Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.09. 2018
Dnes má svátek Matouš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Péče o zdraví dítěte začíná již v těhotenství

23. 08. 2015 | Těhotenství
Vrozené srdeční vady patří mezi nejčastější vývojové poruchy. V České republice se v roce 2014 narodilo 109 900 dětí a téměř 800 z nich přišlo na svět se srdeční vadou. Statisticky má totiž 7 novorozenců z 1000 ihned po porodu diagnostikovanou srdeční vadu a zhruba u třetiny z nich je zjištěna závažná, život ohrožující komplikace. Jiné komplikace, jako jsou například poruchy rytmu, se však dají úspěšně léčit, a dokonce ještě před narozením dítěte. To je možné díky prenatální kardiologii.

Těhotné ženy tak mohou v současné době běžně podstoupit prenatální kardiologické vyšetření plodu – ultrazvukové vyšetření pro vyloučení vrozených srdečních vad dítěte, anomálií cévního systému, poruch srdečního rytmu čiselhánísrdečního svalu. „Pokud je u miminka diagnostikována vrozená srdeční vada, vše se dá předem připravit tak, aby žena porodila do ideálních podmínek s týmem odborníků připraveným na okamžité řešení srdečních problémů dítěte,“ říká prof. MUDr. Jan Marek, Ph.D., FESC.
 

Vznik srdečních vad a jejich projevy

Vrozené srdeční vady vznikají v prvních týdnech embryonálního vývoje. Jelikož má krevní oběh ploduparalelně vedle sebe spojen plicní a systémový krevní oběh, srdeční vady se kompenzují, a tedy nejsou při běžném vyšetření poznat. To je důvod, proč má plod se srdeční vadou v těhotenství pravidelnou srdeční frekvenci a velmi často se vyvíjí a roste zcela normálně.

K čemu slouží prenatální kardiologická diagnostika?Vrozené srdeční vady se tedy nedají z běžných těhotenských vyšetření vypozorovat a bez cíleného vyšetření srdce a cév je nelze před narozením odhalit. Pozitivem ale je, že ani později nezpůsobují zpomalení růstu plodu a nezapříčiní předčasný porod.  

Kdy se vyšetření podstupuje a jak probíhá?

Vyšetření těhotné ženy se standardně provádí v období mezi 18. a 22. týdnem těhotenství, hrubé odchylky v srdečnístruktuře lze však již rozpoznat od 14. či 15.týdne. Screeningové orientační vyšetření provádí v České republice obvykle gynekolog, detailní specializované vyšetření potom kardiolog se specializací v prenatální kardiologii. Jediným spolehlivým ujištěním, že má vaše dítě zdravé srdce, je vyšetření zkušeným kardiologem, který má dlouholetou praxi v diagnostice vrozených srdečních vad po narození, zná dobře anatomii zdravého, ale i nemocného srdce a má přehled o možnostech léčby a dalšího sledování.

Včasným diagnostikováním srdeční choroby můžete předejít komplikacím

Klíčovým přínosem včasné diagnostiky je u kritických vrozených srdečních vad zajištění porodu na specializovaném pracovišti v blízkosti kardiochirurgického centra a v indikovaných případech zahájení léčby ihned po zjištění komplikací, tedy ještě před narozením dítěte. Další nepopíratelnou výhodou pro lékaře je fakt, že se mohou včas připravit na porod novorozence se srdeční vadou. „Podobná překvapení na porodním sále nejsou příjemná pro rodiče ani pro lékaře a je třeba jim předcházet. V případě, že se narodí dítě se srdeční vadou nečekaně, hrozí, že bude nutného urychleně transportovat na specializované pracoviště,“ dodává prof. MUDr. Jan Marek, Ph.D., FESC. Znalost problematiky před narozením navíc velmi významně snižuje stres, kterému je vystavena matka (a nepřímo i rodina) po porodu dítěte potřebujícího okamžitou poporodní specializovanou péči.

Kdy je doporučeno specializované ultrazvukové vyšetření?

Podle mezinárodních lékařských doporučení by měl gynekolog či genetik doporučit speciální vyšetření u kardiologa při výskytu těchto rizikových faktorů:
-    Přítomnost vrozených srdečních a jiných vývojových vad v rodině.
-    Spontánní úmrtí plodu nebo mrtvě narozené dítě v předchozím těhotenství.
-    Věk matky nad 35 let.
-    Cukrovka u nastávající maminky nebo jiná chronická či vrozená onemocnění.
-    Vystavení zářením a chemickým látkám včetně užívání toxických léků a drog.
-    Virové infekce v prvním trimestru těhotenství.
-    Léčená neplodnost.
-    Vrozené vývojové vady a chromozomální odchylky plodu.

Vyšetření si může objednat i těhotná žena bez přítomnosti rizikových faktorů, a to na vlastní žádost jako preventivní vyšetření pro vyloučení závažných vrozených vývojových vad. Samotné vyšetření je neinvazivní, provádí se specializovaným ultrazvukovým přístrojem, trvá 20 minut a není třeba se na něj předem připravovat.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Ahoj dámy, chystáte se do porodnice nebo na gynekologický zákrok ? Pokud ano, tak bych vám ráda řekla o velkém pomocníkovi, který stojí doslova pár korun. Jedná se o jednorázové kalhotky ze zdravotně nezávadné netkané textilie. Díky použitému materiálu jsou kalhotky prodyšné a pohodlné. Díky těmto kalhotkám už nemusíte řešit co udělat s použitým prádlem a navíc už nehrozí, že si ušpiníte nebo dokonce zničíte vaše drahé prádlo. Tyto kalhotky najdete v e-shopu na odkazu níže:

http://www.jednorazoveodevy-haccp.cz/c/nohy/jednorazova-tanga-a-poporodni-kalhotky


Obrázek uživatelky
profil
Pekny a zajimavy clanek.Jo je již jiná doba
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný článek..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles