Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.06. 2018
Dnes má svátek Jan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Osteoartróza – nezánětlivé kloubní onemocnění

1. 09. 2010 | Nemoci

Každý člověk touží po dlouhověkosti, ale zároveň by rád prožíval kvalitní život i ve vysokém věku. A k němu patří samozřejmě pohyblivost. Jenomže podle posledních průzkumů trpí jen v Evropě každý pátý člověk nějakými kloubními obtížemi.

 

Pokud pomineme vrozené vady a poúrazové stavy, pak nejčastější příčinou bolestí kloubů je osteoartróza, často označovaná zkráceně jako artróza. Jedná se o degenerativní prvotně nezánětlivé kloubní onemocnění, jehož příčina dodnes nebyla jednoznačně objasněna.

 

Osteoartróza je do jisté míry fyziologický proces, kdy dochází ke snížení kvality kloubní chrupavky jejím stárnutím a opotřebením. Jen u nás můžeme prokázat jisté známky artrózy přibližně u 80 % lidí starších padesáti let, příznaky pokročilejšího stádia onemocnění pak u více než 90 % lidí starších sedmdesáti let. Každým rokem je v České republice voperováno přes dvacet tisíc endoprotéz, a to hlavně kyčelního a kolenního kloubu.

 

„Jedná se o nejčastější onemocnění kloubů. Přesněji řečeno jde o onemocnění kloubní chrupavky, kdy zprvu dochází pouze k biochemickým změnám a ztrátě vody, následně pak k opotřebení  a postupné její ztrátě. To se u pacienta projeví zvýrazněním bolestí, omezením rozsahu pohybů a postupným vznikem deformity kloubu. Tu navíc doprovází i oslabení vazů a svalstva“ vysvětluje MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol. „Choroba není primárně zánětlivá, ale může při dekompenzaci procesu pod obrazem zánětu probíhat. Tvorbou kostních nárůstků dojde v krajním případě až k úplné ztuhlosti kloubu.“

Ve zdravém stavu obsahuje chrupavčitá tkáň velké množství vody, avšak spolu se stárnutím těla se zpomaluje činnost buněk (chondrocytů), obsah vody se snižuje, dochází k porušení vazeb na molekulové úrovni  a dosud hladký povrch chrupavky mění svoji strukturu. Nejčastěji jako první trpí „nosné“ klouby – kyčle, kolena a hlezenné klouby(oblast kotníků).

 

Víte, že...

jakmile skončí růst, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu

v našem těle máme téměř 180 kloubů

na povrchy kloubů dolních končetin je vyvíjen tlak, který převyšuje čtyřnásobně váhu lidského těla

osteoartróza se vyskytuje více u žen v důsledku změn v organizmu po menopauze

 

Správná péče

 

Začít se zajímat o své klouby v momentě, kdy se objevují bolest  a  deformita, je už pozdě. Musíme se o ně starat po celý život, třeba tím, že si dlouhodobě udržujeme optimální váhu. Jednostranná zátěž a chybná technika cvičení, dlouhodobé a nadměrné zatěžování u profesionálních sportovců nebo u lidí s povoláním jako jsou horníci a třeba tanečníci vede také k jejich většímu ohrožení. Sedavé zaměstnání, minimální pohyb a stres jsou druhým extrémem se stejným důsledkem.

 

Výživa kloubů

Kosti, chrupavky a šlachy potřebují dostatek vitaminů, minerálů a kolagenu. Z přírodních látek se doporučuje užívat rybí tuk, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Není však vhodný pro lidi, kteří mají zvýšenou srážlivost krve.

Na trhu je ale k dispozici mnoho kloubních přípravků, volně prodejných jako doplňky stravy. Pro orientaci v jejich výběru je dobré vědět, že důležitými stavebními materiály pro klouby jsou kromě kolagenu i specifické polysacharidy glukosamin, chondroitin a sirná sloučenina MSM nezbytná pro tvorbu vazeb kolagenu a ke stavbě a funkci na buněčné úrovni.

 

Autor: Eva Pavlatová


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !