celý prostor na dva dny. On tedy pozval část své rodiny a já svou přítelkyni a syna s dcerou. Dcera se omluvila, syn měl tehdy 14 let, tak v rámci možností taky pomáhal, ale pro mne to byl pořádný nářez. Jedno auto jsme si vypůjčili, ale protože naším přechodem, jen 6 km vzdáleným, směla jezdit pouze auta s SPZ našeho městečka a my měli plzeňskou značku na obou autech, museli jsem jezdit oklikou - jedna cesta cca 25 km. A tu jsme museli absolvovat několikrát, z důvodu šetrnosti mého muže jsme s sebou vezli několik beden piva, upečené a předvařené pokrmy, dorty atd., atd. /těmi jízdami a spotřebou benzínu se toho moc neušetřilo!/     

A protože tam ti organizátoři chtěli mít i hudbu, musela jsem zajet do vedlejší vesnice pro harmonikáře - tudíž jsem přijela na oslavu svých narozenin pozdě. Hosté už právě dojídali hlavní chod, obsluha vázla, manžel, který se měl postarat o nalévání piva i alkoholu, už málem ležel pod stolem, ostravská obsluhující již byla poněkud společensky unavena a stará teta  nevěděla kam dříve skočit. Tudíž jsem jí pomohla, po drahné chvíli jsem v kuchyni něco málo snědla a pak jsem si sedla mezi hosty. Harmonikář hrál pěkně, ale nebyl nikdo, kdo by nás, pár žen po tanci toužících, vyzval k tanci. Oba švagrové i manžel už nebyli schopni pohybu ani po rovných kachličkách a manžel mé přítelkyně byl netančící /harmonikář by tančil, ale kdo by ho vystřídal?? - nakonec byl i on brzy společensky unaven/.                                                                                                                                Pak odjel syn s mými přáteli zpět do vesničky na české straně, my s tetou jsme vše jakž takž uklidily, jeden synovec mého muže ty chlapy „pod vlivem“ přibral s sebou a rozvezl je do vísek podél hranic a nakonec odvezl domů na bavorské straně i mého muže a ty dvě Ostravačky. Ovšem mou povinností ještě bylo opět oklikou odvézt domů harmonikáře, takže jsem se domů za synem dostala až hooodně po půlnoci. Teprve následující den jsme jeli do hospůdky ještě uklidit pořádně a sesbírat vše, co jsme tam natahali a sešli jsme se s mužem a ostravskou návštěvou v hospůdce v přízemí jeho domu. Obě byly velmi spokojené s oslavou „mých narozenin“ - prý si ještě nejméně hodinu přiťukávali s mým mužem a popíjeli na mé zdraví, až ho pak musely společnými silami položit na gauč, on už toho měl opravdu dost. Z toho vyplývá, že takové, nebo jim podobné oslavy narozenin opravdu nestojí za nic a od té doby se jakýmkoliv oslavám čehokoliv důsledně vyhýbám.

Jen mne poněkud zamrzelo jednání mých dcer /ale jen malounko, za prvé jsem splachovací a taky proto, že jsem si vědoma, že děti nebývají vděčné téměř nikdy - to jen můj pejsánek je vděčný a neublížil by mi/, ale snad bych aspoň  tu pohlednici k narozeninám mohla dostat, zvláště když já jim všem posílám blahopřání každým rokem. Ale nic se neděje, život jde dál a nebudu si přece kazit „podzim života“ nějakými malichernostmi - už dávno jsem pochopila, že cizí lidé jsou mnohdy hodnější, chápavější a vstřícnější. A že jsem jim byla od dětství „mamou-tatou“ a opravdu se převelice snažila a šla pracovat kvůli výdělku do provozu u dráhy /no bóóže, povinnost matky přece/. Zde vlastně platí „jaký si to uděláš, takové to máš“ - anebo taky jedna hláška  mé dcery: „Jak sis nás vychovala, takové nás máš.“ - no není to krásné, taková upřímnost???

P.S. opravdu nepotřebuji pofoukat bolístku - už dávno i negativa beru s nadhledem a humorem /vždyť se i zpívá: „Čo bolí, to prebolí“ a jak hezká a pravdivá je ta píseň/.


MartaB - čtenářka
ChytráŽena.cz
článek vyšel také na webu autorky

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
« Předchozí   1   2   3   4  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
že vůbec není důležitá jakákoliv oslava, ale vztahy s rodinou, s dětmi, s vnoučaty.
Obrázek uživatelky
profil
ale na oslavy někoho z rodiny chodím ráda a mám radost, když se všichni sejdeme, popovídáme si a je nám spolu dobře.
SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článek...Smajlík
my neděláme velké oslavy,jenom s dětmi a vnoučaty...
dáme si oběd,posedíme,vyprávíme,vzpomínáme...dáme nějaký zákusek či dort,a kafíčko...v létě sedíme venku, v zimě doma...tak se nám to líbí...SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
My už taky nechceme nic slavit.. mým dětem se to moc nelíbí, oni by nám taky snad uspořádaly i estrádu...SmajlíkSmajlíkale naštěsí potřebují peníze na jiné věci..ale popřát chodíSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Marti, oslavy jsou různé. Mému otci bude tento týden 95 roků. Od jeh 85 narozenin jsme se scházeli převážně na naší chalupě, kde se ugrilovala kuřata, přineslo se něco pečeného sladkého, první rok i naše mamina plno chlebíčků, bez kterých by se žádná oslava nedala konat. Jediné co se mi nikdy nepodařilo udělat oslavu pro maminu. Vždy se vyhýbala i když jsme to vždy brali jako příležitost se sejít v rodinném kruhu a pobavit se. Vínečko a pivečko bylo též, jen se mi nikdy nestalo, že by byl někdo více unavený z alkoholu. Letos je nutno dodat, že se oslava nebude konat. Pronesená věta, snad nic nechystáš, mě docela mrzí. Vím že by již nebylo možné udělat tak velkou oslavu, ale pro rozzářené či i na malou chvíli by to stálo. Jako vloni by nám stačil dort, zákusek, káva. Chvilenku si popovídat, zavzpomínat na uplynulá léta, co se stalo dobrého. Mne zatím dohání samota a vím že si již asi tatínka moc neužiji díky vysokému číslu jeho věku.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles